CHP’den Serik hal Esnafına Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve CHP Antalya Milletvekilleri, Serik Hal esnafını yerinde ziyaret etti.

CHP’den Serik hal Esnafına Ziyaret

CHP’den Serik hal Esnafına Ziyaret

     CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir’in düzenlemiş olduğu programa CHP Antalya Milletvekilleri ve CHP Antalya İl Başkanı katıldı. Programda Serik Hal esnafı tek tek ziyaret edildi. Vekillerin ortak mesajı, “Tam kapanma doğrudur ama dar gelirli tüketicinin ucuz mal alabilmesi için pazar yerleri kontrollü bir şekilde açılmalıdır” oldu.

     CHP Antalya Mileltvekilleri Aydın Özer, Cavit Arı ve Rafet Zeybek ile CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz Serik ilçesi Sebze ve Meyve toptancı halinde bulunan esnaf ve tüketiciyi ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi.

 

“KONTROLLÜ OLARAK SEMT PAZARLARI AÇILSIN”


   Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer şunları söyledi: “Ben kendim de 30 yıldır Kumluca da örtü altı tarım yapıyorum. Girdisini çıktısını iyi bilirim. Bu 17 günlük tam kapanma doğrudur. Pandemi sonra kapanma doğrudur. Ama havaların ısınmasıyla üretim patlaması var. Mersin’den başlayıp Muğla’ya kadar. Domates ve biberin en çok üretildiği zaman şimdi. Pazar yerlerini kapattığınız zaman bu halkı zincir marketlere mahkûm ediyorsunuz. Zincir marketlerde vatandaş ucuza mal yiyemez. Kontrollü olarak semt pazarları açılsa bugün dar gelirli vatandaşımız ucuza mal alır. Pazar yerlerinde alışveriş yapmak daha sağlıklı. Bunun hesabını yapmadan masa başında yaptık bitti gibi mantıkla bu işi götürmeye çalışırsak burada üreticiyi, İstanbul ve Ankara’da da tüketiciyi yakmış oluruz.”

 


“TÜKETİCİYİ BİTİRMİŞ OLURSUNUZ”

    Burada insanlara 1 liraya 2 liraya domates biber yedirmek varken, zincir marketlere mahkûm ederseniz tüketiciyi bitirmiş olursunuz. Yapılacak iş çok kolay, Sayın Cumhurbaşkanı bir karar alacak ve bütün semt pazarlarını açtım diyecek. Gerekirse pazarcılar arasında kura çektirecek. Bir pazar yerinde 100 pazarcı varsa 30’u bugün açacak. 30’u yarın 30’uda daha sonraki gün açacak. Bu malın çekilmesini sağlamak lazım. Bu birkaç günde esnaf batmaz ama bu ürün bozulur bayramdan sonra açsan da bir işe yaramaz.”

 

“EKMEĞİN PARTİSİ OLMAZ”

    “Biz buraya gelirken bu amaçla geldik. Ekmeğin partisi olmaz. Bir an önce kontrollü bir şekilde semt pazarları açılmalıdır. Domatesin maliyeti 2.5 lira. Şimdi semt pazarları açılmadığı müddetçe bu mal satılmaz. Yani üreticiye hiçbir katkısı yok. Üretici ürettiği malı satamıyor. Tüketicimiz, dar gelirli vatandaşımız, emekçimiz, asgari ücretle çalışan vatandaşımız daha ucuza pazardan alacağı malı alamayarak, evine sebze ve meyve girmesini engeller.”

 

“ÜRETİCİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

    “Biran önce sağlık kurulunun toplanıp bütün semt pazarlarının kontrollü bir şekilde HES koduna bakarak, pazarcıları seyrekleştirerek, bir gün pazar varsa üç güne yayarak, alışveriş yapılması sağlanmalı. Bu hem üretici açısından çok önemli. Hem de tüketicinin ucuz ve sağlıklı mala ulaşması açısından çok önemli. Biz burada 2 tarafı da düşünüyoruz. Dar gelirli vatandaş zincir marketlerden yüksek fiyatlı sebze ve meyve alamaz. Pazarların açılması lazım. Bu insanlara yazık.”

 

 

“ÜRETİCİ ÜRETMİŞ GELMİŞ AMA ALICI YOK”


    CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı ise yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Gerek Antalya gerekse ilçelerin hallerinde yaşananları görüyoruz. Burada haller ağzına kadar dolu. Üretici üretmiş gelmiş ama alıcı yok. Tüccar yok, pazarcı yok. Çünkü pazarcının alıp satacağı Pazar yok. 17 günlük kapatma kararı alındı. Bu karar alınırken sonradan getireceği sonuçlarla ilgili değerlendirme yapıldığını düşünmüyorum. Kapatın dendi ama bugün Antalya’da mevsim itibarı ile üretimin en bol olduğu dönemi yaşıyoruz.

    Çiftçinin durumunu düşünmek zorundayız. Çiftçi en azından ürettiğinin maliyetini kurtarması lazım. Yoksa çiftçi biter. Tarım buradan zarar görecektir. Buradan sesleniyoruz. Öncelikle ya pazarlar açılmalı ya da Tarım ilçe müdürlükleri aracılığı ile tespitler yapılıp üreticilerin zararı giderilmelidir.”

 

 

“ÜRETİCİ PERİŞAN”

    “Kapanmada üretici ve tüketiciyi mağdur etmememiz gerekir” diyen CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sosyal devlet buna bir çözüm bulmak zorundadır. Kapanmada üretici ve tüketiciyi mağdur etmememiz gerekir. Böyle olursa üretici perişan olacaktır. Maalesef bu pandemi herkesi etkiledi ama Antalya bölgesinde üreticiyi çok etkiledi. Yeterli desteği de devlet veremedi. Zor günlerde çiftçinin, esnafın yanında olamadı.”

  

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap