Kitap Fuarına görkemli açılış

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından "Gelecek Bilgiyle Yeşerecek" sloganıyla bu yıl 11'incisi düzenlenecek olan Antalya Kitap Fuarı'nın açılışı Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi

Kitap Fuarına görkemli açılış

Kitap Fuarına görkemli açılış

    Antalyalıların büyük ilgi gösterdiği açılışa Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başta olmak üzere, bu yılın onur konuğu Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, CHP Antalya Milletvekilleri Aydın Özer ve Rafet Zeybek, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, ATSO Başkanı Davut Çetin, İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, AESOB Başkanı Adlıhan Dere katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmaları yapıldı.

“BÜYÜK ONUR DUYDUM”

    Fuarın açılış konuşmasını yapan Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı şunları söyledi: 

    "Bu yıl önemli bir kitap fuarında onur konuğu olarak davet edilmekten büyük onur duydum. Bu bana yapılacak en büyük iltifattır. 1963'te Antalya'ya gelmiştim. Antalya’nın kendine göre bir düzgünlüğü temizliği vardı. O tevazunun arkasında insanı adeta kanatlarının altına alan bir tarih vardı. Kurulan kütüphaneleri desteklemek görevimizdir. Ben ilkini yapıyorum. 


    Kütüphanemde ki çok sayıdaki Rusça eserleri Antalya’daki bir kütüphaneye bağışlayacağım. Tabi en önemlisi burada kitap evidir. Ve Kitap Fuarı buna yardım edecek. Her meslekteki insan burayla ilgili okuma yapmalıdır. 

    Çünkü burası iklim ve coğrafya dolayısıyla en kıymetli eserlere sahip. Bu yüzden yayın ve kitap fevkalade önemlidir. Bu fuarların başarıyla geliştiği açıktır. Tertipleyenlerden Allah razı olsun. Daha başarıyla devam etmesi lazım. Üzerinde önemle durulacaktır. Öyle bir vakit gelecek ki Antalya klasik araştırmaların okumaların tarihçilerin merkezi olacak. İşte o gün Türkiye gerçek anlam da değişmiş demektir.”

“KİTAPLARA İLGİ BİTMEYECEK”

    Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise yaptığı konuşmada, “Başkanlık görevim boyunca birçok projeye ilklere imza atmaya hep devam ettik. 12 yıl önce başlanılan kitap fuarını pandemi nedeniyle 1 yıl aradan sonra 11’incisini düzenlemekten dolayı mutluluğunu yaşıyorum” dedi. Başkan Muhittin Böcek, 2010 yılında Antalya’nın korsan kitap satışında ilk sırada yer almasının kendilerine okur sayısının fazla olduğunu gösterdiğini, bu yüzden de fuar çalışmalarına başladıklarını aktardı. Böcek, “Her geçen yıl yoğun ilgi nedeniyle alanımızı genişletiyoruz. Bu yıl da kitaplara olan ilgi İnşallah bitmeyecek. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın Cumhuriyetle kalın, Atatürk’le kalın” diye konuştu.

“ANFAŞ’TA DAHA BÜYÜĞÜNÜ YAPACAĞIZ”

    Daha sonra söz alan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ise şu ifadelere yer verdi: 

    “Öncelikle 11 yıldır kitap fuarını yaptığı için Muhittin Başkana çok teşekkür ediyorum. Fuar birazda festival havasında ciddi katılımcılarla geçiyor. Umuyoruz ANFAŞ’ta daha büyüğünü yapacağız. Bizim fuarımız artık buraya sığmamaya başladı. Bugün kitap fuarını açıyoruz. Ekim ayında üst üste yapılan etkinlikler bizlere gurur veriyor. Atatürk’ün “Cumhuriyetin temeli kültürdür” sözü her şeyi açıklıyor.” Antalya’da bu tür etkinlikler daha çok artması lazım. Hep birlikte Antalya’yı belli bir noktaya getirip hakkettiği yere getirmek için çalışıyoruz.”

 

    Fadime Yiğit


Yorum Yap