Özel Günler

Konyaaltı'na mafya çöktü: 'Devlet nerede?'

Yarbaşçandır Akkaya mevkiinde köylülerin topraklarının arasında kalan sarı alana 'çöken' ve yöre sakinlerine ateş açan silahlı bir grup, köylüleri çileden çıkardı. Köylüler düzenledikleri protesto yürüyüşü ile seslerini duyurdu

Konyaaltı'na mafya çöktü: 'Devlet nerede?'

Konyaaltı'na mafya çöktü: 'Devlet nerede?'

    Antalya'nın Konyaaltı İlçesi'ne bağlı 900 rakımlı Yarbaşçandır Akkaya mevkiinde yer alan birçok köyün kesişme noktasındaki, hazine arazisi olarak bilinen sarı alan ve çevresindeki özel mülk araziler, mafya tarafından işgal edildi. Eli silahlı saldırganlar köylülere öldüresiye saldırdıktan ve ateş ettikten sonra kayıplara karıştı. Köylüler, emniyet güçlerinin olaya kayıtsız kaldığını savunarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


    Yöre sakinlerinin iddialarına göre; eli silahlı grup kendisini 'biz Süleyman Soylu'dan izinliyiz, devletin adamıyız, istediğimizi yaparız' gibi ifadeler kullandılar. Bu ifadelerin üzerine AKP Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar'ın da köylülerin protestosuna destek vermesi dikkat çekti.


    Üçoluk, Yarbaşçandır, Hisarçandır ve Gökçam Mahalleleri'nde ağaçları kesen, hazine arazilerine sahip çıkan kişiler çevre köylüleri darp ve tehdit ettiğini ifade eden köylüler, geçtiğimiz hafta Yarbaşçandır'da 5 köylüyü silah ve sopalarla darp ettiğini anlatıyor. Olay sonrası M. K. K. isimli şahıs birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit suçundan 3. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tutuklanırken, A. H. K. adlı şahıs adli kontrol talebiyle serbest bırakıldı. Bu kişileri yönlendirdiği iddia edilen H. K. ile birlikte 5 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

SOSYAL MEDYADAN AÇIK TEHDİT!

    Köylüler adına okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bölge sahibi olmayan, Antalyalı dahi olmayan bu kişilerin bu cesareti nereden aldıklarını merak ediyoruz. H.K. isimli şahıs, "Arkamızda siyasiler ve bürokratlar var" diyerek köylüleri korkutmaya ve sindirmeye çalışıyor. Hatta silahlı darp ve tehdit olayının ardından H. K. isimli şahıs facebook hesabından "Yapılan kahpeliğe kurşun sıkmayan adam, adam mı olur lan kahpe çocukları. Bizi size salon efendisi, kalem efendisi diyenler yanlış anlatmış. Çiçek mi verecektik" diyerek açık açık tehditlerini sürdürmektedir. Buradaki sorun yeni değil. Daha önce de ağaç kesimi  nedeniyle gündeme gelmişti. Köylüler şikayetçi olmuştu. Ama bu şahıslar işgallerini ve ağaç kesimini sürdürdü."

    Cumhurbaşkanına ve yetkililere seslenen Yarbaşçandır, Hisarçandır ve Üçoluk köylüleri, bu alanların kendilerine atalarından emanet olduğunun ve buralara çökmeye çalışan bu kişilere engel olunması gerektiğinin altını çizdiler.

'DEVLETİN ADAMIYIZ DEDİLER'

    Yaşlı bir köylü kadın yaşanan süreci şöyle aktardı: "Siz ne yapıyorsunuz burada oğlum diye sordum. Siz bizim tapulu yerimizle neye uğraşıyorsunuz dedim, 'biz devletin adamıyız, Süleyman Soylu arkamızda, karakol arkamızda' dedi. Çok ağır küfürler ettiler annelerimize babalarımıza... Sizin de tapunuzu da dedi, elimden tapuyu aldı yırttı bir tanesi. Devletin bu şahısların arkasına düşmesini isterim. Böyle başı boş adamları salıp da insanların canını yakmasınlar. Biz arsamıza sahip çıkıyoruz."

  

  Bir başka köylü Mehmet Sevinç şu ifadeleri kullandı: "Köy muhtarımıza 'Biz senin gece gündüz nere gidip geldiğini biliyoruz' diyerek gözümüzün önünde tehdit ettiler. Otomatik tüfeğin kabzasıyla benim başımı yardılar. Ormandan arazi açtıklarını kendileri belirttiler. Dışardan gelen bu mafya bozuntuları bunu nasıl yapıyor 240 dönüm araziye? Biz aradığımızda jandarmayı, 'Bizi arabulucu olarak mı çağırıyorsunuz' diyorlar. Ben bu cevabı hak etmiyorum bir vatandaş olarak!"

    Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap