Ev sahipleri krizi fırsata çeviriyor... 'Evimi boşalt' tehdidi!

Türkiye'nin her noktasında kira fiyatları rekor seviyelere çıkmışken, Antalya'nın emekçi semtlerindeki yurttaşlar, ev sahiplerinin 'hukuksuz' evden çıkarmalarıyla evsiz kalma tehdidi ile karşı karşıya!

Ev sahipleri krizi fırsata çeviriyor... 'Evimi boşalt' tehdidi!

Ev sahipleri krizi fırsata çeviriyor... 'Evimi boşalt' tehdidi!

    Antalya'nın Kepez İlçesi'nde yer alan ve gelir seviyesinin oldukça düşük olduğu bilinen Ulus, Özgürlük, Yeşiltepe, Kanal, Yükseliş, Zafer, Karşıyaka, Emek, Yeni Emek gibi mahallelerinde yaşayan yüz binlerce yurttaş, bugünlerde tarihi seviyelere çıkan kiralar karşısında kapı dışarı edileceği günü bekliyor. Ulus Mahallesi'nde yaşayan turizm emeklisi Şeyhmus Evran da onlardan yalnızca birisi. 


    68 yaşındaki Evran, yüzde 85 engelli eşi ile 2 bin 500 TL gelir ile hayatta kalmaya çalışırken, ev sahibinin 'hukuksuz' olarak değerlendirdiği 'evden çıkması' talebine karşı devletin ve hukukun desteğini talep ediyor. Evran'ın yaşadığı binanın fiziki ve çevresel koşulları bir insanın sağlığını tehdit etmek için her türlü bakımsızlığı gözler önüne sererken, Kepez'deki çoğu mahallede binlerce binanın aynı şartlara sahip olması dikkat çekiyor.

'BİN 500 TL'Yİ NASIL ÖDEYEYİM?'

    25 senedir aynı evde kiracı olduğunu ve kira ödemeye 15 Lira başladıklarını anlatan kiracı Şeyhmus Evran, yaşadığı süreci şöyle anlatıyor:     "Şu anda 575 TL veriyoruz. Ev sahibi evden derhal çıkmamız gerektiğini söyleyince ben 1000 TL vermeyi teklif ettim, kabul etmedi. Herhangi bir fiyat da belirtmiyor. Neden çıkmamız gerektiğine dair hiç bir sebep sunmuyor. Diğer kiracılarla anlaştı ama bize çık diyor. Burayı biz çıkınca çok daha yüksek fiyatlara verecek. Dairenin biri 950 TL, birisi 850 TL, birisi bin 250 TL'ye oturuyor. Birini de 1200 TL'ye kiraya verdi. Biz her sene 50 TL zam yapıyorduk. 


    Binaya tamirata alacağını söyleyerek tüm binadaki kiracıların çıkmasını istedi. Ama kimse çıkmadı. Ev sahibi bahçedeki ağaçtan bir tek muşmula koparmaya bile laf ediyor. Herkesle yüksek fiyata anlaştı. Kiralar Türkiye genelinde uçtu ama Kepez'in yoksul mahallelerinde de rekora koşuyor. Biz evden çıkmıyoruz demiyoruz, anlaşmaya çalışıyoruz. 


    Eşim yatalak, yüzde 85 engelli raporu var. Bin TL verelim huzurumuzu bozma diyoruz, telefonda hakaretler savuruyor. Kanun varsa, devlet varsa kiracıya sahip çıkar diye itiraz ettim, ayın 19'unda mahkememiz var. Bakalım adalet kimden yana olacak. Devletin verdiği bir zam var, onu vermeye hazırız. Ama fazlasını nasıl vereyim? Emekli olarak 2 bin 500 TL maaş alıyorum, bin 500 TL'yi nasıl ödeyeyim?"

'DEVLETİN VERDİĞİ ZAMMI KİMSE UYGULAMIYOR!'

    Ev sahiplerinin kendi tercihlerine göre kira artışına gittiğine ve kiracıların da evsiz kalmamak için harcamasından kısıp mecburen bu kiraları ödediğine vurgu yapan Evran şöyle devam ediyor: 

    "Asgari ücret kaç lira, kira kaç lira? Bu insanlara yazık. İnsanlar kirasını ödemekten zorlanıyor. Salgın döneminde bu mahallelerde yaşayanların çoğu boş geziyor. Ev sahibinin bize şu şartlarda çıkın demesi yasal değil. Birden fazla evi olduğu için yasal değil, koca bir binası var. Binayı tamirata da almadı. Pisliğin içinde yaşıyoruz. İnsanlar ev sahibi ile ters düşmemek için sesini çıkaramıyor. Ben kirayı düzenli yatırıyorum. Bir günden bir güne geciktirmedim. Bizi hem haksız çıkarmaya çalışıyorlar hem de haksız kira artışına gitmek istiyor ve bu neredeyse tüm kiracıların başına geliyor. 

    Sırf bu binadan 6-7 bin TL aylık kira geliri var, buna rağmen 25 yıldır bir çivi çakılmıyor. Şofben taktırmak istedik, toprak hattı yok diye bağlamadılar bile! Bakımsızlıktan dolayı sağlığımızı da kaybettik. Bir başka ev tutmaya kalksak en az bin 500 TL kirası var, bir o kadar da depozit var, emlakçı ücreti var, nakliye ücreti var. Bir aile evini taşıdığı zaman nereden baksan 5,6 bin TL cebinden çıkıyor. Şimdi ben bu kadar parayı nereden vereceğim? Devlet hangi zammı uygun gördüyse o kadar zammı vermeye hazırım, zaten devletin verdiği zammı kimse uygulamıyor. O yüzden devletten ricam bu kiracıların kanayan yarasına el atsınlar! Kimisi hakkını arayamıyor, nereye gideceğini bilmiyor. Biz sesimizi duyurmak istiyoruz!"

'500 TL'YE MUTFAK MASRAFI MI, HARÇLIK MI ÇIKSIN'

    Evran devlet büyüklerine şu çağrıda bulunuyor: 

    "2 bin 500 TL maaş alıyorum, oğlum çalışıyor o da iyi kötü yardımcı oluyor. Ama yardımcı olmasa ben bin 500 TL kira verdiğim zaman kalan bin Lira ile fatura mı ödeyelim, günlük ihtiyaçlarımızı mı karşılayalım? Ortalama 500 TL faturalar geliyor, geriye kalan 500 TL ile mutfak ihtiyacını mı karşılayalım, cebimizde harçlık mı kalsın, neye yetsin? Parasızlıktan vatandaş sigarayı bırakıyor. Bu meseleye devlet lütfen bir el atsın!"

EV SAHİBİNİN İSTEDİĞİ ZAMAN ÇIKARMA HAKKI VAR MI?

    Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Antalya'nın önemli hukukçularından Av. Tuncay Koç şu bilgileri paylaşıyor: 


    "Tahliye için kiracı kirayı zamanında ödemeyecek ya da tahliye taahhüdü olacak. Aksi takdirde çıkaramaz.  Kiracılar böyle bir talep olduğunda dava açma hakkı yok ancak mülk sahibi dava açtığı zaman kendisini tahliye için koşulların oluşmadığını ortaya koyarak savunabilir. Kiracının tahliyesinin belli şartları vardır, o şartlar olmadan tahliye edilemez. O da her dosya için ayrı değerlendirilmelidir, otomatik olarak evimi boşalt diyen bir ev sahibinin kiracısını kapı dışarı edebilmesi kanunen mümkün değildir."


    Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap