Eğitimciler uyardı: ‘Teneffüs değil alarm zili!’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulları yeniden açması ve korona virüs vakalarının rekor hızda artması sonrası Eğitim-İş’ten yapılan açıklamada ‘Okullardan yükselen teneffüs değil, alarm sesidir’ denildi

Eğitimciler uyardı: ‘Teneffüs değil alarm zili!’

Eğitimciler uyardı: ‘Teneffüs değil alarm zili!’

    Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eğitimcilere aşılanma tavsiyesi yapmasına karşın aşılamada öncelik isteyen eğitim emekçilerine ‘sıranızı bekleyin’ denmesi sonrasında başta Antalya olmak üzere tüm Türkiye’de korona virüs vaka sayılarında ve buna bağlı olarak eğitimcilerin yaşamlarını yitirmelerinde rekor hızlanma görüldü.

 

    Endişe verici gidişata dair açıklamalarda bulunan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şubesi, Covid-19’la mücadelede en etkili silah olarak görülen aşının tedarikinde ve uygulanmasında ‘atıllık ve programsızlığın’ hakim olduğunu belirterek süreci şöyle değerlendirdi:

 

    “Halka yalan söyleme ve kötü yönetilen ekonomiyi daha da batırmamak için kapanma kararı alamama gibi nedenlerle 3.dalga yükselişe geçmiştir.Hükümet, tehlike çanlarının böylesi sesli çaldığı bir dönemde pandemiyi zayıflatmak için kararlar almak bir yana dursun, aşılama sürecini tamamlamadan yüz yüze eğitimi başlatarak ateşe körükle gitmiştir.

 

    24 Şubat'ta aşı olurken poz veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına dair de takvim açıklamıştır. Bakan Selçuk, aşılama süreci sayesinde yüz yüze eğitimde bir tehlike olmadığını, okulların da "zaten" yüz yüze eğitime hazır olduğunu söylemiş ancak süreç yine kendisini yalancı çıkarmıştır.”

 

1 MİLYON EĞİTİMCİDEN 80 BİNİ AŞILANDI

    Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 1 milyonu aşkın eğitimciden yalnızca 80 bininin aşılandığını ve çok sayıda öğretmenin sözleşmeli olarak asgari ücretin bile altında ücret aldığını hatırlatan Eğitim-İş Antalya Şubesi’nden yapılan açıklama şöyle devam etti:

 

    “Köy okullarının hiçbir yoksulluk ve yoksunluğunu gidermeden, içini aşı yapılmamış eğitim çalışanları ve öğrenciyle dolduran zihniyet, bu kabusla diğer okul türlerinde yaşatacaklarının adeta fragmanını izletmiştir. 


    Bakan Selçuk'un olurken poz verdiği aşılar, onun söylediğinin aksine eğitim çalışanlarına uğramamıştır. Resmi rakamlar bile 1 milyonu aşkın öğretmen varken, sadece 80 bininin aşılandığını ilan etmektedir. Üstelik bu rakamdaki 2.dozu tamamlanan öğretmen sayısının ne olduğu ise açıklanmamıştır.


    Ortada kasıp kavuran bir salgın varken, eğitim emekçilerini aşılamadan yüz yüze eğitim kararı veren MEB, bu yolla hem eğitim emekçilerinin canını hiçe saymış, hem de öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimalini görmezden gelerek toplum sağlığını tehlikeye atmıştır.”

 

‘TOPLUM SAĞLIĞINA İHANET ETMİŞ OLACAKSINIZ!’

    MEB’in okulların pandemi koşullarında eğitime hazır olduğuna dair açıklamalarını ‘yalan’ olarak nitelendiren Eğitim-İş üyesi Antalyalı eğitimciler, “Temizlik materyallerinin masrafı yine velilerin ve öğretmenlerin sırtına bindirilmiş, çoğu okula sağlık personeli şöyle dursun,  temizlik personeli bile istihdam edilmemiştir” dediler. Açıklama şöyle sürdü:


    “Her geçen gün ülkemizin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine vaka ve karantina haberleri gelmekte fakat uygulamada dahi birlik olmadığı anlaşılmaktadır.


    Vakalar yükselmektedir. Virüsün daha bulaşıcı olan varyantları hızla yayılmaktadır. Okullardan yükselen o ses teneffüs zili değil, salgının alarm sesidir. Bu sesi duyup, yüz yüze eğitimi aşılama tamamlandıktan sonraya ertelemezseniz, birçok cana kıymış, toplum sağlığına ihanet etmiş olacaksınız!”


Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap