reklam

‘Şeker pancarı üreticisine sahip çıkılmalı’

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı “Üretim maliyetlerinde geçen seneye göre %100’e varan artış yaşayan şeker pancarı üreticisinin devletimizden beklediği alım fiyatı ton başına en az 600 TL’dir. Yetkilileri çiftçimizin haklı sesini duymaya, bugünlerde ürün kaldırmaya başlayan üreticimize sahip çıkmaya ve daha fazla bekletemeden alım fiyatını açıklamaya davet ediyorum” dedi

‘Şeker pancarı üreticisine sahip çıkılmalı’

‘Şeker pancarı üreticisine sahip çıkılmalı’

    Antalya Elmalı’da şeker pancarı üreticisinin dile getirdiği alım fiyatı beklentisinin tüm Türkiye’deki şeker pancarı üreticisiyle aynı olduğuna dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı şu değerlendirmelerde bulundu: “Çiftçimizin üretim girdi maliyetinde geçen seneye göre %100’e varan artış olmuştur. Elektriğin kWh’i 60-70 kuruştan 1.100-1.400 kuruşa, gübre fiyatı 55-60 TL’den 135-140 TL’ye, mazot 5,5 TL’den 7,80 TL’ye ve tohum fiyatı da 180 TL’den 300 TL’ye çıkmıştır.” dedi. Geçen sene açıklanan alım fiyatı çiftçimizde hayal kırıklığı yaratmıştı diyen Arı, “2019 yılına göre hem düşük hem de çok geç açıklanan 2020 yılı pancar alım fiyatında üreticimizin beklentisi en az 380-400 liraydı, 336 lira olarak açıklandı. Bu yılki fiyatın çiftçimizi mağdur etmemesi gerekiyor.”

 

    Arı şöyle devam etti: 

    “İktidarın yıllardır ısrarlı devam ettirdiği yanlış tarım politikası nedeniyle artık çiftçimizin dayanacak gücü kalmamıştır. Gümrük vergilerinin sıfırlandığı tarım ürünü ithalatıyla çiftlilerimizin sanki bilinçli olarak tarımsal üretimden uzaklaştırıldığı, artık kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olmaktan çıkartılmaya çalışılan bir Türkiye yaratılmak istendiğinin görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.”

 

    Milletvekili Arı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplaması istemiyle vermiş olduğu yazılı soru önergesiyle konuyu meclis gündemine taşıdı.

 

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap