Büyükşehir verileri Bakanlık ile uyuşmuyor!

Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı çalışan yazılımcı Güçlü Yaman, basın ile paylaştığı verilerde Sağlık Bakanlığı'nın risk haritasında açıkladığı vaka sayılarının gerçek sayılar olmadığını Antalya üzerinden ortaya koydu

Büyükşehir verileri Bakanlık ile uyuşmuyor!

Büyükşehir verileri Bakanlık ile uyuşmuyor!

    TTB Pandemi Çalışma Grubu üyesi Güçlü Yaman, Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı risk haritalarının farklı ülkelerin standartlarından bağımsız olduğunu vurguladı. Yaman’a göre Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı risk haritasında iller arasındaki insidans ayrımını görsel olarak algılayabilmenin herhangi bir yolu yok.

    Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yaman, “Yüz binde vaka sayılarını gösteren haritalar diğer ülkelerden de bilindiği üzere illerde uygulanacak önlemlerin düzeyini ayarlamak için kullanılıyor. Vakalar artarsa önlemler sıklaşıyor ya da tam tersi. Bizde ise salgınla ilgili bir şey yapılıyormuş gibi bir hava yaratmaktan başka bir ise yaramıyor. En iyi ihtimalle Sağlık Bakan'ın attığı tweetlere konu olabiliyor” dedi. Yaman, sahadaki verilerin Sağlık Bakanlığı’nın tablosu ile uyuşmadığını Antalya’dan topladığı veriler ile ortaya koydu. Yaman, Antalya'da Şubat sonundan bu yana vaka sayılarıyla bulaşıcı hastalık ölümleri arasında bir uyum olmasına karşın, Temmuz ayından itibaren bu dengenin değiştiğini, bulaşıcı hastalık ölümlerinin Nisan dalgasının 2 katına kadar çıkarken resmi vaka sayılarının yerinde saymaya devam etmesini örnek gösterdi.

    Bir süre önce açıklamada bulunan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Eskişehir, Hatay, Tekirdağ, Aydın, Adana, Antalya ve Mersin olmak üzere 11 büyükşehir belediyesindeki vefat sayıları dahil olmak üzere, Sağlık Bakanlığı'nın tüm ülkeyi kapsayan verilerinden fazla olduğunu söylemişti.

VAKA SAYILARI KONTROLSÜZ YÜKSELİYOR

    Yaman şu ifadeleri kullandı: 

    “Örneğin 4 il Rize, Bingöl, Batman ve Bayburt'un 100 binde vaka sayıları 400'ün üzerinde. Bu çok yüksek bir sayı. İzmir, Antalya, Muğla ve Aydın'da ise 100 binde vaka sayıları 50'nin altında. Biri diğerinden 10 katından fazla vaka sayılarına sahip bu yerlerde ise özel yapılan hiçbir şey yok.” Yazılımcı Yaman, Sağlık Bakanlığı’nın haritasının hazırlanma şekline ve vaka sayıları düşmüş gibi gösterilen illerin turizm kentleri olmasına dikkat çekti.

ANTALYA'DA DİKKAT ÇEKEN VERİ

    Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bir süredir internet sitesinde kentte yaşanan ölümleri sebepleriyle beraber yayınladığı tablo da konuya ilişkin veri sunuyor. Antalya'da yaşanan bulaşıcı hastalık ölümlerini burada görebilmek mümkün. Buna göre vakaların artmaya başlamasından bir süre sonra bulaşıcı hastalık ölümleri de artmaya başlıyor. Temmuz'un ikinci yarısına gelindiğinde ise bulaşıcı hastalık ölümleri Nisan dalgasının 2 katına kadar çıkarken resmi vaka sayıları yerinde saymaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ise konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap