‘Bandrol ihalesinden kötü kokular geliyor’

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, geçen sene tartışmalı bir şekilde yüksek fiyatlarla sigara ve alkollü içkiler bandrol basım işini alan şirketin kamuoyunda aldığı devlet ihaleleri ile sıkça gündeme gelen başka bir holdinge devredilmesini TBMM gündemine taşıdı

‘Bandrol ihalesinden kötü kokular geliyor’

‘Bandrol ihalesinden kötü kokular geliyor’

    Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, sigara ve alkollü içkiler bandrol basım işini alan şirketin kamuoyunda aldığı devlet ihaleleri ile sıkça gündeme gelen başka bir holdinge devredilmesine ilişkin, “Göz göre göre yetim hakkı yandaşlara aktarılıyor” dedi. Budak, adrese teslim yapılan bandrol ihalesini çok yüksek ücretle alan DNS İnovasyon firmasının, verdiği taahhütlerin süresi dolmadan bütçedeki kara delik olan şehir hastanelerini de işleten CCN Hastane Hizmetleri ve İşletmeleri A.Ş’ye ait DİAS Bilişim’e devredildiğini söyledi.

 

    Budak, “Yandaşlarına yağmalatmadıkları bir darphane kalmıştı, sıra ona da geldi. İki milyon sermaye ile kurulmuş şirkete önceden 120 milyon liraya yapılan bandrol basım işinin 500 milyon liralık ihale ile verildiği basına yansıdı. Bakanlık da bu iddiayı yalanlamadı. Sonrasında şirket yapmayı taahhüt ettiği işlerin süresi dolmadan hemen önce el değiştirdi. Darphane de yandaşlara rant kapısı yapıldı. Bandrol ihalesinden kötü kokular geliyor” dedi.

 

‘CİDDİ ŞÜPHELER VAR’

    Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yapılan ihalelerin ciddi şeffaflık sorunları olduğunu dile getiren Budak, şunları söyledi:

 

    “Çok detaylı bir mekanizma kurulmuş. İki milyon sermaye ile yeni bir şirket kuruluyor. Bu arada ihale yapacak kamu kurumu, bir gecede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile pazarlık usulü ya da doğrudan temin yoluyla ihale yapabilir hale getiriliyor. Şirketin kuruluşunun üstünden 3 ay geçmeden sigara ve alkollü içkiler bandrol basım işi, eskiden yapılan ihalelerin 4 katı fiyatla (500 milyon lira bedelle) bu şirkete veriliyor. 


    Sözleşmenin hangi yöntemle bu firmaya verildiği ve sözleşmenin şartları kamuoyuna açıklanmıyor, ancak ihalenin yüksek bedelle 3 ay önce kurulan bir şirkete verildiği basına yansıyınca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bir açıklama yayımlıyor. Açıklamada, ihaleyi alan firmanın gelişmiş ve yüksek kapasitede bir veri merkezi kuracağı ve merkezi ihale süresinin sonunda Gelir İdaresi Başkanlığı’na devredeceği, 12 ay içerisinde 260 milyon yatırım yapacağı ve 200’den fazla istihdam yaratacağına dair taahhütleri olduğu ifade ediliyor. Bu taahhütler yerine getirilmiş mi diye baktığımızda şirketin daha geçen ay başka bir yandaş firmaya aktarıldığını görüyoruz. İhaleyi alırken verilen sözlerin şirket tarafından tutulmadığına ve kamunun zarara uğratıldığına dair çok ciddi şüpheler var.”

 

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap