“Alanya İlçe Milli Eğitim suç işliyor”

Alanya Proje İmam Hatip Ortaokulu’nun öğrenci alımı için 18 Nisan Pazar günü saat 10.00’da Alanya Proje İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde gerçekleştireceği ‘sınava’ Antalyalı eğitimcilerden sert tepki geldi. Sokağa çıkma yasağı ve pandemi hatırlatması yapan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hem usulsüz sınav yaptırarak hem de halkın sağlığını tehlikeye atacak çağrı yaparak suç işlemektedir” dedi.

“Alanya İlçe Milli Eğitim suç işliyor”

“Alanya İlçe Milli Eğitim suç işliyor”

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Alanya Proje İmam Hatip Ortaokulu’na öğrenci alımı için bir sınav gerçekleştirileceğini duyurduğu ve kişilerin pandemide sokağa çıkma yasağında da ‘istisna’ olarak görülmesini sağlayacak nitelikte olduğunu ifade ettiği bir mesaj tepki çekti. Söz konusu gelişmeye tepki gösteren Antalyalı ve Alanyalı eğitimciler Milli Eğitim Mevzuatı’na göre ortaokulların merkezi sınavla öğrenci alamayacağına dikkat çekti.


Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ve Alanya Şube Başkanı Ali Koca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz’ın duyurduğu sınavın pek çok açıdan sorunlu olduğunu dile getirerek şu açıklamalarda bulundular:

“İktidar ülke genelinde İmam Hatip Ortaokullarının ve liselerinin sayısını çok artırdı. Fakat bu okullara yeterli öğrenci bulamadı. Bu nedenle Liselere girişte uyguladığı sistemle İmam hatip Liselerine zorla, alternatifsiz bırakarak öğrenci yerleştirmeye başladı. İmam hatip Ortaokullarına ise öğrenci bulmakta zorlanan iktidar bu durumu aşmak için ise çeşitli yöntemler uygulamaya başladı.

Milli Eğitim Mevzuatına göre ortaokullar merkezi sınavla öğrenci alamaz. Ama çeşitli illerde imam hatip ortaokulları proje okul adı altında gayrı resmi sınavlar yaparak bu okullara öğrenci devşirmeye çalışıyorlar. Bu sınavlar merkezi resmi sınavlar değildir. Onun için Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü sınav kaydı yaptırmayanlar da kimliğini yanında getirerek sınava girebilir diye duyuru yapıyor.”


GELEN HER ÖĞRENCİYİ SINAVA ALACAKLAR!

Eğitim sisteminin AKP iktidarı eliyle tamamen tahrip edildiğini savunan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Sönmez ve Alanya Şube Başkanı Koca tarafından yapılan ortak açıklamada “Yasalara yönetmeliklere de uymayarak, eğitimin gericileştirilmesi için her yolu deneyen bir yönetim anlayışı ile karşı karşıyayız” denildi. Antalyalı eğitimcilerin açıklaması şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığı ve yerellerde müdürlükler çeşitli derneklerin, tarikatların yol ve yöntemine göre bir çalışma sistemi uyguluyorlar. Bilimsel eğitim anlayışı tamamen terkedilmiştir. Gerici eğitime karşı direnç gösteren halkın çocukları çeşitli yöntemlerle imam hatip okullarına mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Bir diğer önemli yanı da pandeminin bu denli tehlikeli boyutlara ulaştığı bir süreçte ve bu nedenle sokağa çıkma yasağı uygulanan bir günde plansız, programsız, hukuksuz bir şekilde kimliğini getiren bütün öğrencileri sınava alacakları çağrısı yapmaktır.”

‘PANDEMİDE SINAV PLANLAMASINI NASIL YAPTINIZ?’

“Başvuru yapmadan kimliğini getirecek her öğrenciyi sınava alacağınızı duyurduğunuza göre, pandemi kurallarına göre sınav planlamasını nasıl yaptınız?  Yüz yüze eğitimin okulöncesi, 8. ve 12. sınıflar hariç sona erdirildiği bir süreçte, yapacağınız hukuksuz, kontrolsüz sınav öğrencileri, öğretmenleri ve aileleri tehlikeye atmış olmuyor mu? Ne yazık ki bu soruların yanıtları verilerek bir çalışma yürütülmüyor. Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hem usulsüz sınav yaptırarak hem de halkın sağlığını tehlikeye atacak çağrı yaparak suç işlemektedir.”

İLÇE MÜDÜRÜNÜN O MESAJI!

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz’ın ilkokul müdürlerine mesajı şöyle: “Değerli Müdürlerim; Proje İmam Hatip Ortaokulu sınavı, planlandığı gibi 18 Nisan 2021 Pazar günü 10:00'da  Alanya Proje İmam Hatip Anadolu Lisesi binasında yapılacaktır. Sınav binası Hasan Çolak Anadolu Lisesi’nin arkasındadır. Sınav giriş belgesi çıkartamayan veya herhangi bir şekilde mail ulaşmamış olan öğrencilerimizin, kimlikleriyle sınava gelmeleri yeterlidir. Sınav; saat 10:00'da başlayıp 12:00'de sona erecektir. Şimdiden sınava katılacak tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. İrtibat için Rıdvan Yaman 0533 XXX XX XX Not: Öğrenci ve velilerimizin, istenildiği takdirde bu mesajı güvenlik görevlilerine göstermeleri sokağa çıkmaları için yeterlidir.”

Özgür Cem Boynueğri

 


Yorum Yap