reklam

TTB’den Delta’ya karşı acil müdahale çağrısı

TTB'den yapılan açıklamada koronavirüsün delta varyantının yarattığı tehdide dikkat çekilirken, gerekli bilimsel önlemlerin hızla alınması çağrısında bulunuldu

TTB’den Delta’ya karşı acil müdahale çağrısı

TTB’den Delta’ya karşı acil müdahale çağrısı

    Türkiye’de 16 ilde 134 vakada görüldüğü açıklanan koronavirüsün delta varyantı hakkında açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Gerekli bilimsel önlemler hızla alınmalıdır” dedi.

    TTB Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada, delta varyantına ilişkin mevcut bilgiler sıralanırken, “Şu anki salgındaki veriler ve yapılan aşı oranlarıyla; başta Delta varyantı olmak üzere daha bulaşıcı yeni varyantlar da göz önünde bulundurarak salgın bitti algısı yaratılmasının çok ağır sonuçları olabileceği konusunda yetkilileri uyarıyoruz” ifadelerine yer verildi.

7 MADDELİK EYLEM PLANI ÖNERİSİ

    TTB, önerini 7 maddede özetledi. TTB Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklama şöyle:

    “Türk Tabipleri Birliği (TTB) olarak şu anki salgındaki veriler ve yapılan aşı oranlarıyla; başta Delta varyantı olmak üzere daha bulaşıcı yeni varyantlar da göz önünde bulundurarak salgın bitti algısı yaratılmasının çok ağır sonuçları olabileceği konusunda yetkilileri uyarıyoruz. İktidarın sorumluluğu kendi yaşam biçimlerini ve bilimsel olmayan antidemokratik uygulamalarını tüm topluma dayatmak değil, salgına yönelik gerekli önlemleri almaktır.

    - Aşılamada son bir haftadır uygulamanın günlük 1,5 milyona kadar çıkması sevindirici olmakla birlikte, unutmamalıyız ki henüz toplumsal bağışıklığın uzağındayız.

    - Gerek aşı konusundaki tereddütler, gerekse de bölgesel eşitsizlikler nedeniyle toplumda aşıya güven oluşması için toplum katılımı sağlanmalı, yerel dinamiklerle işbirliği yapılmalı; toplumun tüm kesimlerini temsil eden demokratik kitle örgütlerini, meslek odalarının, sendikaların, sürece ve karar alma mekanizmalarına doğrudan katılımı sağlanmalı, aşılama hızı artırılmalıdır.

    - Aşılama hızının artırılmasının yanında, varyantlara yönelik her 10 hastandan biri için -en olanaksız koşularda dahi 20 hastanın birinde- ayrıntılı genom incelemeleri yapılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

    - Günlük test uygulamaları, filyasyon hizmetleri aksatılmamalıdır.

    - Kalabalıklaşmaların önüne geçilmesi ve fiziksel mesafe, havalandırma, maske önlemleri devam ettirilmelidir.

    - Aşı gibi, ücretsiz ve nitelikli maske dağıtımı da yapılmalıdır.

    - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) de sürece katkısı sağlanarak binalarda havalandırma koşulları düzeltilmeli ve denetlenmelidir. Havalandırma olanaklarının güçlendirilmesi için gerekli tüm adımlar atılmalıdır."

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap