Güvenli Turizm Sertifikası’nda ATSO desteği!

Antalya’nın pandemi ile mücadele tedbirlerini azami özenle uygulamasının önemine vurgu yapan ATSO Başkanı Çetin, “Güvenli turizm sertifikası almak zorunda olmayan ancak bu yüzden de öncelikli aşı programına dahil olamayan çok sayıda konaklama tesislerimiz var” dedi

Güvenli Turizm Sertifikası’nda ATSO desteği!

Güvenli Turizm Sertifikası’nda ATSO desteği!

    Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, turizmi güvenilir kılma çalışmalarını güçlendirmek amacıyla, 30 oda altı ve 0-40 yatak kapasiteli konaklama tesislerinin de Güvenli Turizm Sertifikası almalarına ve aşı önceliğine kavuşmalarına ATSO olarak maddi destek vereceklerini bildirdi. 

 

‘EN GÜÇLÜ REKABET ARACI’

    Başkan Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti:


    “Konaklama, yeme-içme, ulaştırma, seyahat acenteliği gibi sektörler için, Covid-19 virüsünün yayılmasına neden olabilecek tehlikeli noktaların ve unsurların tespiti ve ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirleri içeren Güvenli Turizm Sertifikası, pandemi tehdidi altında geçireceğimiz turizm sezonunda en güçlü rekabet araçlarımızdan birisi olacak. Odamızın da yoğun talepleri sonucunda bu sertifikaya sahip işletmelere aşı programından öncelikli yararlanma imkânı da getirildi. Ancak 30 oda altı ve 40 yataktan az kapasiteli konaklama tesisleri için bu belgeyi alma zorunluluğu bulunmuyor, dolayısıyla bu işletmelerimiz aşı önceliğinden de yararlanamıyorlar.”

 

AŞI ÖNCELİĞİ SAĞLANACAK

    “Oysaki biz, Güvenli Turizm Sertifikası almayan ve bu yüzden de aşı önceliğinden yararlanamayan konaklama tesisimiz kalmasın istiyoruz. Güvenli destinasyon imajımızı topyekûn bir seferberlikle güçlendirmeliyiz. Bu nedenle ATSO olarak ilgili komitemizin de talebi doğrultusunda akredite bir belgelendirme kuruluşu ile Odamızın da maddi destekle katkı koyduğu bir protokol imzaladık.”

 

DAHA HIZLI GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI

    “Bu protokol kapsamında, 30 oda altı ve 40 yataktan az kapasiteli konaklama tesisleri için 400 TL+KDV olan aylık belge bedelinde yüzde 25 oranında bir indirim alındı. Bununla birlikte, her bir üye konaklama tesisi için aylık 300 TL+KDV olan belge 75 TL+KDV’si ATSO tarafından karşılanacak. Akredite Kuruluş, başvuru yapan ATSO üyelerimizin denetimine öncelik verecek ve belgelendirme en hızlı şekilde yapılacak.”

 

KÜÇÜK OTELLER DE ‘GÜVENLİ’ OLACAK

    Turizm sektöründe çarkların tekrar dönmeye başlamasını sağlamak için mücadele sürecininin topyekûn bir seferberlikle ele alınması gerektiğini anlatan Başkan Çetin şı ifadeleri kullandı:


    “Pandeminin ekonomide açtığı derin yaraları onarabilmek adına bu sezonu en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Hepimize görevler düşüyor. İnanıyorum ki küçük otellerimiz de bu bilinçle Odamızın desteğinden yararlanarak güvenli turizm zincirinde yerlerini alacaklardır.”

 

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap