‘Tedbirler alınsın, Aşı yaygınlaşsın’

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi Antalyalı eğitimciler, ‘Yüz yüze eğitim ertelensin, aşı yaygınlaşsın, tüm tedbirler alınsın’ talebiyle gerçekleştirdikleri eylemde sağlık otoritelerine seslendiler

‘Tedbirler alınsın, Aşı yaygınlaşsın’

‘Tedbirler alınsın, Aşı yaygınlaşsın’

    Eğitim-Sen Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Sönmez, Türkiye’nin her yerinden bir çok okulun korona virüse bağlı olarak kapandığını, yaşamını yitiren öğretmenlerin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekerek “MEB her şeyin yolunda olduğu algısıyla yüz yüze eğitime katılımın ne kadar yüksek olduğunu açıklamaya çalışıyor” dedi.


    Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Sönmez şöyle konuştu:


    “Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı yapılmamış olması hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim bileşenleri açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda öğrencilerin eğitim hakkını ve tüm eğitim emekçilerinin çalışma hakkını önemsemeyen bir Bakanlık ve iktidarla karşı karşıyayız.”

 

SALGIN VERİLERİNİ AÇIKLADILAR


    Eğitim-Sen’in iş yeri temsilcileri aracılığı ile ulaştığı verileri paylaşan Başkan Sönmez şu bilgileri kamuoyuna sundu:


    “15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 2558, öğrenci sayısı 3379, hizmetli memur personel sayısı ise 246’dır. 15 Şubat-4 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya ulaşmıştır. Bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzüdür.


    Aşılamaların hızlanmasını ve tüm tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Ölümle sonuçlanmasa dahi yaşı ilerlemiş ve ya bünyesi zayıf bireylerin vücutlarında kalıcı hasarlar bırakan Covid-19 salgınında, eğitim bileşenlerinin yaşamı ve sağlığı tehlikeye atılamaz ve bu riskli durum daha fazla sürdürülemez.”

 

EĞİTİMCİLER ACİL TALEPLERİNİ DUYURDU

    Eğitim-Sen Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Sönmez eğitimcilerin taleplerini şöyle duyurdu:


    “Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır. Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır.


Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır. Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir.


Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinim bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir. Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır.


Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir. Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır.”


Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap