Kurul önce yasakladı, sonra vazgeçti!

Antalya İl Hıfzıssıhha Kurulu, 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’da başlayan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05:00’de bitecek olan tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlamasında önce zincir mağazaların gıda ve temizlik maddesi dışında ürün satışını yasakladı. Sonra kurul, kendi kararını iptal edip yasağı kaldırdı. Esnaf karara tepki gösterdi

Kurul önce yasakladı, sonra vazgeçti!

Kurul önce yasakladı, sonra vazgeçti!

    Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 28 Nisan’da aldığı 2021/27 nolu kararını 30 Nisan’da iptal etti. Kısıtlamaya tabi esnafın ürünlerini satan zincir mağazalara dönük getirilen kısıtlama sadece 1 gün geçerli kalırken ve uygulanamazken, kararın neden iptal edildiği tartışma konusu oldu. Küçük esnafa haksızlık yapıldığı yorumu yapılan karara ilişkin sosyal medyada da sorgulama yapıldı.İŞTE TARTIŞILAN O KARAR!


     Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 30 Nisan’da aldığı 2021/30 sayılı kararında şöyle denildi: “Kurulumuzun 28.04.2021 tarihli ve 2021/27 no.lu kararının 1. maddesinin 2. fıkrasında geçen ‘Bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonlarının da ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerleri için getirilen kısıtlamalara tabi olduğuna, bu marketlerin müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirleri almalarına’ ibarenin iptal edilmesine.”

    Söz konusu kararın ardından Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, twitter adresinden “Yeter artık” diyerek, alınan karara tepki gösterdi.

Songül BAŞKAYA 


Yorum Yap