İsveç’e Dair HER ŞEY

6.Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali kapsamında İsveç A-Ö Fotoğraf Sergisi Kosa Hotel’de sanatseverlerle bir araya geldi

İsveç’e Dair HER ŞEY

İsveç’e Dair HER ŞEY

    Açılışı gerçekleştirilen sergiye Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericsson, İsveç Antalya Fahri Konsolosu Nil Sağır, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, ATSO Başkanvekili Cihangir Deniz, Akdeniz Gerçek Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Songül Başkaya ve birçok sanatsever katıldı. İsveç'e özgü kahve ikramının yapıldığı sergi sanatseverler tarafından büyük beğeni topladı. Başkan Uysal, Rektör Özkan ve birçok sanatsever serginin açılışında iyi temennilerde bulundular. Serginin pazar gününe kadar açık olacağı belirtildi.

 

“İSVEÇ’İ BİRAZ DAHA TANIR KILMAK”

    İsveç sergisinde konuşma yapan İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericsson şöyle konuştu:

   “Bu Antalya’ya 4’üncü ziyaretim. Bugünkü serginin yani A’dan Ö’ye İsveç Sergisinin amacı size İsveç’i biraz daha tanır kılmak. Ve İsveç alfabesindeki 29 harfin her birine denk gelen bir adet resmin sergilenmesinden oluşuyor. Dil bir ülkenin kültürüne giriş kapısı, sözlüğü ise toplumun bir aynasıdır. İsveç alfabesi 26’sı Latin alfabesinden ve gerisi İsveç’e özgü olan A ve Ö harflerinden olmak üzere toplamda 29 harften oluşur.  


    Sergimizde İsveç alfabesinin her bir harfi için İsveç ve İsveçlileri temsil eden bir kelime seçtik. Allemansratt’ten ö’ye sergide göreceğiniz kelimeler İsveç’teki hayatı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır” diyerek “Burada kahve bir fincan mutluluk demektir. Bu etkinlikte bu mutluluğu sizlerle paylaşmak istedik. İsveç’in önemli değerlerinden olan FİKA Kültürü ile sizleri tanıştırmak istedik. FİKA basitçe kahve molası demek. Çoğu İsveçli, “FİKA için bir günün olmazsa olmazıdır" der."

“İSVEÇ KÜLTÜRÜNÜ ANLATIYOR”

    İsveç Antalya Fahri Konsolosu Nil Sağır, ise sergiyle ilgili, “İsveç Fotoğraf sergisi A’dan’Ö’ye 29 harften yola çıkarak her bir harfe karşılık gelen bir fotoğrafla karşınızdayız. Bu fotoğrafların her biri İsveç kültürüne yaşamına ait bir şeyi anlatıyor. İsveç doğa sporlarına ilişkin, Kadın-erkek, doğaya ilişkin değişik fotoğraflarımız var. Böylece hem sergimizi geziyorsunuz hem de İsveç kültürünü öğreniyorsunuz.  Ama bugün burada yaptığımız etkinlikte aynı zamanda FİKA’yı da tanıtıyoruz. Kahve ve tatlı. Bütün Antalyalıları Kaleiçi Festivali kapsamında İsveç Sergimize bekliyoruz” diye konuştu.

 

    Sergi açılışında Av. Nizamettin Sağır da eşi Nil Sağır ile birlikte konuklarla tek tek ilgilendi.

 

    Emel Bayram


Yorum Yap