CHP’den ‘3600 Ek Gösterge’ sözü!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Attalos Meydanı’nda devlet memurlarının yıllardır beklediği 3600 Ek Gösterge hakkı ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Başkan Cengiz, “Milyonlarca memur 3600 Ek Gösterge hakkı için CHP iktidarını bekliyor” dedi

CHP’den ‘3600 Ek Gösterge’ sözü!

CHP’den ‘3600 Ek Gösterge’ sözü!

    Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinin talimatıyla İl Başkanlıkları tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “3600 Ek Gösterge” konulu basın açıklaması; CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz tarafından Attalos Meydanı’nda düzenlendi. CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Garip Erdoğan, İl Başkan Yardımcıları, İlçe Başkanları, İl ve İlçe Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, Eğitim-İş Antalya Şube Yönetim Kurulu ve çok sayıda partili ile birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarının katılım sağladığı açıklamada Başkan Cengiz, 24 Haziran 2018 seçimlerinde AKP iktidarının vaadlerinden biri olduğu halde 3 yıldır memurlara tanınmayan 3600 Ek Gösterge hakkı ile alakalı sert eleştirilerde bulundu.

    Başkan Cengiz şöyle konuştu: 


    “Türkiye’de milyonlarca kamu çalışanı Devletine verdiği hizmetlerin karşılığında insanca yaşamak için hak talebinde bulunuyor; çalışırken de emekli olduğunda da insanca yaşayabileceği bir ücret talep ediyor. Ömrünün yarısını devletine hizmet etmekle geçiren memurlarımız, hanlar hamamlar, yazlık kışlık saraylar, lüks otomobiller veya uçaklar değil, yalnızca bir nebze olsun insanca yaşayabileceği ücrete sahip olmak için 3600 ek gösterge talebinde bulunuyor. Ne yazık ki, AKP iktidarı seçim dönemlerinde, altı bir türlü dolmayan, vaatten öteye gitmeyen müjdelerle insanlarımızın geçim dertleri üzerinden oy devşirmeye, gündem değiştirmeye çalışmaya devam ediyor.


    24 Haziran Seçimleri öncesi AKP Genel Başkanı ne demişti:


    “Bir müjdemiz var: Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin, öğretmenlerimizin, hemşirelerimizin, din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği inşallah gidermiş oluyoruz. Böylece ülkeleri ve milletleri için fedakârca çalışan bu kamu görevlilerimizin emekliliklerinde de verdikleri hizmetlerin karşılığını alabilmelerini temin ediyoruz.”


    Peki, ne oldu? AKP’nin Seçim Beyannamesinde bile yer almayan, yalnızca lafla taahhüt ettiği 3600 ek gösterge ile ilgili Genel Seçimlerin üzerinden tam 39 ay geçmesine rağmen hiçbir düzenleme yapılmadı. Milyonlarca memur artan enflasyonun, dövizin, borçların, ekonomik krizin, mutfak yangınlarının altında 39 ayda ezildikçe ezildi. Hemen her kesimde olduğu gibi 3600 Ek gösterge sözü verilen milyonlarca memurumuz da iktidar tarafından bir kez daha yüz üstü bırakıldı.”


‘KAYNAKLARIN HALKA AKTARILMAMASI BİLİNÇLİ TERCİH’

    3600 Ek göstergenin, çalıştıkça yoksullaşan, emekli olduğunda da açlık sınırı altında yaşamını sürdürmeye çalışan milyonlarca memur için hayati önem taşıdığının altını çizen CHP’li Cengiz şöyle devam etti: 

    “Memurlar geçinemiyor, iktidara defalarca bu sorunun çözümü için yaptığımız çağrılar, iktidar tarafından hep kulak ardı edildi.AKP Genel Başkanı her defasında “dünya 5’ten büyüktür” derken, 5’li çeteye bugüne kadar 131 kez vergi indirimi yaptı. Yıllardır 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen memurlarımız için soruyoruz, 5’li çete milyonlarca memurumuzdan daha mı büyüktür?


    İktidar, lüks uçaklara, milyonlarca liralık makam araçlarına, yazlık ve kışlık saraylara, her türlü israfa ve şatafata harcayacak kaynağı bulurken, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuz için mi kaynağı bulamıyor? Kendi döneminde Londra’daki bir avuç tefeciye 191 milyar dolar faiz ödeyen iktidar, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? 


    Bu yılın sadece ilk 8 ayında, ballı müteahhitlere 20 milyar TL’ye yakın garanti ödemesi yapan iktidar, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? Biliyoruz ki, ülkemizin kaynakları memurlarımızın 3600 Ek gösterge hakkının karşılanması için fazlasıyla yeterli. 


    Bu kaynakların halka aktarılmaması ise bilinçli bir tercihtir. Bu ülkenin namuslu dürüst ahlaklı memurları çalışmaları karşılığında hakkı olanı istiyorken İktidar yine bir sonraki seçimde 3600 ek göstergeyi müjde diye duyuracak. Yıllardır halkın kaynaklarını yandaşlara ve tefecilere dağıtırken, milyonlarca memurun insanca yaşam hakkı hiçe sayılıyor. İktidarın yıllardır yaptığı umut tacirliğine, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında son vereceğiz.”


    Fadime Yiğit


Yorum Yap