‘Kızlar durdurulamaz'

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü,11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Güllü, “Benim sesim, bizim geleceğimiz” diyerek potansiyellerini keşfetmeye ve geleceği değiştirmeye hazır olan tüm kız çocuklarının mücadelelerine destek olmayı sürdürüyor ve Dünya Kız Çocukları Günü'nü kutluyoruz!” dedi.

‘Kızlar durdurulamaz'

‘Kızlar durdurulamaz'

    Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü günün anlam ve önemine değindiği açıklamasında, "Bugün 1,1 milyardan fazla kız çocuğu gelecekle ilgilenmeye hazır. Her gün, kız çocukları sınırları ve engelleri aşarak çocuk evliliği, eğitim eşitsizliği, şiddet, iklim adaleti ve sağlık hizmetlerine eşit olmayan erişim gibi sorunlarla mücadele ediyor. Kızlar durdurulamaz olduklarını kanıtlıyorlar” dedi.“HAKLARINA, EĞİTİMİNE ODAKLANIYOR”

    “Her yıl 11 Ekim'de kutlanan ‘Dünya Kız Çocukları Günü’, kız çocuklarının hakları, güvenliği ve eğitimine odaklanır” diyen Başkan Güllü, “Bu günün kutlanmasındaki temel amaç, kız çocuklarını dünyanın ilerlemesinin aktif bir parçası haline getirmektir” ifadesini kullandı. Birlemiş Milletlerin bu yılın temasını "Dijital nesil. Bizim neslimiz" olarak belirlediğini aktaran TKDF Başkanı Güllü, “COVID-19 salgınının ikinci yılında; pandemi, öğrenme, kazanma ve bağlanma için dijital platformların kullanımını arttırırken, kız çocukları için farklı dijital gerçeklikleri de göz önüne serdi. Küresel internet kullanıcısı cinsiyet farkı, 2013'te yüzde 11'den, 2019'da yüzde 17'ye ve dünyanın en az gelişmiş ülkelerinde yüzde 43 ile geniş bir büyüme kaydetti. 25 yaşın altındaki 2,2 milyar insanın evinde internet erişimi yok ve kızların önünün kesilme olasılığı daha yüksek” diye konuştu.


“KIZLAR DURDURULAMAZ OLDUKLARINI KANITLIYOR"

    Başkan Güllü, “BM tarafından tüm üye ülkelerin destekleri ile birlikte kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek, sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmak için yapılan çalışmalar, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığa son vermeyi hedefliyor. Bugün 1,1 milyardan fazla kız çocuğu gelecekle ilgilenmeye hazır. Her gün, kız çocukları sınırları ve engelleri aşarak çocuk evliliği, eğitim eşitsizliği, şiddet, iklim adaleti ve sağlık hizmetlerine eşit olmayan erişim gibi sorunlarla mücadele ediyor. Kızlar durdurulamaz olduklarını kanıtlıyorlar” dedi.

 

 

Fadime Yiğit


Yorum Yap