Özel Günler

‘Patara’dan kum çalınmadığına kanıt var mı?’

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, AKP’li bakanları Patara’ya dair soru yağmuruna tuttu. Özer İçişleri Bakanı’na “Patara’dan kum çalınmadığına ve Okluk’a gitmediğine dair kanıtınız var mı?” dedi

‘Patara’dan kum çalınmadığına kanıt var mı?’

‘Patara’dan kum çalınmadığına kanıt var mı?’

    CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin 168 kamyon kum çalındığı ve bunu zabıt altına almak istediği için orman muhafaza memuru Umut Utku’nun görevden alınması iddialarına ilişkin sorularını bakanlara yöneltti. 9 bin TL’lik ayakkabı giymesi nedeniyle büyük eleştiri alan Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı’nın Patara’ya dair tüm iddiaları yalanlayan açıklaması da, Patara ile Okluk Koyu arasındaki ilişki de sorular arasında yer aldı.


    Aydın Özer İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruyu yöneltti: “Patara’dan kum çalınmadığına dair kamuoyunu ikna edecek bir kanıtınız yok ise, Patara’dan çalınan kumların Okluk Koyuna götürüldüğü iddialarını yanlış çıkaracak bir kanıtınız var mıdır?”

 

BAKANLARA YÖNELTİLEN SORULAR

     CHP’li Özer’in İçişleri Bakanından yanıt istediği sorular:

·            Kaş Kaymakamı Yazıcı’nın ifade ettiği üzere, Patara değil de Patara bölgesine yaklaşık 10 km mesafe olan bir çöplükten alınan 2.168 kamyonluk malzemenin nereye götürüldüğü bilinmekte midir? Bu kamyonların sürücüleri hakkında bir soruşturma var mıdır? Kamyonlarda ne olduğu tespit edilmiş midir?

·        

    

        Kaş Kaymakamı “Patara kumsalından kum alındığı veya çalındığı iddiasıyla ilgili Kaymakamlığa ulaşmış bir tespit yoktur” demektedir. Böyle bir tespiti yapmakla görevli olan kişi kimdir? Örneğin orman muhafaza memurlarının böyle bir yetkisi ve görevi var mıdır?

     

       Orman muhafaza memuru U. Utku’nun görevi gereği Patara’dan 2.168 kamyon kum çalındığına ilişkin tutanak tutarak Kaymakamlığa bir tespitte bulunmak istediği ve engellendiği, üstleri tarafından tehdit edildiği, tehdit eden bürokratların gözaltına alındığı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı doğru değil midir?

·        

        Orman muhafaza memuru neden Kaş Kaymakamı Yazıcı tarafından görevinden alınmış ve sonra tekrar görevine iade edilmiştir?

·       

        Savcılık tarafından son bir yılda Kaş sınırları içinde depolanmış halde 3 bin kamyon kum ele geçirilmiş midir? Bu kumların nereden alındığı ve nereye götürüleceğine dair elde edilen bilgi nedir?

·        

        Patara’dan kum çalınmadığına dair kamuoyunu ikna edecek bir kanıtınız var mıdır? Bir kanıtınız yok ise Patara’dan çalınan kumların Okluk Koyuna götürüldüğü iddialarını yanlış çıkaracak bir kanıtınız var mıdır?

 

 

KAYMAKAM NE DEMİŞTİ?

    Kaymakam Yazıcı'nın 1 yaklaşık 1 hafta önce yaptığı açıklaması şöyle oldu: 


    “2.168 kamyon kum alındığı iddia edilen bölge Patara Sit Alanı değildir ve Patara bölgesine yaklaşık 10 kilometre kuş uçuşu mesafede bulunan Ova Mahallesinde, vasıfsız orman niteliğinde daha önce çöplük olarak kullanılan topraklı bir bölgedir. Patara kumsalından kum alındığı veya çalındığı iddiasıyla ilgili Kaymakamlığımıza ulaşmış bir şikayet veya tespit yoktur. Böyle bir durumda Kaymakamlığımızca derhal işlem başlatılacağı ve takibinin yapılacağı, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı yasal sorumluluğumuz uhdesinedir. İlgili kamu görevlisinin (Orman muhafaza memuru Umut Utku) Kaş İlçesi Ova Mahallesi veya Patara Sit Alanı ile ilgili tuttuğu herhangi bir suç zabıt tutanağı da yoktur. Ayrıca görevini yapmasından dolayı engellendiği gibi bir durumdan bahsetmek de konu ile ilgili Kaymakamlığımızca bizzat yapılan idari işlemlere ve verilen talimatlara bakıldığında işin gerçekliğine aykırıdır. İlgili orman muhafaza memurunun görevini yapması nedeniyle görevinden alındığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.“

 

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap