Finike’nin portakal bahçeleri kurtuldu!

Finike Belediye Meclisi, portakal bahçelerinden geçen çevre yolu ile ilgili 1/1000 ölçekli imar planını iptal etti

Finike’nin portakal bahçeleri kurtuldu!

Finike’nin portakal bahçeleri kurtuldu!

    Finike Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Şekerci Han’da yapıldı. Toplantıda, on binlerce portakal ağacının kesilmesine neden olacak olan çevre yolu ile ilgili itirazlar değerlendirildi.

 


    Belediye Meclis Üyeleri, vatandaşların imar planındaki yolun iptaline yönelik itirazlarını kabul etti. Oy birliği ile alınan karar sonrasında portakal bahçeleri içerisinden geçen yol ile ilgili imar planı iptal edildi.

 


    Finike Belediye Meclisinin aldığı kararın ardından konu Antalya Büyükşehir Belediye Meclisine aktarılacak. Toplantıda, Finike Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyet raporu da onaylandı. Ayrıca Meclis Divan Katipliği, Başkan Vekilleri, Encümen, İmar ve Plan Bütçe Komisyonlarının üyeleri seçildi. Denetim Komisyonu raporunun da kabul edildiği toplantıda, Spor İşleri Müdürlüğünün birim çalışma yönetmeliği kabul edildi.

 

 

     Belediyede kiralık olarak hizmet veren evsel atık toplama araçlarının kira ücretlerinin yüksek olması nedeniyle bu araçların satın alınmasına karar verildi. Toplantıda yapılan oylamada Meclis Divan Katipliği’ne Mete Apaydın ve Arif Ertuğ, Başkan Vekilliğine Sadullah Özgül ve Ali Bağrıyanık, Encümen Üyeliğine de Sadullah Ergül ile Arif Ertuğ seçildi.

 


    Seçimler sonucu İmar Komisyonu Sıdıka Gökyar Kızılca, İsmail Şentürk, Çiğdem Aytekin,  Emrah Erdoğan ve Ertürk Yazar’dan oluştu. Plan ve Bütçe Komisyonu ise Selçuk Yiğit, Volkan Aydıner, Remzi Koca, Derya Akdeniz ve Ertürk Yazar’dan oluştu. Yapılan seçimler sonrası göreve gelen meclis üyeleri önümüzdeki 3 yıl boyunca görev yapacaklar.

 

FİNİKE’YE YATIRIM SÜRÜYOR

 

   Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, sözlerine Finike’ye 2 okul ve 1 engelli parkı yapacak olan hayırseverlere teşekkür ederek başladı. Başkan Geyikçi, faaliyet raporu ile ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

 


    “Turunçova, Hasyurt, Sahilkent, Yeşilyurt, Kum, Yalnız, Gökbük, Arif, Yeşilköy, Çamlıbel, Ernez, Dağbağ mahallelerinde bozulan yolları 600 ton asfalt kullanarak onardık. Üniversite sokakta 1,5 kilometre asfalt kaplama yapıldı.

 


    Kum mahallesindeki imar yolları açılmaya devam ediyor. Burada inşaat çalışmaları yoğun olduğu için yolların bozulmaması asfalt kaplama yapmıyoruz. İnşaatlar tamamlanınca asfalt çalışması yapacağız.”

 

RAPORUN AYRINTILARI PAYLAŞILDI


    Belediyeye ait beton santraline de ciddi yatırım yaptıklarını açıklayan Başkan Geyikçi, “Beton santrali 2020 yılı öncesinde 1 mikseri 20 dakikada doldurma gücündeyken ve saatte 40 metreküp beton üretirken, yenilenen sistemimiz ile bir mikseri 10 dakikada doldurmaktadır ve saatte 80 metreküp beton üretebilmektedir. Kiralık araç uygulamasına son vererek, santrale 3 adette beton mikseri aldık” dedi.

 


    Başkan Geyikçi, faaliyet raporu ile ilgili sunumunun ardından belediyenin geldiği noktanın ortada olduğunu ifade ederek, “Geride kalan 2 yılda Belediyemizin finansal yapısını epey düzelttik. Şimdi önümüzde 3 yıl var. Bu 3 yılı dolu dolu getireceğiz. 26 mahallemizin tamamına hizmet götüreceğiz” diye konuştu.

 


    Başkan Geyikçi, önümüzdeki dönemde hayata geçirecekleri çalışmalar hakkında da bilgi verdi:

 


    “Acı Çay ve Tatlı Çay’da regülasyon çalışması yapılıyor. 27 Nisan tarihinde kanalizasyon şebekesi ihaleye çıkacak. Turunçova meydan çalışmaları bu yaz başlıyor. Sahilkent Kültür Merkezinde çalışma yapacağız. Hasyurt mahallemizde kapalı pazaryeri ve park yapmayı planlıyoruz. Turunçova mahallemizde gerçekleşen kaldırım çalışmaları Hasyurt mahallemizde de yapılacak.”

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap