Kadın kooperatifleri güçleniyor

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Kooperatifçilik Vakfı ve Metro işbirliği ile AESOB Konferans Salonu’nda kadın kooperatiflerine yönelik eğitim düzenlendi. Tüketici talebine uygun üretim nasıl olmalı ve coğrafi işaretler konulu eğitime kadın girişimciler yoğun ilgi gösterdi

Kadın kooperatifleri güçleniyor

Kadın kooperatifleri güçleniyor

    Kadın kooperatiflere yönelik Türkiye geneli yapılması planlanan ve ilki Antalya’da gerçekleştirilen tüketici talebine uygun üretim nasıl olmalı ve coğrafi işaretler konulu eğitim programı düzelendi. Kadın üreticiler eğitim arasında Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’a turunç reçeli, lokumlar, sabunlar, kolonyalar, kremlerden oluşan ürünleri takdim ettiler.


 

    Kadın kooperatiflerine yönelik eğitimin açılış konuşmasını Antalya Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan’ın yaptı. Ardından söz alan Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ise kadın girişimcileri destekleme üzerine açıklamalar yaptı. Küçük esnafı kalkındırmak amacıyla verilen eğitimde, Metro Satın Alma Müdürü Birol Uluşan sunumunun ardından, Nazlıhan Pesen İntertek gıda güvenliğine ilişkin bilgilendirme eğitimi verdi. Yavuz Tekelioğlu ise yerel ürünlerin daha iyi tanıtılması ve üreticiler tarafından daha iyi anlaşılması amacıyla ‘Coğrafi işaretler’ konulu eğitim verdi.


“18 KOOPERATİFİMİZİN PROJESİ ONAYLANDI”

       Kadın kooperatiflerine yönelik eğitimde konuşan Antalya Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan şunlara değindi: 

    Bugün üretime yönelik ürünlerin nasıl paketlenmesi gerektiği ve coğrafi işaretler konulu toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Yeni projelerimiz açıklandı. İlimizden 2021 itibariyle 18 kooperatifimizin projesi onaylandı. Bundan sonraki etapta da 7 kooperatifimiz daha var inşallah onlarda onaylanacak. Kadınlarımızın ilgisi gittikçe artmaktadır. Bu bizi mutlu ediyor. Kadınlarımıza desteğimiz sonsuz, faydalı bir eğitim olmasını temenni ediyorum.”

 


“SİZLER EKONOMİNİN TEMEL TAŞISINIZ”

    Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

“Bakanımız kadın kooperatiflerine, başladığı günden beri çok önem veriyor. Özellikle il müdürlerimiz, kooperatif daire başkanlığımız, sahada adım adım her aşamasını kontrol ederek bu süreci beraber yönettik. Biz sizlere güveniyoruz. Sizler ekonominin temel taşısınız, sizler güçlü olursanız, sizler çalışırsanız biz çok güzel şeyler yapacağımız kanaatindeyiz. Ama burada biz ne yaparsak yapalım ne kadar çalışırsak çalışalım anahtar sizde. Biz hep sahada sizlerle beraberiz.”

 

“İYİ BİR BAŞARIYA KAVUŞTUK”

    “İlk andan itibaren adım adım sizlerle beraber bir şeyler yapmaya çalıştık. Sahada çok olumlu çalışmalarımız oldu. Sahada birebir görüşmeler, uzman arkadaşların projeleri takip etmeleri iyi bir başarıya kavuştuğumuz kanaatindeyiz. Şuan başvuru yapan kooperatif sayılarının yüzde 60’ına kadar ek ödenek verdik diğerlerine de ek ödenek taleplerimiz var onları da sonuçlandıracağız.”

 

“EĞİTİMLER DEVAM EDECEK”

    “Bu süreç zarfında her zaman sizinle beraber olmaya özen gösterdik.  Metroyla güzel bir eğitim programı yaptık. Bu eğitim programı diğer illerimizde de devam ettirmeyi planlıyoruz. Her aşamada sizlerle beraber olmak istiyoruz. Çok güzel sonuçlar alıyoruz. Sahada gezdiğimizde mutlu olduk. Bu mutluluğu devam etmesi için sizlerin de buna özen gösterip daha hassas davranmanızı istiyoruz.”

 

“7 GÜN 24 SAAT EMRİNİZDEYİZ”

    “7 gün 24 saat emrinizdeyiz. Şuan belli bir aşamaya geldik. Yaptığınız ne varsa her anlamda yanınızdayız. Kadın kooperatiflerine destek verirken her ne yapılabilirse sonuna kadar yanınızdayız. Belediyelerden alınacak destekler olsun, bakanlık olarak vereceğimiz desteğimiz olsun, gerek teknik destek olsun, sahada Metro gibi Migros gibi farklı gruplar içerinden alacağımız desteklerle biz burada birebir her şey yapmak istiyoruz.”

 

“TAŞ ÜSTÜNE NASIL TAŞ KOYARIZ BUNA BAKILMALI”

    “En iyisini yapalım diye uğraşıyoruz. Normal yapılan eğitimleri normal deki gibi düşünmeyin biz burada sonuç almak istiyoruz. Sonuç almak içinde sonuna kadar sizi destekleyeceğiz. Sizin sağlığınızı tehlikeye atmadan burada bir amaç uğruna uğraşıyoruz. Ekonomiye bir şeyler nasıl kazandırırız, taş üstüne nasıl taş koyarız buna bakılmalı.”

 

Ziya Nur SEZEN


Yorum Yap