Kısıtlamada eve dönüş çilesi!

Türkiye'nin vaka sayısında en üst seviyeye ulaştığı ve yeni kararların alındığı bu dönemde Antalya’da kısıtlama döneminde duraklarda yoğunluk yaşanıyor. Ramazan dolayısıyla iftara yetişmeye çalışanlar, saat 19.00’da başlayan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evlerine gitmek isteyenler, marketlerin kapanış saatine yetişmeye çalışanlar yollarda trafiğe neden oluyor

Kısıtlamada eve dönüş çilesi!

Kısıtlamada eve dönüş çilesi!

 Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 14 Nisan 2021 tarih ve 2021/23 sayılı kararı gereği otobüslerde yolcu taşıma kapasitesi 49 kişi ile sınırlandırıldı. Oturan yolcu sayısı 13, ayakta yolcu sayısı ise 36 olarak belirlendi. Pandemide toplu ulaşımda araç sayısındaki azalışla birlikte kısıtlamanın başladığı saatlerde yolcular da sürücüler de çile çekiyor. Özellikle işten çıkış saatlerinde durakta bekleme süresi uzadı. Virüsün yayılmasında en riskli yerler arasında gösterilen toplu taşımada, kısmi kapanma kararından sonra, akşam saatlerinde duraklarda kalabalıklar oluştu.

Kapasite sınırlaması uygulanan otobüsler, mesai bitiminde duraklardaki yoğunluğa cevap veremiyor ve yetersiz kalıyor. 2 haftalık kısmi kapanma kararından sonra, iş yerleri 18.00’de kapanırken, sokağa çıkma yasağı ise 19.00’da başladı. İş çıkışı otobüslerin doluluk oranından dolayı, duraklarda kalabalıklar oluştu. İş çıkışı temel ihtiyaçları için alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar, marketlerin hafta içi 18.00’de kapanmasından dolayı zorluk yaşadı. Sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı saatlerde evlerine gitmek isteyen vatandaşları ise kilitlenmiş trafik karşıladı.

    Otobüs şoförleri, kapasitelerini aşmamak için yoğun çaba harcasa da duraklarda  kalabalıklar değişmedi.

Fadime Yiğit


Yorum Yap