Özel Günler
reklam

Bademağacı’nın sorunu bitmiyor!

Antalya’nın Döşemealtı İlçesi Bademağacı Mahallesinde incelemelerde bulunan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı yaptığı açıklamada “AS Çimento” fabrikasının çevreye verdiği zararla ilgili olarak fabrikaya komşu olan Bademağacı mahallesinin rahatsızlıklarını dile getirdi

Bademağacı’nın sorunu bitmiyor!

Bademağacı’nın sorunu bitmiyor!

    CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Burdur’un Bucak ilçesinde Antalya il sınırına kurulu “AS Çimento” fabrikasıyla ile ilgili olarak fabrikaya komşu olan Antalya’nın Döşemealtı İlçesi, Bademağacı mahallesinde yaşayan vatandaşların ciddi rahatsızlıklarını kamuoyuyla paylaştı. Fabrika bacalarından yükselen dumanın yıllarca mahalle üzerine bıraktığı toz ve küllerin insan sağlığına, canlı türlerine, bitki örtüsüne ve tarımsal faaliyete verdiği zarar verdiğini aktaran Arı şu değerlendirmelerde bulundu:

 


    “Çimento fabrikası emisyonu olarak bacadan atılan toz ve küller rüzgarların etkisiyle kilometrelerce uzağa taşınabilmektedir. Böylece fabrikanın bulunduğu yerden çok daha uzak yerlerde de kirlilik olabilmektedir. Bu kirlenme, doğal alanlar, tarım arazileri, yerleşim alanları ya da buraları besleyen yerüstü içme suyu kaynaklarında olabilmektedir. Bademağacı mahallemizde benzer bir durum yaşanmakta olup yörede adından da anlaşılacağı üzere çoğunlukla badem ağacı olmak üzere üzüm ve ceviz üretimi de yapılmaktadır. Ancak fabrikadan gelen zararlı toz ve küllerin etkisiyle bitki ve ağaçlarda kurumalar gözlenmektedir. Bölgede yaşayanlardan öğrenildiğine göre şirket yetkilileri fazla enerji maliyeti nedeniyle fabrikanın filtrasyon sistemine devre dışı bırakarak hafta sonları bacalardan yoğun duman bırakmaktadırlar.”

 


    “Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını tarım, tohum, toprak, su kaynaklarının ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu bize göstermiştir” diyen Arı bir de çağrıda bulundu: “Sürdürülebilir gıda üretiminin tarımsal alanlarımızı zararlı etkenlerden korumaktan geçtiğini unutmamalıyız. Çimento fabrikanın insan sağlığı ve ekili dikili alanda yarattığı geri dönüşü olmayan zararın önlenmesi için yetkilileri göreve davet ediyorum.”

 


    CHP’li Arı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplaması istemiyle vermiş olduğu yazılı soru önergeleriyle konuyu meclis gündemine taşıdı.

 


    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap