Kepez’de ‘Türk Ocakları’ gerilimi!

Kepez Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı ikinci birleşimi, Hakan Tütüncü başkanlığında Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. 2022 yılı bütçesi oy birliğiyle kabul edilirken Meclis’e CHP’li üyeler ile AKP’li Başkan Tütüncü arasındaki ‘Türk Ocakları’ tartışması damga vurdu!

Kepez’de ‘Türk Ocakları’ gerilimi!

Kepez’de ‘Türk Ocakları’ gerilimi!

    Kepez Belediyesi 2022 yılı Performans Programına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporunun görüşüldüğü Ekim ayı olağan toplantısı ikinci birleşimine, gündemde yer alan, Türk Ocakları Antalya Şubesi ile belediye arasında ortak hizmet projesi yapılmasına dair madde tartışmalara sebep oldu. 6 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste grubu bulunan partilerin sözcüleri, belediyenin 2022 yılı bütçesi, gelir tarifesi, kadro cetvelleri ve bütçe kararnamesine ilişkin Plan ve Bütçe komisyonu raporuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

 

    Cumhuriyet Halk Partisi sıralarından Meclis Üyesi Mustafa İlhan’ın “Biz bu maddeye çekimser oy verdik. Kepez Belediyesi kurumsal bir yapı olarak Kepez’de yaşayan tüm insanların kullanımına açık olması gerekirken,  salonu kullanmak için müracaat ettiğimizde iki kez ret yanıtı aldık” açıklamasına AKP’li Başkan Hakan Tütüncü sert tepki gösterdi. Tütüncü, “Bizim tiyatrolarımızda ücretli tiyatro oynatmıyoruz. Ücretsiz olanlarla ilgili de gereken her türlü müracaatlarda bu salonlar bütün Kepez halkının malıdır. Herkes kullanabiliyor. Salonları ücretli etkinliklere hiçbir zaman vermedik. Ben burada herkese belediyemizin bütün kültür sanat tesislerini her şekilde kullandırdım” dedi.

 

“UMUTLARIMIZ BÜYÜDÜ”

    Başkan Hakan Tütüncü de, belediyesinin 2022 yılı gelir ve gider tahmini bütçesiyle ilgili şunları söyledi: “Bütçe ve performansımızı konuştuğumuz gündem maddesi 2022 yılına olan umutlarımızın daha da büyüdüğünü gösteriyor. Kesin hesaplarımızın başarısı da ortadadır. 575 milyon Türk Lirası bir bütçe ön görülmüştür. Denk bir bütçedir. Geçen yıla göre yüzde 16 bir artış yapılmıştır. Bütçenin yüzde 43’ünün yatırıma ayrıldığı görülmektedir.”

İŞE ALIM BİLMECESİ

    Toplantıda söz alan CHP Meclis Üyesi Mustafa İlhan bütçeye ilişkin AKP’li Başkan Tütüncü’ye dikkat çeken sorular yöneltti: “Bütçeler yol haritasını belirliyor. İstihdam konusunda baya iddialı şeyler yazılmış. Burası kapsayıcı toparlayıcı olduğunu söylüyorsunuz. İnsanların en azından, alınmayacağını biliyoruz ama müracaat konusunda bir hassasiyet gösterebilirdiniz” diyerek “Bu iş ilanları nerede duyuruluyor? Hangi yöntemlerle alınıyor? Alınmadaki kıstaslar nelerdir? Gerçekten burada bir partiye üye olma zorunluluğu var mıdır? Yoksa her vatandaşın buraya müracaat edip eşit koşullarda yarışabilme hakkı var mıdır?”

‘NASİBİ OLAN GİRİYOR’ SAVUNMASI

    İşe alımla ilgili İlhan’a cevap veren Başkan Hakan Tütüncü ise kendisini şu iddialar ile savundu: “Başka yerlerle konuyu karıştırmış olabilirsiniz. Bizim burada ne parti üyeliği ne de başka bir şey aranıyor. İş ilanları kanun gereği İŞKUR’un internet sitesinde yayımlanmakta. Türkiye’nin her tarafından her zaman her an görülebilmekte. Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde canlı yayınlarla noter kurasıyla alım yapıyoruz. Antalya’da bu şekilde objektif hareket eden bir tane daha belediye göstersinler bana memnun olurum. Dolayısıyla biz adam kayırmaktan değil, belediyeye işçi veya personel alınacaksa adamı olanın değil nasibi olanın girmesi konusunda büyük bir özveri gösteriyoruz.”

TÜRK OCAKLARI SALONU’NDA HEDEF NE?

    İki CHP’li meclis üyesinin çekimser oy kullandığı gündemin 5’inci maddesinde yer alan Türk Ocakları’yla yapılacak ortak hizmet projesinde bir sınırlama olup olmadığının sorusunu yönelten CHP Grup sözcüsü Eren Kurt’a cevap veren Hakan Tütüncü “Türk Ocaklarının da belediyemizin de orada bir kültür salonuna ihtiyacı vardı. Güzel bir kültür salonu yaptık. Onu birlikte ve beraber kullanmaya dönük bir gündem maddesi. Başka bir hedefi yoktur” dedi.

TÜRK OCAKLARI’NA ‘ATATÜRKLÜ’ SAVUNMA

    “Türk ocaklarıyla alakalı burada ne yapmaya çalıştığımızı en az üç kez anlattım” diyen Başkan Tütüncü “Gazi Mustafa Kemal Atatürk demiyor mu “Türk Ocakları Türk’ün has ocaklarıdır.” İstiklal Mücadelesinde, Milli Mücadelede cepheden cepheye askerler koşarken o milli mücadeleyi örgütleyen ocak Türk Ocakları’nın ta kendisi değil mi? İşin mali ve ticari bir boyutu yok” diye konuştu.

2022 BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

    Başkan Tütüncü, konuşmasının ardından Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu doğrultusunda 2022 bütçesini kabulü yönünde oylamaya sundu. Mecliste 2022 bütçesi oybirliği ile kabul edildi.

 

    Fadime Yiğit


Yorum Yap