'Antalya Kitap Fuarı' kapılarını açıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Gelecek Bilgiyle Yeşerecek" sloganıyla bu yıl 11'incisi düzenlenecek olan Antalya Kitap Fuarı ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Böcek, bu yıl fuara 234 yayınevi ve 206 yazarın katılacağını belirtti

'Antalya Kitap Fuarı' kapılarını açıyor

'Antalya Kitap Fuarı' kapılarını açıyor

    Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda yapılan toplantıda konuşan ve kültür-sanat etkinliklerinin Antalya için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Muhittin Böcek, 11’inci Antalya Kitap Fuarı’nın 15-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Antalyalı kitapseverler ile buluşacağını belirtti.


234 YAYINEVİ-206 YAZAR KATILIYOR

    15-24 Ekim tarihleri arasında 11’incisi gerçekleştirecek olan Antalya Kitap Fuarına ilişkin basın mensuplarıyla bir araya gelen, Başkan Böcek, Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminde Antalya’da korsan kitap satışının çok fazla olmasından dolayı, okur sayısının fazla olduğu düşüncesiyle Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı’nı düzenlenemeye başladıklarına dikkat çekti. Başkan Muhittin Böcek, “Okumak lazım” sloganıyla ilk kez 2010 yılında başladıkları Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı’nı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemiyle birlikte bütün Antalya’ya yayma düşüncesiyle Antalya Kitap Fuarı ile daha da büyüttüklerini kaydetti. Başkan Böcek, “Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle kitap fuarını gerçekleştiremedik. Bu yıl 11’inci Antalya Kitap Fuarı ile tekrardan sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ana teması “Gelecek Bilgiyle Yeşerecek” olan fuarı bu yıl 15-24 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenliyoruz. Bu yıl ki kitap fuarımıza 234 yayınevi katılırken, 206 yazarımızı ağırlayacağız. Bu yazarlarımızın da imza günleri söyleşileri olacak. Bütün okurlarımızla yazarlarımızı buluşturacağız. Kültür sanat Antalya’mızda hep var olacak var olmaya da devam edecek” dedi.


“FUARIN ONUR KONUĞU TARİHÇİ İLBER ORTAYLI”

    Antalya Kitap Fuarı’nın bu yıl ki onur konuğunun Türk Tarihçi, akademisyen, yazar İlber Ortaylı olduğunu aktaran Muhittin Böcek, fuarı katılacak bazı yazar isimlerini ise şöyle sıraladı: “Ali Türkşen, Altan Öymen, Barış Doster, Barış Murat Yağcı, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Barış Yarkadaş, Can Yılmaz, Doğan Hızlan, Enis Berberoğlu, Enver Aysever, Füsun Önal, Metin Hara, Murat Ağırel, Mustafa Karataş, Nasuh Mahruki, Sinan Meydan, Tuna Kiremitçi, Uğur Dündar, Ersan Şen ve Zafer Algöz olmak üzere toplamda 206 yazarımız Antalya Kitap Fuarı’mıza katılacak. Kitap fuarımızda bir birinden değerli yazarlarımız imza günleri ve söyleşilerde kitapseverlerle bir araya gelecek. Her yıl olduğu gibi yerel yazarlarımıza da öncelik verdik. Onlara da destek olacağız.”


“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FUARI”

    Antalya Kitap Fuarı’nın belediye eliyle yapılan Türkiye’nin en büyük fuarlarından biri olduğunu dile getiren Başkan Muhittin Böcek, “Çadırlarda başladığımız kitap fuarımızın bu günkü geldiği nokta bizleri çok sevindiriyor. Bizlere her zaman destek olan tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Son olarak 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz fuarımızı 613 bin kitapsever ziyaret etti. Antalya Kitap Fuarının en büyük özelliklerinden biri de sizlerin de bildiği gibi 7’den 77’ye her kesime hitap etmesidir. Hiçbir siyasisi görüş ayırt etmeksizin her kesimden yazarımız, okuyucularıyla buluşuyor” ifadesini kullandı.


"PANDEMİ KURALLARI GEÇERLİ OLACAK"

    11’inci Antalya Kitap Fuarı’nın 15 Ekim Cuma günü saat 15.00’te kapılarını ziyaretçilere açacağını söyleyen Başkan Böcek, “Antalya Kitap Fuarımızı 10 gün boyunca Antalya Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında tüm halkımız ziyaret edebilir. Kitap fuarımıza girişlerde aşı kartı, HES kodu sorgulaması ve ateş ölçümü yapılacaktır. Kitap fuarımız da vatandaşlarımızın indirimli kitaplar bulma şansı olacak. Ayrıca fuarımız da birçok okul ve kitap ihtiyacı olan kurumlarımız için kitap bağışı da alıyoruz” dedi.


Fadime Yiğit


Yorum Yap