Gündem meslek onuru ve hukuksuzluk... Baro’da seçime 1 kala!

Antalya Barosu, 18-19 Eylül’de pandemi tedbirleri nedeniyle dört kez ertelenmesi sonrasında seçime gidiyor. Baro başkan adayları seçimler öncesinde insan hakları ve avukatlık onurunu koruma mücadelesini yükseltme çağrısı yapıyor

Gündem meslek onuru ve hukuksuzluk... Baro’da seçime 1 kala!

Gündem meslek onuru ve hukuksuzluk... Baro’da seçime 1 kala!

    2020 yılı Ekim ayında yapılması gerekirken pandemi tedbirleri nedeniyle dört kez ertelenen Baro seçimlerinin, 18-19 Eylül tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı. Baro tarafından izole alan oluşturulacak ve bu izole alanda gelen avukatlara temassız ateş ölçer ile ateş ölçümü yapılacak, birçok noktada dezenfektan dispanseri bulundurulacak. Ayrıca girişte herkese maske, dezenfektan mendili ve kalemden oluşan hijyen seti dağıtılacak. Adayların gündemi ise Türkiye’de son dönemde artan insan hakkı ihlalleri ve avukatlık mesleğinin değersizleştirilmeye çalışılmasına karşı atılması gereken adımlar oluyor.

‘İŞ ALANLARIMIZIN ARTMASI GEREKİYOR’

    Başkan adaylarından Av. Hüseyin Geçilmez şöyle konuştu: 

    “Antalya Barosu’na geldiğim günden beri yönetim kurullarında yoğun bir şekilde çalıştım. İlk mesleğe başladığım dönemde Tüketici Hakları Kurulu’nu kurduk. Orada başkanlık yaptım. 2012-2018 arasında Antalya Barosu Yönetim Kurulu’nda yer aldım. 2018’de Başkan Yardımcısı olarak Yönetim Kurulu Üyeliği’me nokta koydum. O tarihten itibaren başkanlık çalışmaları başladı. Bundan sonraki süreçte en çok üzerinde duracağımız konu meslektaşlarımızın işlerini yaparken adliyelerde ve diğer devlet kurumlarında yaşadıkları sorunları çözmek olacak. Özellikle mesleğe yeni başlayan avukatlarımızın ekonomik problemleri çok fazla. Bunların ekonomik olarak desteklenmesi konusunda ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunun da en önemli ayağı iktidarda kim ya da hangi parti varsa, Bakanlıklar ve kurumlar düzeyinde girişimlerde bulunmak, kamuoyu oluşturmaktır. Ekonomik sorunlarımızın çözülmesi için iş alanlarımızın artırılması gibi sorunlarla uğraşacağız.”

‘HUKUK FAKÜLTELERİ AZALTILMALI’

    Türkiye’de çok fazla hukuk fakültesi olduğunu ve buraların verdiği mezunların çoğunun iş bulamadığını ya da iş yapamadığını vurgulayan Geçilmez şu değerlendirmelerde bulundu: 

    “Bu konuda da yeni hukuk fakültelerinin açılmamasına dönük çalışma yapmalıyız. Sayısın azaltılıp niteliğin çoğaltılmasını sağlayacağız. Hukuk fakültelerinden mezun olan öğrencilerin sayısının anormal düzeyde arttığını görüyoruz ve bu problem devam edecek. Birkaç sene içerisinde Türkiye’de 200 bin civarı avukat olacağı öngörülerinde bulunuluyor. Antalya’da 5 bin 600 avukat var, bu rakam Antalya’nın mevcut iş hacminin çok çok üzerinde. 

    Bu da doğal olarak meslektaşlarımızın pasta denilen paylaşımda en ufak düzeyde kazanım elde etmelerine neden oluyor. Bunların hepsi çok ağır sorunları, bizi Antalya Barosu Başkanlığı’nda kolay bir süreç beklemiyor. Türkiye’nin adalet ve hukuk düzeninde de ciddi sıkıntılar var. Bu konu Antalya Barosu’nun her zaman gündeminde olacak, hukuk devleti mücadelesinin yeni dönemde de savunucusu olacağız. Antalya Barosu hukukun üstünlüğü anlayışının öncülerinden oldu, bunu devam ettireceğiz.”

‘KAMU KAYNAKLARINI SAVUNACAĞIZ’

    Av. Hüseyin Geçilmez şöyle devam etti: 

    “Benim meslektaşlarım da ilişkilerim çok iyidir, hep yanlarında oldum. Başkan adayı olmamın en önemli sebeplerinden birisi bu. Ben başkan olarak yanlarında olup Baro’yu eskisi gibi avukatları tekrar bir paydada, özellikle meslek sorunları paydasında birleştirmek için kritik adımlar atacağım. Bu birleşmeyi sağlayabileceğimize inanıyorum. Ekibimiz Baro’nun kurullarında farklı alanlarda faaliyet yürüten, duyarlı ve çalışkan arkadaşlarımızda oluşuyor. Dört tanesi mevcut yönetimde çalışıyor; birisi Genel Sekreter, diğeri sayman, diğer iki arkadaşımız da Yönetim Kurulu üyesi. Onların da tecrübeleri var; ekibimiz gücünü tecrübeliler ile taze kan arkadaşlarımızın kaynaşması ve birleşmesinden alıyor. İki ilçe adayımız var, onların da yönetimde olmalarını çok arzu ediyoruz. 


    Manavgat ve Alanya ilçelerimiz çok büyük, onların da yönetim de özellikle kendi ilçelerinin sorunlarına ilişkin söz sahibi olmaları adına yönetimde olmaları kritik önemde. Türkiye’de çok büyük bir hukuk sorunu var ve bunun karşısında iyi ki Barolarımız var. Çünkü bu hukuk sorunlarını dile getiren ve mücadele eden neredeyse tek kurum olarak kaldık. Ben özellikle çevre, çocuk ve kadın hakları mücadelelerine özel önem veriyorum. Dezavantajlı grupların her zaman yanında olduk. Peşkeş çekilen ormanlarımız, limanlarımız, kamu kaynaklarımız var, savunacağız. Ormanlarımız katlediliyor, bunların karşısında her zaman mücadele edecek ve mağdur olanların yanı başında olacağız. Biz şu anda Antalya Adliyesi’ndeki X-Ray mücadelesinin de yürütücülerindeniz. Bu durum avukatlık yasasına aykırı bir uygulama. Bu uygulamanın sona erdirilmesi için Başkanlığımızda da gerekli adımları atacağız.”


    Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap