Balonlar kanser farkındalığı için

Kepez’de meme, bağırsak ve rahim ağzı kanser taramaları başladı. Belediye Sağlık Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte farkındalık için pembe renkteki balonlar gökyüzüne bırakıldı

Balonlar kanser farkındalığı için

Balonlar kanser farkındalığı için

    Kanserde erken tanı ve tedavinin hayat kurtardığı mottosuyla yola çıkan Kepez Belediyesi, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile önemli bir çalışmaya daha imza attı. Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle Kepez’de kanser taraması başlatıldı. Belediye Sağlık Merkezi önünde düzenlenen etkinlikle, hafta içi saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek kanser taraması start aldı. Etkinlikte konuşan Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Saniye Gülatan, kanserin hem dünya’da hem de ülkemizde sebebi önlenebilir ölümler arasında 2. sırada olduğunu söyledi. Kanserin halk sağlığında ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken Dr. Gülatan, “Erken teşhisle Halk Sağlığını önleyebilmek için Kepez Belediyesi desteği ve Sağlık Müdürlüğü ile yapılan protokolle bu hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Önlenebilir kanserler içerisinde meme, bağırsak ve rahim ağzı kanseri taramaları yaparak, erken teşhis ve tedavi ile hem kaliteli bir yaşam sağlamayı, hem de ölümlerin önlenmesini sağlamak için bu proje var.  Bu projeye pandemi öncesinde Kepez Belediye ile bir çok ilçemizde devam etmekteydik. Ancak pandemi medeniyle ara vermek zorunda kaldık. Tüm ilçelerimizde bu taramalar devam edecek. Kepez Belediyesi’ne desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. “ dedi.

BİNLERCE KADINA KANSER TARAMASI

    Sağlık verilerine göre kadınlarda görülen 4 tane kanser tipi olduğuna değinen Başkan Tütüncü, “Bunlar meme kanseri, rahim ağzı kanseri, bağırsak kanseri ve tiroit kanseri… Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu Mobil Sağlık Merkezimiz meme kanseri, rahim ağzı kanseri, bağırsak kanserinde erken teşhisle hayat kurtarmayı kendilerine vazife edindi. Sağlık ekiplerimiz, 2019 yılından bu yana 5 bin 35 hanım efendiye bu üç kanser tipinde tarama yaptı. Bunların içerisindeki 181 erken teşhisle tespit edilen hastamız, kansere karşı korunmaya gayret edildi. Çok önemli bir işi yaptığımızı ifade etmek isterim. Mobil Sağlık Merkezimiz aynı zamanda aile hekimleri ile de iş birliği içinde… Onlarında yükünü alan, yükünü hafifleten bunların yanında da aile hekimlerinin hemşehrilerimize vermesi gerektiği hizmeti de en iyi şekilde veren bir merkez haline geldi. “dedi.

‘İHTİYAÇ NEREDEYSE MERKEZİMİZ ORADA’

   Manavgat’ta Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını olduğunu, belediye sağlık merkezi’nin bir hizmeti olan bu gezici Sağlık Merkezi’nin doktorlarıyla, sağlık çalışanlarıyla günlerce afet bölgesinde afetzedelere hizmet ettiğini hatırlatan Tütüncü, yarın toplumsal bir ihtiyaç olursa ona da yönlendirilecek bir merkez olduğunu söyledi.  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün konuşmasının ardından meme kanseri farkındalık rengi olan pembe renkteki balonlar gökyüzüne bırakıldı.    


    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap