CHP’den Antalya’da gövde gösterisi: ‘Biz iktidara hazırız!’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya, Burdur, Isparta ve Konya Bölge Toplantısı Antalya’da gerçekleşti. Büyük buluşmada konuşan Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Bu döviz kuru böyle devam ettiği sürece zam gelmeye devam edecek. Bu kış zor geçecek gibi görünüyor!” dedi

CHP’den Antalya’da gövde gösterisi: ‘Biz iktidara hazırız!’

CHP’den Antalya’da gövde gösterisi: ‘Biz iktidara hazırız!’

    CHP Bölge Koordinasyon Toplantısı,  erken seçim çağrıları ve ‘iktidara hazırız’ mesajıyla Antalya’da düzenlendi. Kritik toplantıya CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Rafet Zeybek, Aydın Özer, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediyesi Başkanı Semih Esen, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Antalya İl Kadın Kolları Yönetimi, önceki dönem milletvekili Tuncay Ercenk, bir önceki İl Başkanı Nusret Bayar, bir önceki CHP’li Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Akdeniz Gerçek Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Songül Başkaya, çevre il ve ilçelerin parti yöneticileri, Burdur Belediyesi yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce partili katılım gösterdi.

‘SİZLERİ HİÇ MAHCUP ETMEDİM’

    Türkiye genelinde 13. Kez düzenlenen toplantının Antalya ayağında konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek şu mesajları paylaştı: 

    “Antalya’nın çevre illerinden gelen örgütlerimizin de burada olması sevindirici. Sizlere ev sahipliği yapmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Bugüne kadar sizlerle beraber, kadın kollarımıza, gençlik kollarımızla birlikte yürüdük. 6 Aralık 2002 tarihinden beri partimizdeyim. Bugüne kadar bizi seven, seçen, aday gösteren Genel Başkanımı ve sizleri hiç mahcup etmedim. Antalya’mız 2023’e hazır olacak. Bana ne emredilirse yapmaya hazırım. Desteğiniz için teşekkür ederim. Bugün saat 15.00’te Genel Başkan yardımcımız ve sizlerle beraber Türkiye’nin belediye eliyle yapılan en büyük kitap fuarı açılışında olacağız.”

‘DAHA BÜYÜK ACILAR YAŞANACAĞI GÖRÜLÜYOR’

    CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Antalya’da tarihin gördüğü en büyük yangınların yaşandığını, hayatını kaybeden yurttaşların olduğunu hatırlatarak 100 bine yakın yurttaşın evinden uzaklaşmak zorunda kaldığını, hayvanların telef olduğunu, tarım arazilerinin yok olduğunu vurguladı. “Bu yangınlar Antalya ekonomisine de ağır hasar verdi” diyen Salıcı şöyle devam etti: 


    “Bu süreçte güzel Antalya’yı korumak için, canla başla çalışan emek veren başta Belediye Başkanları olmak üzere siz değerli yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız. Umarım tekrarı olmaz; ama tedbirsizlik devam ettiği sürece tekrarı olması halinde daha büyük acılar yaşanacağı görülüyor. Hem yangınlarla hem sel felaketleriyle boğuştuk bu yaz. Bunlar iklim krizinin bizim içinde bulunduğumuz Akdeniz havzasına yaşattığı sorunlardır. Bunun için bir ülkenin değil tüm dünyanın tedbir alması gerekiyor. Paris İklim Anlaşması’nı yıllarca onaylayalım dedik, üzerinden 6 sene geçtikten sonra TBMM tarafından onaylandı. Daha evvel adım atmış olsak, belki yaşadığımız küresel iklim sorunlarını daha az yaşayacağız.”

‘TÜRKİYE GIDA KRİZİNE GİDİYOR!’

    Salıcı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

    “Türkiye şuanda bir gıda krizine doğru ilerliyor. Bu yaz ciddi bir kuraklık oldu. Buna bağlı olarak rekoltede düşüş, fiyatlarda yükseliş oldu. Çarşıda pazarda, meyveye, gıdaya ulaşmak istediğinizde çok yüksek fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Diğer taraftan ülke 3 yıldır net bir şekilde ekonomik krizin içerisinde. Türkiye’de 2018’de bir kur şoku ile birlikte kriz tetiklendi. Dediler ki, “kriz yok, dış mihrakların ülkeye müdahalesi var. Çünkü Türkiye o kadar güçlendi ki bizi artık kıskanıyorlar. Biz havalimanı, yol yapıyoruz, Türkiye’nin büyük yükselişini kıskandıkları için rahip Brunson üzerinden ciddi bir krize soktular ülkeyi” dendi. Sonra rahip gitti, kriz kaldı. Türkiye savaşlar, darbeler, krizler gördü ama ne zaman çıkılacağı belli olmayan, sonu belirsiz bir ekonomik kriz görmedi. 


    Dolar neden 9.22’yi gördü? Merkez Bankası yönetiminin görevden alınması olduğu iddia ediliyor. Türkiye o kadar kırılgan bir ekonomiye dönüştü ki, doların fırlaması doğru mu yanlış mı olduğu belli olmayan bir haber dahi dolar kurunu yükseltiyor. Yurttaş almış olduğu maaşın eridiğini her geçen gün daha fazla hissediyor. Maaşlarda artış yok ama yurt dışından almak zorunda olduğumuz bazı ürünlerden dolayı fiyatlarda ciddi artış var. Gübre fiyatları 2-3 katına çıktı. Üreticinin gübreye, mazota ihtiyacı var, hepsi zamlanıyor. Bu döviz kuru böyle devam ettiği sürece elektriğe, doğalgaza, ithal ürünlere, gübreye, gıda fiyatlarına zam gelmeye devam edecek. Bu kış zor geçecek gibi görünüyor!”

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

    Salıcı şöyle devam etti: 

    “AKP iktidarı devam ettiği sürece Türkiye daha geriye gidecek. Erken seçim istiyoruz, çünkü seçim istikrar getirecek. Türkiye’nin tekrardan dünyanın güçlü ekonomilerinden olduğunu gösterebilmesi, bunun hakça bölüşülmesi için erken seçime ihtiyacı var. Türkiye’nin Erdoğan iktidarından kurtulmaya ihtiyacı var. AKP iktidarı sürekli olarak, ‘bakın biz dışarıdan daha iyiyiz’ mesajları veriyor ama bu doğru değil. Siyasi iktidarlar topluma umut verir, hedef koyar. Bizde ise geleceğe dair hedef koyacağına ‘şükredelim’ edebiyatı yapıyor. Türkiye’de bu sorunları aşacak bir Cumhuriyet Halk Partisi var.”

‘CHP İKTİDARINDA ÇÖZÜLECEK’

    Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın dikkat çeken konuşması şöyle sürdü: 

    “Geçtiğimiz günlerde 3600 Ek Göstergeyi yeniden gündeme getirdik. Bu gösterge AKP’nin vaatlerinden bir tanesi, yapmadı. Daha önce verdikleri hiçbir sözü tutmadıkları için CHP iktidarında 3600 Ek Gösterge ile ilgili sorun ortadan kalkacak. Emeklilikte yaşa takılanların da sorunları çözülecek. Türkiye’de asgari ücretin daha iyi bir yerde olması için mücadele eden bir siyasi partiyiz. Bizim en küçük belediyemizde dahi en düşük ücret 3 bin 100 TL olacak dedik, bunu yaptık. Biz iktidara hazırız.”


    Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap