‘İş yok, gelir güvencesi yok, adalet yok!’

DİSK Genel-İş Antalya Şubesi Başkanı ve DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Antalyalı emekçilere seslenerek, “bulunduğumuz her yerde taleplerimiz için yan yana geliyoruz” çağrısında bulundu

‘İş yok, gelir güvencesi yok, adalet yok!’

‘İş yok, gelir güvencesi yok, adalet yok!’

    1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için bulundukları her alanda seslerini yükseltmeye devam edeceklerini ifade eden DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Akdeniz Gerçek’e konuştu.

    Antalyalı emekçilerin ekonomik kriz ve üzerine gelen Covid-19 salgınıyla zor günler geçirdiğini anlatan Başkan Küçük, “işçiye emekçiye tedbir yok, aşı yok! İş yok, gelir güvencesi yok! Sosyal devlet yok, adalet yok! Hakkımızı arayıp sormak istesek hak, hukuk, demokrasi yok!” dedi.

‘ANCAK BU BÖYLE GİTMEZ’

    1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir kez daha seslerini çeşitli yöntemlerle duyurmaya çalıştıklarını vurgulayan Genel-İş Antalya Şube Başkanı Küçük, “1 Mayıs haftası boyunca, pandemi koşullarında, nerede olursak olalım, işyerlerinde, meydanlarda, sokaklarda, sosyal medyada bulunduğumuz her yerde taleplerimiz için yan yana geldik, umudu büyütmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.


‘UMUT YAN YANA’

 

    Başkan Küçük, 2021 1 Mayıs’ında Antalyalı işçi ve emekçilerin taleplerini şöyle sıraladı:

 

    “Covid-19’un çalışırken hastalığa yakalanan emekçiler için iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için, salgınla mücadelede bedel ödeyenlerin hakkının ödenmesi için, işten çıkarma yasağının tüm istisnalarının kaldırılması için, milyonlarca işçinin haksız-hukuksuz biçimde işten atılmasına yol açan Kod-29 zulmüne son verilmesi için, ücretsiz izin dayatmasına son verilmesi için, tüm işçilerin en az asgari ücret kadar Kısa Çalışma Ödeneği desteği alabilmesi için umut yan yana.

 

    İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işverenlere yapılan destek ve teşviklerin durdurulması, bizim fonumuzun sadece biz işçilere tahsis edilmesi için, pandemi süresince asgari ücretin vergi ve kesintilerden muaf tutulması için; asgari ücretin brütünün net olarak ödenmesi için, böylece tüm çalışanlara ayda en az 750 TL ek gelir için, işsizliği azaltmak için umut yan yana! Gelir kaybı olmaksızın çalışma süreleri kısaltılmalı, haftalık çalışma süresi 37,5 saate düşürülmelidir. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılmalıdır.

 

    Acil olmayan mega projelerin iptal edilmesi, sermayenin vergi ayrıcalıklarının kaldırılması ve böylece pandemide işçilere, emekçilere daha fazla sosyal destek sağlanması için umut yan yana! Adil bir vergi düzeni için; tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki adaletsiz dolaylı vergilerin kaldırılması için umut yan yana! Haklarımızı savunmak ve geliştirmek için; patronların ve iktidarın iki dudağı arasından çıkacak lafla ekmeğimizle oynanmaması için; örgütlenme, toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engellerin kaldırılması için umut yan yana!”

 

‘KAPİTALİZM İFLAS ETMİŞTİR’

 

    Covid-19 salgınının kadınların ev içi iş yükünü de artırdığını ifade eden Küçük, “salgın kadınları işsiz bırakıyor, kadına yönelik şiddeti tırmandırıyor. İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı yasanın etkin şekilde uygulanması için; Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı Sözleşmesi’nin onaylanması için umut yan yana!” şeklinde konuştu.

 

    Salgının bir kez daha gezegeni, insanlığı ve emekçi sınıfları sömüren, insani ve toplumsal ihtiyaçları değil, piyasanın ve sermayenin ihtiyaçlarını gözeten kapitalizmin dünya çapında iflas ettiğini gösterdiğinin altını çizen Başkan Küçük, “Kapitalist düzen sadece ve sadece işsizlik, yoksulluk, açlık, yıkım, felaket, savaş, ölüm, ayrımcılık ve baskı getirmektedir” şeklinde konuştu.

Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap