reklam

Kanser ilaçlarında büyük vurgun!

Sayıştay’ın, üniversite hastanelerinin mali yapılarına ilişkin hazırladığı raporda, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark tespit edildi. Kanser hastaları için can yakan ayrıntıların ardından aralarında kalp pilinin de bulunduğu tıbbi malzemelerde de yüzde 2 bin 500’lere varan farklar ortaya çıktı

Kanser ilaçlarında büyük vurgun!

Kanser ilaçlarında büyük vurgun!

    Sayıştay’ın, üniversite hastanelerinin mali yapılarına ilişkin hazırladığı raporda, kanser hastaları için can yakan ayrıntılar gelmeye devam ediyor. 2017 tarihli sansürlenen raporun yeni çıkan ayrıntılarına göre tıbbi malzemelerin de gümrük giriş fiyatları ile hastane alış fiyatları arasında yüzde 700 ile yüzde 2 bin 500’lere varan farklar tespit edildi. 

    Kanser ilaçlarının listelendiği raporda fahiş rakamlarla satılan bazı ilaçların fiyatları şu şekilde sıralandı: Ninlaro 2.3 Mg 3 Kapsül ilacın gümrük giriş fiyatı 468.56 TL iken Türkiye satış fiyatı 21 bin 693.29 TL. Blincyto 38.5 Mcg Liyofilize toz içeren 1 Flacon (10 ml) ilacın gümrük giriş fiyatı 160.68 TL iken, Türkiye satış fiyatı 6 bin 862, Ninlaro 4 mg 3 kapsül ilacın gümrük giriş fiyatı ise 676.32 TL iken, Türkiye satış fiyatı 21 bin 693.29 TL, Deltyba 50 mg 40 film tablet ilacın gümrük giriş fiyatı ise 203.93 TL iken Türkiye satış fiyatının 5 bin 453.27, Boractib 3.5 mg enjeksiyonluk çözelti için toz 1 flakon ilacının gümrük giriş fiyatı 53.00 TL iken Türkiye satış fiyatı 1369.48 TL olduğu açıklandı.


“46 KAT FARK TESPİT ETTİ”

    Sayıştay Başkanlığı’nın “Üniversite Hastanelerinin Mali Yapılarının Sürdürülebilirliği Konu Denetim Raporu” başlıklı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. Çarpıcı tespitlerin yer aldığı raporda Sayıştay, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark tespit etti. Şirketlerin gümrükten giriş fiyatı ile izin verilen nihai satış fiyatları arasında yüzde 4 bin 530 kârı bulunduğuna dikkat çeken Sayıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurguladı.

“GÜMRÜKTEN GİRİŞ FİYATLARI TAKİP EDİLMEDİ”

    Sayıştay’ın söz konusu raporunda “2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 58’inci maddesi kapsamında kurulan sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinin finansal sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi ile ortaya çıkan sorunların çözümüne ilişkin öneriler” ifade edildi. Raporun “İlaç ve medikal ürünlerin gümrükten giriş fiyatlar ile nihai satış fiyatları arasında yüzde 4 bin 530’lara varan fahiş kârların olması” bölümünde çarpıcı tespitlere yer verildi.

 Yapılan incelemelerde ithal ilaçların gümrükten giriş fiyatlarının takip edilmediğine dikkat çekilen raporda “Depocu giriş fiyatlarının gümrükten giriş fiyatı olarak kabul edilmesine rağmen bu ilaçların gümrükten gerçek giriş fiyatlarının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile SGK tarafından bilinmediği tespit edilmiştir” denildi.

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap