Türkiye’de hemşire sayısı dünyanın gerisinde!

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Türkiye’de hemşire ve ebe açığı olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hemşire-ebe sayısı 301 iken, OECD ülkelerinin ortalaması 938, AB ülkelerinin ortalama ise 846.Bu açık, fedakarlıkla nereye kadar kapatılacak” dedi

Türkiye’de hemşire sayısı dünyanın gerisinde!

Türkiye’de hemşire sayısı dünyanın gerisinde!

    Hemşireler Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yayınlayan Antalya Sağlık Sen Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, hemşireler ve sağlık çalışanlarının sorunlarına değindi. Kuluöztürk, ülke genelinde hemşire ve ebe açığı olduğunu söyleyerek sağlık çalışanlarının maaş yönünden geri planda kaldığına vurgu yaptı.

  

HEMŞİRELERİN BURUK GÜNÜ…

    Hemşirelerin, günlerine buruk bir sevinçle girdiğini belirten Sinan Kuluöztürk, “Sağlık sisteminin taşıyıcı dinamiği hemşireler, bir Hemşireler Günü’ne daha buruk bir sevinçle girdiler. Buruklar çünkü dünden bugüne değişen tek şey taşıdıkları yükün artması oldu. Ne görev tanımları bir netliğe kavuştu ne yeterli istihdam sağlandı ne ücretlerinde hakkaniyetli bir iyileştirme yapıldı ne de kariyer imkanlarının önü açıldı. Ülkemizin dört bir yanında gece gündüz ter akıtan, özel-üniversite-devlet hastanelerinde görevli 275 bin hemşirenin durumu maalesef bu” dedi.

  

‘ADANMIŞLIĞIN KARŞILIĞI BU MU?’

    Hemşirelerin yeterli değeri görmediğini ileri süren Kuluöztürk şöyle konuştu:

    “Evet, sağlık sistemi sağlık çalışanlarının fedakarlıklarıyla işliyor. Peki ya sağlık çalışanlarından alıp götürdükleri? Sağlık çalışanlarının hakları, haklı talepleri. Fedakarlığın, özverinin, adanmışlığın karşılığı bu mu olmalı? Başta hemşireler olmak üzere 1 milyon 100 bin sağlık çalışanı, bu soruyu yalnızca bu güne özel sormuyor. Her gün soruyor.”

‘DÖNER SERMAYE’ ELEŞTİRİSİ

    Alınan ücretlerde sağlık çalışanlarının geri planda kaldığını söyleyen Kuluöztürk şöyle devam etti:

    “Örneğin, Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hemşire-ebe sayısı 301 iken, OECD ülkelerinin ortalaması 938, AB ülkelerinin ortalama ise 846.Bu açık, fedakarlıkla nereye kadar kapatılacak? Peki bunun karşılığında ödenen ücret. O da ortada. Sağlık çalışanları, genel kamu çalışanları arasında maaş yönünden bugün en geride bırakılan kesimi temsil ediyor. Döner sermaye sistemini söylemeye bile gerek yok.”

    (İHA)


Yorum Yap