Özel Günler
reklam

‘Toplu mekanlarda aşı kuralı gelsin’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Süleyman Özer'in başkanlığında çevrimiçi olarak gerçekleşti. Meclis Başkanı Süleyman Özer, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, başta Manavgat olmak üzere ülkemizin çeşitli bölgelerinde meydana gelen orman yangınları ile geçtiğimiz günlerde Karadeniz'de yaşanan sel felaketinden büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Başkan Çetin ‘toplu mekanlarda aşı kuralı gelsin’ dedi.

‘Toplu mekanlarda aşı kuralı gelsin’

‘Toplu mekanlarda aşı kuralı gelsin’

 

 

Meclis toplantısına Manavgat'tan zoom üzerinden katılan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, yangının hala kontrol altına alınamadığını söyledi. İki gündür Manavgat'ta temaslarda bulunan Davut Çetin, “Maalesef Manavgat'ta başlayan orman yangını Serik girişine kadar geldi. Hala kontrol altına alınamadı. Manavgat'ta neredeyse orman kalmadı. Üç vatandaşımız yaşamını kaybetti. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Manavgatlı hemşehrilerime geçmiş olsun diyorum. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Manavgat'talar. Umuyorum en kısa sürede yangın kontrol altına alınır ve bu felaket biter" dedi.

 

Manavgat'ta aynı anda dört noktada yangın çıkmasının düşündürücü olduğunu belirten Davut çetin, bu durumun sabotaj ihtimalini güçlendiğini söyledi. Pandemi nedeniyle Antalya'da vaka sayılarının bugüne kadar ki en yüksek seviyeye çıktığına da dikkat çeken Davut Çetin, "Mutlaka aşı olmalıyız. Aşı konusunda tüm yakınlarınızı tanıdıklarınızı uyarın" çağrısı yaptı. Meclis toplantısında bir konuşma yapan ATSO Başkan Yardımcısı M.Cihangir Deniz, Oda faaliyetlerinin ve ekonominin yanı sıra, kent ve ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının başında Manavgat’taki orman yangından duyduğu üzüntüyü dile getiren Deniz, “Davut Başkan dün apar topar Manavgat’a gitti, bugün de orada olduğu için toplantıya konuşmacı olarak katılamıyor. Bütün Manavgat halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Maalesef can kaybı haberleri alıyoruz. Cennet bir coğrafya ile birlikte binlerce canlı yanmıştır. Çok üzgünüz. Zor şartlarda yangına müdahale eden bütün ekiplere teşekkür ediyorum” dedi.

 

VAKA SAYILARI UYARISI

 

Meclis toplantısını pandemi nedeniyle yeniden sanal ortamda yapmak zorunda kaldıklarını belirten Başkan Yardımcısı M. Cihangir Deniz şöyle konuştu:

 

“Bayram sevincimiz vaka sayısındaki artışla yarım kaldı. Haziran’da 100 bin kişide 28 olan vaka sayısı 70’e dayandı. Kent merkezindeki kırmızı bölge artışı yurtdışında bile haber oluyor. Bu artışı durdurmak için hepimiz dikkat etmek zorundayız. Biz koronavirüsten bıktık, ama virüs bizden bıkmadı. Ülke olarak aşı ithalatını ve aşı programını başardık, ama aşı olmayanlara ve önlem almayanlara takıldık. Sağlık Bakanımız 23 milyon kişinin aşı olmadığını açıkladı. Dünyada 4 milyar doz aşı yapıldı, ama halen aşıya inanmayan, kısırlık yapacak, içinde çip var, Amerikan oyunu gibi düşünceler taşıyan çok sayıda insan var. Bunu başka ülkelerde de görüyoruz. Ülkemizde de bilime inanmayan bir kültürün olması sürpriz değil. Bu yönde yayınlar yapan televizyon ve gazeteler var. Dünyanın gündemi pandemiyken bizim gündemimiz hep başka konular oldu ve halka bu konu yeterince anlatılmadı. Normalleşmeyi de tam beceremedik, aşı olan maske takmayı bıraktı. Artık bunları konuşmanın faydası yok. Ağustos ve Eylül ayını kaybetmek istemiyorsak hızlı önlemler almalıyız. İtalya, İrlanda, Fransa gibi birçok ülkede parlamentolar çalışıyor ve yeni önlemler alıyorlar. Bazı işkollarında aşı zorunlu hale getirildi. Aşı kartı olmayanı uçağa, otobüse, restoranlara, müzelere almıyorlar. Fransa ve İtalya’da aşı kartı kontrolü yapmayan restoran 1000 Euro ve 1500 Euro arasında ceza ödüyor.

 

‘GÜNDE 50-60 KİŞİ VEFAT EDİYOR’

 

Bizim de aşı kartı uygulamasına geçmemiz gerektiğine inanıyorum. Toplu mekanlara girişlerde aşı kuralı getirilmelidir. Maske ve mesafe kurallarından vazgeçemeyiz. Bu kurallar hepimizin sağlığı ve geleceği için gereklidir. Resmi verilere göre günde 50-60 kişi vefat ediyor. Bu can kayıplarından bütün toplum olarak sorumluyuz. Turizm ve ticaret devam etsin istiyorsak hepimiz azami çabayı göstereceğiz. Herkesi, çalışanlarımızı aşı olmaya teşvik etmeliyiz, aşı olmayanları uyarmalıyız, maske ve mesafe kurallarına uymayı zorunlu tutmalıyız. Komitelerimiz kendi sektörlerine çağrı yapmalıdır.”

 

 

Haber Merkezi


Yorum Yap