‘Antalya’ya gelmek için sebep çok’

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson’u makamında kabul etti. Vali Yazıcı, hafta sonu günlerinde Antalya’yı ziyaret eden turist sayısının 77 bine ulaştığını ve son derece güvenli bir turizm sezonu geçirdiklerini vurguladı

‘Antalya’ya gelmek için sebep çok’

‘Antalya’ya gelmek için sebep çok’

Ziyarette, Vali Ersin Yazıcı ve İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Vali Yazıcı, Başkonsolos Ericsonu Türkiyenin en önemli turizm destinasyonu olan Antalyada misafir etmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

‘İSVEÇLİ MİSAFİRLERİ ANTALYA’YA BEKLİYORUZ’

    Pandemi döneminde İsveçli misafir sayılarının düştüğünü belirten Vali Yazıcı; Pandemiden önce 300 binleri bulan İsveçli misafirimiz vardı. Pandemi döneminde ise normal olarak bir durma yaşanmış. Fakat bu yılda 30 bine yakın İsveçli turist geldi. Halbuki biz bu yıl Avrupadan çok yüksek sayıda misafir ağırladık. Ama İsveçliler galiba bu yılda tereddütlüydü” dedi.

    İsveç Dışişlerinin vatandaşlarının başka ülkelere gidilmemesi yönünde tavsiyesi olduğunu ve bu yönde önlemler aldığını belirten Başkonsolos Ericson; “Özellikle bakanlığın tavsiyesi doğrultusunda ne tur şirketleri Türkiyeye uçuş düzenliyordu ne de orada yapılan sigortaların Türkiyede geçerliliği oluyordu. Ama 1 Ekimde bu yasaklar kalktı ve dolayısıyla bundan sonra bir artış görmeyi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İSKANDİNAV KONSOLOSLAR ANTALYA’YA GELECEK

    İskandinav ülkelerinden İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İzlandanın buradaki konsolosluklarının bir araya gelerek yaz başlamadan önce sezon bilgilendirme toplantısı yapılacağını ifade eden Başkonsolos Ericson; “Önümüzdeki sene yapmayı planladığımız seminerde 5 İskandinav ülkesinin konsolosları da gelecek ve burada mahalli idari temsilcileri ile de bir araya gelip tanışmak ve bir sorun ortaya çıktığında nasıl hareket edeceğimizi planlayacağız” dedi.

    Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap