Pandora’dan Tamince çıktı

Siyasetçi, iş insanı, gazeteci ve sanatçıların vergiden kaçmak için kullandığı offshore hesaplarını ortaya çıkaran Pandora Papers belgelerinde Antalya’daki Rixos Hotels Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'nin de adının geçtiği ortaya çıktı.

Pandora’dan Tamince çıktı

Pandora’dan Tamince çıktı

    Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ) paylaştığı ve 117 ülkeden 600'den fazla gazetecinin incelediği 11 milyon 900 bini aşkın belge, dünyaca ünlü isimlerin gizli offshore sırlarını ortaya çıkardı. 3 Ekim'den itibaren kamuoyuyla paylaşılan Pandora Papers sızıntıları, Trident Trust, Alpha, Alcogal, Fidinam ve Asiaciti Trust'ın da aralarında olduğu 14 offshore hizmet sağlayıcısı ve hukuk firmasının belgelerinden oluşuyor.    DW Türkçe'nin incelediği belgelere göre Panama Papers ve Paradise Papers ile Malta ve Britanya Virjin Adaları merkezli 8 adet offshore şirketi olduğu ortaya çıkan 15 Temmuz sonrasında FETÖ’den kapatılıp yeniden açılan ve adı değiştirilen Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni kuran Gaye Vakfı’nın Başkanı Fettah Tamince de sızan belgelerde ismi geçen isimlerden. Milyon dolarlık offshore bağlantıları basına yansıyan Fettah Tamince, kamuoyuna bir açıklama yapmazken CHP’nin önemli ismi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, iktidarın servet aktardığı yandaşlarının bile iktidara güvenmediğini ve paralarını vergi cennetlerine taşıdığının Pandora Belgeleri ile ortaya çıktığını belirtti.

 

“ÇOĞUNLUK AKP YANDAŞI!”

    Pandora Belgeleri’nde Türkiye’de adı geçenlerin büyük bir kısmının AKP’ye yakın isimlerden oluştuğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Türkiye'den 220 ismin belgelerde yer aldığı açıklandı. Açıklanan isimlerin önemli bölümünün hazine ve döviz garantili, davet usulüyle verilen kamu ihaleleriyle kamu-özel iş birliği projelerinden, kamu bankalarının milyarlarca dolarlık kredilerinden beslenen iktidara yakın yandaş müteahhitler, medya patronları olması bir tesadüf mü?” diye sordu.

 

“HARAÇ MI, RÜŞVET Mİ, İHALELERDEN PAY MI?” 

    Toprak sözlerine şöyle devam etti: “Anlaşılan bu kişiler bu iktidara güvenmedikleri için elde ettikleri servetleri, yüz milyonlarca-milyarlarca doları, vergisiz şekilde vergi cennetlerine taşımışlar. Dövizler, altınlar yurt dışına götürülmüş, malikanelere, lüks gayrimenkullere, yatlara, hesaplara yatırılmış. Yüz milyonlarca dolar, isimsiz birilerine-bir yerlere bağışlanmış! Bu bağışlar, komisyon mu, haraç mı, ihalelerden pay mı, rüşvet mi, hayır-hasenat mı? Meçhul!”

 

Songül Başkaya 


Yorum Yap