Kadınsız 'kadın organizasyonu’!

İstanbul'da düzenlenecek Büyük Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası'nın imza töreninde sadece erkekler yer aldı. AKP bürokratlarının kadınların baş rol olduğu etkinliklerde kadınları 'görmediği' çok sayıda skandalın sonuncusu olan bu adım kadınların sert tepkisini çekti

Kadınsız 'kadın organizasyonu’!

Kadınsız 'kadın organizasyonu’!

    İstanbul'da yapılacak 2021 Büyük Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası'nın imza töreni yapıldı. Adında 'kadın' olan bir organizasyonun imza töreninde tek bir kadın bile yer almadı. Aralık ayında gerçekleşecek olan 2021 Büyük Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası'nın imza töreni İstanbul İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nde gerçekleştirildi. 


    Törene Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, AIBA Başkanı Umar Kremlev ve Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç katıldı. Hamza Yerlikaya, imza törenin ardından, "Yeni Busenaz'ların çıkmasını arzu ettiğimiz bu önemli organizasyonda ter dökecek sporcularımıza başarılar diliyorum" açıklamasında bulunsa da Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası imza töreninde sadece erkeklerin yer alması Antalyalı kadınları öfkelendirdi.

 

    Öte yandan geçtiğimiz günlerde Kepez’de gerçekleştirilen Antalya Kadın Kooperatifleri Festivali’nin açılış kurdelasının kesiminde de benzer görüntü olmuştu. Kadınların merkezinde olduğu organizasyonun açılışını Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve AKP’li Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü başta olmak üzere 16 erkek yetkili ve 5 kadının yapması görenleri şaşırttı. Söz konusu 5 kadından 3’ünün de erkeklerin arkasında ikinci sırada, gözükmek için yoğun çaba sarf etmesi ise pes dedirtti!

 

    Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey Erden, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Antalya sözcüsü Ceren Hatunoğlu ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Başkanı Ayla Yüksel, kadınların her alanda şiddet gördüklerini ve kadın hakları mücadelesinin de hayatın her alanında yükseltilmesi gerektiğine işaret ediyor.

 

'SPORDA DA ŞİDDETE MARUZ KALIYORLAR'

    Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Av. Müjde Tozbey Erden, AKP'nin 'kadınları görmedikleri' ifade edilen bürokratlarına şu sözlerle çok sert tepki gösterdi: 

    "İstanbul'da düzenlenecek Büyük Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası'nın imza töreninde sadece erkekler yer aldı ve sosyal medyada çok büyük tepki uyandırdı. Bu sene olimpiyatlarda ülkemizi temsilen milli sporcular içerisinde kadın boksörler ön plana çıktılar ve madalya kazandılar. İstanbul’da ev sahipliği yapılacak olan bir şampiyonada kadın boksörlerin başarısının da elbette ki payı var. Şampiyona öncesi yapılan organizasyona davet edilmemelerinin oldukça trajikomik olduğunu düşünüyorum. 

    Zira, olimpiyatlarda madalya kazanan Busenaz Sürmeneli ile Buse Naz Çakıroğlu’nun onur konukları olarak davet edilmeleri gerekirdi. Son günlerde konuşulan bir diğer konu da dünya rekortmeni kadın milli sporcumuz Fatma Uruk'un yaptığı açıklamalar olmuştu. Milli takım kampında, psikolojik şiddet yaşayan milli sporcu kadın olması nedeniyle federasyon tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını söylemişti. 

    Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi sporda da dünya çapında başarılara imza atmalarına rağmen şiddete maruz kalıyorlar. Bu zihniyeti değiştirmek, sporda da bununla mücadele etmek gerekiyor. Toplumdaki çağdışı gerici erkek egemen zihniyeti değiştirmek için topyekun bir mücadelenin içinde olmalıyız."

 

'İŞGALE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK'

    Antalya Kadın Meclisleri sözcüsü Ceren Hatunoğlu ise skandal olaya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

    "Biz kadınları görünür kılmaya çalıştıkça kadın alanlarını işgal edenlere artık tahammülümüz yok. Büyük Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası imza töreninde sadece erkeklerin olması akıl almaz bir şey. Kadınlar artık arka planda kalmayacak. Kadının adını anmayı öğrendikleri gibi, bu alanları kadınlara bırakmayı da öğrenecekler."

 

‘HAMZA YERLİKAYA’YI PROTESTO EDİYORUM’

    TÜKD Başkanı Ayla Yüksel, ‘Ben bu iktidarın farklı bir uygulamaya imza atacağına inanmıyorum’ diyerek skandal olarak tanımlanan AKP bürokratlarının kadınsız kadın organizasyonunun şaşırtıcı olmadığına dikkat çekti. Yüksel şöyle konuştu: 

    “Mümkün olsa ilan verecekler bundan böyle Türkiye’de kadının adı yok diye. Tabii ki çok yanlış bir şey. Boksta, voleybolda, basketbolda, halterde artık genç, dinamik, fevkalade becerikli kızlarımızı görüyor ve gurur duyuyoruz. Kadınların sporda, kültürde, sinemada başarılı olduklarını çok iyi biliyoruz. Bu nedenle bu mesajları, resimleri, Hamza Yerlikaya’yı protesto ediyorum. Spor Bakanı olan şahıs ya da diğerleri her şeyden önce şampiyonaya, olimpiyatlara giden kızlarımızı davet ederek honore edebilirlerdi. Bizim derdimiz kadın erkek meselesi değil, ama AKP iktidarının kafasında hep erkek hakimiyeti var, bu çok büyük bir yanlış. Bir kadın derneği olarak, kız öğrencilerimizle bütünleşen bir eğitimci olarak böylesi bir skandalı tasvip etmem mümkün değil.”

 

    Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap