Özel Günler
reklam

Meclis göreve!

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel, 5 gün önce Antalya’da kaybolan ve cansız bedeni ormanlık alanda bulunan Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu cinayetinin ardından önemli açıklamalarda bulundu

Meclis göreve!

Meclis göreve!

    TÜKD Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel, cinayetlerin son zamanlarda artığını belirterek, “Bizim seçtiğimiz kadınlarımızın, mecliste duyarlılıkla bunun mücadelesini yapması lazım. Ve İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar hayata geçmesi için mutlak suretle kadın milletvekillerimizin de erkek milletvekillerimizin de müşterek bir uğraş geliştirmeleri gerekiyor. Kadın dernekleri federasyonu bizimle beraber çok büyük mücadele ediyor. Onun dışında bize devletin destek olması lazım. Meclis’in destek olması lazım. Ve de her şeyden önce yargının destek olması lazım” dedi.

 

“KADINLARIMIZI HEDEF HALİNE GETİRMİŞTİR”

    Başkan Ayla Yüksel, gazetemize yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: 

    “Kadın cinayetlerine dur demenin ya da kadın cinayetlerini önlemenin en kestirme yolu belli yasaların hayata geçmesindeki kararlılıktır. Bu kararlılık olmadığı sürece bunların önüne geçmek mümkün değildir. Kızımızı öldürüyorlar, kadınlarımızı öldürüyorlar ya da tecavüz ediyorlar ya da şiddet gösteriyorlar ama sonuçta bunları yapan failler 2 gün sonra şartlı olarak serbest bırakılıyorlar. Maalesef böyle oluyor ve bundan cesaret alan kitle bu tür fiilleri işlemeye cesaret buluyorlar kendilerinde. Kadınlarımıza, kızlarımıza karşı gerek belli çevrelerin gerekse tarikatların son yıllardaki söylemleri ne yazık ki toplumda kadınlarımızı hedef haline getirmiştir.”

 

“BU TÜR OLAYLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİZ”

    “Bizim mücadelemiz İstanbul sözleşmesiyle başlamıştı ve bu devam edecekti. Fevkalade güzel ve de birçok şeyin önlenmesine temel teşkil edecek bir sözleşmeydi. Dünya çapında bir sözleşmeydi. Bunun da önüne geçmek için her türlü basma kalıp sözlerle birtakım şeyler çevirdiler.  İstanbul sözleşmesini de gündemden kaldırmaya çalışıyorlar. Bizim mücadelemiz devam edecek. Devam ediyoruz susmayacağız. Bu tür olayların üzerine gideceğiz. Hukukçularımızla kadınlarımızla diğer sivil toplum örgütleriyle, kadın kuruluşları birliğiyle, kadın dernekleriyle federasyonuyla, işbirliği içinde, elbirliğiyle biz bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

 

ERKEKLERE DEKLARE EDEMEDİLER”

    “Sadece muhalefet partileri değil, iktidar partilerindeki kadın milletvekilleri bu olaylar karşısında ne düşünüyorlar? Ne yapmaları gerekiyor? diye soran ve bunun çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Ayla Yüksel, “Kadın cinayetlerini önleme ve izleme komisyonu kuruldu. Ama bunun karşısında hiçbir zaman kadınlarımız, özellikle kadın milletvekilleri kendi söylemlerini ya da bu konudaki kendi inanışlarını ya da icraatlarını erkeklere deklare edemediler. Sadece sivil toplum bununla uğraşmaz ki. Bizim seçtiğimiz milletvekillerimiz var. Yani bizlerin haklarını koruyacak. Sadece kadınların değil, bütün insanlık adına söylüyorum” dedi.

 

“MECLİSTE MÜCADELESİ YAPILMALI”

    Başkan Yüksel açıklamasının devamında şunları söyledi: 

    “Erkek cinayetleri de kadın cinayetleri de var. Son zamanlarda çok arttı. Her şeyden önce bizim seçtiğimiz kadınlarımızın, mecliste duyarlılıkla bunun mücadelesini yapması lazım. Ve İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar hayata geçmesi için mutlak suretle kadın milletvekillerimizin de erkek milletvekillerimizin de müşterek bir uğraş geliştirmeleri gerekiyor. Bu çok önemli.”

 

    Fadime Yiğit


Yorum Yap