'Personel yetersiz'

Türkiye genelinde çok sayıda sınıfın kapandığını aktaran Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Antalya’da ise kapanan sınıf sayısının 100’ün üzerinde olduğunu söyledi

'Personel yetersiz'

'Personel yetersiz'

    Antalya’da personel yetersizliği nedeniyle hijyenin yeteri kadar sağlanamadığı, bununda okullarda bulaş riskini arttırdığı ve birçok sınıfın kapandığına dikkat çeken Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Sönmez, “Okulların yüzde 50’sinden fazlasında temizlik yapacak hijyeni sağlayacak, güvenliği sağlayacak personel yok. Bu çok önemli bir sorun olarak ortada duruyor. Özellikle temizlik elemanı alımı noktasında Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli duyarlılığı göstermeli bir an önce bu sorunu çözmelidir” dedi.


“HİJYEN SORUNU VAR”

    Sendikayı temsilen Kent Konseyi’nin toplantısına katıldığını belirten Başkan Sönmez, konseyde, “Okulların temizliği yapılmıyor, personel yetersizliği var. Hijyen sorunu var ve bu da bulaş riskini attırıyor. Dolayısıyla bunu önlemek için belediyelerin sorumluluk alması ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün buna izin vermesi gerektiği ve okullarda belediyenin temizlik yapabilmesine olanak sağlaması ve bu şekilde dayanışma içerisinde çözülmelidir” kararının alındığını söyledi.


“SORUMLU MİLLİ EĞİTİM”

    Başkan Sönmez, “Burada birinci sorumlu olan kurum Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığıdır. Yani okulların temizlik sorununu güvenlik sorununu malzeme sorununu çözecek olan Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu adımı bir an önce atması ve eğitime bütçe ayırması lazım. Sıkıntı zaten orada. Ortaöğretim kurumlarında bir öğrenciye 20 lira düşecek şekilde bütçenin ayrıldığını görüyoruz. Yani her okula 20 lira öğrenci başına düşen gelir. Bununla neyi karşılıyorsunuz. Okul başına düşen ücretin çok az olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla temizlik elemanı, güvenlik elemanı, hijyen malzemeleri, dezenfektan, elektrik, su, her şey bunun üzerinden olması mümkün değil. Okullarda velileri zorluyor bu nedenle. Oysa velilerin durumunu da bir buçuk iki yıldır hayat pahalılığını da söylüyoruz. Dolayısıyla bu sorunun çözülmesi bir temel politikadır. Devletin eğitim üzerinde sağlıklı bir politika, halktan yana bir politika ve eğitimin, sağlığın parasız kamusal bir hak olduğunu kabul ederek bir çalışma yürütmesiyle çözülebileceğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Fadime Yiğit


Yorum Yap