‘Barış hakkının engellenmesi suçtur’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü “Savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik” başlıklı bir panel düzenledi. Panelde konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “barış hakkının engellenmesi suçtur” dedi

‘Barış hakkının engellenmesi suçtur’

‘Barış hakkının engellenmesi suçtur’

    HDP Antalya İl Örgütü dikkat çeken bir panel düzenledi. Panele önce vekilliği düşürülüp hapse giren sonrasında da serbest kalan HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu ve HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de katılım gösterdi. Panelde konuşan Bülbül şu ifadeleri kullandı: “Böyle bir ortamda barışı sağlamak için toplum ve bireyler alana çıkmalı, talep etmeli, sistematize etmeli, bir barış programı yapmalı. Bunu yapmıyorsa suçtur. Ama bunu yaptığımız için devlet, devletin yargısı, devletin Cumhurbaşkanı, devletin hükümeti tarafından suçlu olarak adlediliyoruz. Aslında bize suçlu denmesi onların işlediği bir suçtur.”

‘BARIŞ HAKKININ KABUL EDİLMESİ GEREKİYOR’

    Barış hakkının engellenmesinin suç olduğunu savunan Bülbül şöyle devam etti: 

    “Bu suçu devletin tüm organları sistematik olarak işlemektedir. Etnik gruplar açısından; örneğin Ermeni, Çerkez, Arap toplumları, bunlar açısından da çok ciddi toplumsal barış ortamını bozan bir durum var. Fakat aslında Kürt sorunu içinde şiddetin olması nedeniyle biraz daha ön planda olan ama bunun da ister şiddet olsun ister farklı bir durum olsun barış hakkının kabul edilmesi ve doğru görülmesi gerekiyor.”

‘BARIŞI İKTİDARDAN TALEP ETMELİYİZ’

    Vekilliği bir süre önce düşürülen HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu ise şöyle konuştu: 

    “Yıllardır barış diyoruz ve belli noktada samimiyiz. Biz sonunda hep birlikte barışı bulacağız, ikame edeceğiz ve hissedeceğiz. Bundan hiç şüphemiz yok ama bu bir imtihandır. Bakalım barışa layık olabilecek miyiz, biz bir imtihandayız. Barış bir haktır ve bu hakkımızı kaybetmememiz lazım. Barış hakkı 1978’de Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış bir haktır. Hiç birimizin silahlar, çatışmalar, kan, göz yaşı arasında yaşama zorunluluğumuz yoktur. Hepimiz barış içinde yaşama hakkına sahibiz. O halde çok etkili bir şekilde bunu tesis edecek iktidar sahiplerinden barışı talep etmeliyiz, başka kimden talep ederiz? Barışın oluşması için devlet toplum ilişkileri çok önemli. Maalesef Türkiye’de barışın olmamasının en büyük nedeni devlet ve iktidar politikaları, ayrımcılık yapıldığının kabul edilmemesi.”

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap