‘Okul güvenliğinden tasarruf olmaz!’

İŞKUR’un Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda istihdam edilmek üzere gerçekleştirdiği özel güvenlik görevlisi alımının bu yıl tasarruf tedbirlerine takılarak ya hiç yapılmadığı ya da önceki yıllara nazaran çok daha az yapıldığı iddiası gündemde!

‘Okul güvenliğinden tasarruf olmaz!’

‘Okul güvenliğinden tasarruf olmaz!’

    AKP hükümetinin İŞKUR üzerinden başlattığı ‘tasarruf’ adımları kapsamında okullara güvenlik alımını yavaşlattığını ifade eden CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı,  “Okul ve çevresinin korunması, başta çocuklarımız olmak üzere öğretmenlerimizin de güvenliği açısından çok önemli olup kesinlike tasarruf konusu olamaz” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

    CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı şu değerlendirmelerde bulundu: 


    “6 Eylül 2021 tarihi itibariyle 1,5 yıl aradan sonra ülke genelinde tüm kademe ve sınıf seviyelerinde yaklaşık 58 bin okulda 18 milyon öğrenci ve 1 milyon üzerinde öğretmen yüz yüze eğitime başlamıştır. Ancak daha önceki yıllarda İŞKUR tarafından uygulanan Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Bakanlığınıza bağlı okullarda istihdam edilmek üzere gerçekleştirilen özel güvenlik görevlisi alımının bu yıl tasarruf tedbirlerine takılarak bazı illerimizde hiç yapılmadığı bazı illerimizde de önceki yıllara nazaran çok daha az sayıda yapıldığına dair haberler vardır. 


    İŞKUR tarafından önceki yıllarda TYP kapsamında eğitim ve sertifikasyon vererek Bakanlığınız nezdinde istihdamı sağlanan ve sayıları 30 bini bulan tecrübeli güvenlik görevlilerinin bu yıl da istihdam edilmesi ve istihdam sayısının artırılmasıyla birlikte artık geçici olarak değil sürekli sözleşme ile istihdam edilme talepleri söz konusu olup, zaman kaybetmeden bu taleplerinin dikkate alınarak gerekli düzenlemenin yapılması gerekmektedir. 


    Okul ve çevresinin korunması, başta çocuklarımız olmak üzere öğretmenlerimizin de güvenliği açısından çok önemli olup kesinlikle tasarruf konusu olamaz. Bu durum maalesef akıllara okullarımızın, çocuklarımızın güvenliği yeterince sağlanabiliyor mu sorusunu getirmektedir. Çocuklarımızı gönül rahatlığıyla okullarına gönderebilmeliyiz.”

 

    Milletvekili Arı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Milli Eğitim Bakanına cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergeleriyle de konuyu meclis gündemine taşıdı.

 

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap