Başkan Cengiz’den AKP’li Taş’a cevap

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, AKP İl Başkanı Ethem Taş’ın geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında gündeme getirdiği konularla ilgili ağır eleştirilerde bulundu. Başkan Cengiz, “İktidarın İl Başkanıysan Altın Portakal’a ayrılan değil, vatandaşın mutfağına ayırabildiği bütçeyi sorgulaman lazım” dedi

Başkan Cengiz’den AKP’li Taş’a cevap

Başkan Cengiz’den AKP’li Taş’a cevap

    AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile alakalı söylemlerine, iddialarına ve sorularına yanıt CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz’den geldi. CHP Antalya İl Başkanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına, Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, Döşemealtı İlçe Başkanı Reşit Doğan ve Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz ve çok sayıda partili katıldı.“AKP HALKIN ARASINA KARIŞAMIYOR”

     “Ülkemiz çok ağır bir ekonomik krizin içerisinde ve ne yazık ki çok daha ağır bir tablo kış aylarıyla birlikte bizleri bekliyor” diyerek sözlerine başlayan  Başkan Nuri Cengiz, “2022 yılı bütçesinin Meclise sunulmasıyla birlikte gördük ki, hayat pahalılığı Sayın Cumhurbaşkanını da etkilemiş durumda. 88 bin liralık maaşı az gelmiş olacak ki, maaşını yüzde 14 oranında zamla birlikte tam 100 bin lira yaptı! AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in, “Tedbil-i kıyafet ekiplerimiz vatandaşlarımızın arasında dolaşıyor” açıklamasından anladığımız üzere ise AKP’li siyasetçiler; vatandaştan görebilecekleri tepkilerden çekindikleri için halkın arasına karışamıyor! Esnafın, çiftçinin ne halde olduğunu bilmiyorlar bile! Gençlerin, işsizlerin halinden; asgari ücretlinin sorunlarından, dünyadan bihaberler!” dedi.

“AKP’Lİ TAŞ, ANTALYA’DAN HABERSİZ”

    AKP Antalya İl Başkanı Ethem Taş’ın halkın arasına karışamayan AKP’li siyasetçilerden birisi olduğunu söyleyen Başkan Cengiz, “Antalya’da olup bitenlerden öylesine habersiz ki, Büyükşehir Belediyemizin hizmetlerini de fark edememiş.  Dikkatimizi çeken şey AKP İl Başkanının iftiralarından ziyade itirafları oldu. İktidarın İl Başkanı olduğunu nihayet hatırlayan Taş, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen kredilerin, bakanlık tarafından onaylanmadan önce “İktidarın İl Başkanlığı oldukları için; Cumhurbaşkanı’nın emriyle” kendilerine sorulduğunu itiraf etti. “Biz onay verirsek bakanlık belediyeye kredi vermeyi kabul ediyor” itirafı açıkça göstermektedir ki; AKP iktidarı, ellerindeki tüm olanağı kullanarak, özellikle 31 Mart’ta kaybettikleri belediyeleri kontrol etme çabasında. Buna rağmen canla başla, halkı için çalışan CHP’li Belediyelerimizin hizmetleri ortada” diye konuştu.

“KELİME OYUNLARIYLA GERÇEKLERİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ”

    “Manavgat’ta gerçekleşen orman yangınlarında, Başkanımız Muhittin Böcek, sürecin ilk gününden son gününe kadar, yangının etkili olduğu bölgelerde elinden gelen desteği sağlamıştır” diyen Başkan Cengiz, “Büyükşehir Belediyemizin ekipleri 2635 personel, 1087 araç ile yangında canla başla çalıştı. Gündoğmuş’ta büyüyerek devam eden yangında, sahada olduğu esnada Başkanımız Muhittin Böcek, alevlere havadan yeterince müdahale edilmediğini, acilen hava araçlarına ihtiyaç olduğunu belirttiği bir video yayınlamıştı. Bu videoya da aylar sonra cevap veren AKP’li Ethem Taş, “İnsanlar evinde yanıyorsa bu yangını söndürmek belediyenin işidir” şeklinde, oldukça ucuz siyaset yapmıştır. Kelime oyunlarıyla gerçekleri değiştiremezsiniz! Yangınların olduğu esnada da sorumluluktan sıyrılmak adına AKP tarafından öne sürülen “Orman yangınını söndürmek kimin sorumluluğunda” tartışmalarına CHP’li belediyelerimiz kulak asmamış ve kendi sorumluluğundaymışçasına elinden geleni fazlasıyla yapmışlardır. Kendisi bir avukat olan AKP İl Başkanı, kanunları bilmiyor değildir herhalde. Orman kanunlarına göre orman yangınları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Taş, ev yangını ve orman yangınını ayrı değerlendirerek aylar sonra verdiği cevapta basit bir politik kelime oyunu yapmıştır” ifadelerini kullandı.

 “PROJENİN ÖDEMELERİNİ MUHİTTİN BÖCEK YAPTI”

    Başkan Cengiz, “AKP İl Başkanı Taş, “Tramvayın kredisi hazırdı ne yaptılar” diye soruyor. Kredisinin hazır olduğunu söylediği projenin ödemelerini Muhittin Böcek Başkanımız yaptı. 3. Etap Raylı Sistem Projesi kredisinin ana para geri ödemesine 2021’in başından itibaren başlandı.  Şu ana kadar 21 milyon Euro ödeme yapıldı. Mendres Türel’in yapamadığı 3. etap projesinin vagon ihalesini de Muhittin Başkanımız yaptı. 210 milyon TL’ye alınan 15 vagon için şu ana kadar 30 milyon TL ödeme yapıldı.” Dedi.

“ANTALYA’NIN İTİBARSIZLAŞMASINA NEDEN OLMUŞTUR”

    AKP’nin Altın Portakal ile ilgili açıklamalarına ise Başkan Cengiz, şöyle cevap verdi: “Altın Portakal Film Festivali Ödül Töreni’nde, konuşması için Nihal Yalçın’ı eleştiren AKP İl Başkanı Ethem Taş’ı rahatsız eden şey; tarafsız bir değerlendirme ortamında ödül almış gerçek bir sanatçının, gerek yangınlardaki mücadelesinden gerekse Altın Portakal’a, sanata ve sanatçıya verdiği değerden ötürü Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e defalarca teşekkür etmesidir! Ülkemizdeki en köklü, en prestijli festivallerden biri olan Uluslararası Altın Portakal Film Festivali, tüm sanatçıların çıkıp özgürce düşüncelerini ifade edebilecekleri bir platform olmak zorundadır!”

2021 ALTIN PORTAKAL BÜTÇESİ 2018’DEN AZ

    “Altın Portakal’ın bütçesi için “Yüreği varsa açıklasınlar” diyen Taş’a cevabı biz verelim; 2018 yılında dar kapsamlı, düşük katılımlı ve sade bir törenle gerçekleştirilen Altın Portakal Film Festivali için 28 milyon 261 bin TL gibi hayrete düşüren bir harcama gerçekleştirilmişken; 10 bin kişilik salonlarda, geniş katılımlı ve çok çeşitli etkinlik programı ile düzenlenen 2021 Altın Portakal’ı, döviz kurundaki ve hayat pahalılığındaki devasa farka rağmen 21 milyon TL’lik bir bütçe ile gerçekleştirilmiştir.”

“3 BİNE YAKIN ÖĞRENCİ BARINAMIYOR”

    “Ethem Taş’ın “Antalya’da dışarıda bulunan hiçbir öğrencimiz bulunmamakta” açıklamasına da değinen Başkan Cengiz, “Büyükşehir Belediyemiz, yurt talebiyle müracaat eden 3 bini aşkın öğrenciden 400’e yakınını yerleştirebilmiş durumda. Haber bekleyen, eşinde dostunda kalan veya hiç Antalya’ya gelmeyen 3 bine yakın öğrenci mevcut. Madem o kadar geniş ağ var ve yerleşmeyen öğrenci yok, zahmet olmazsa belediyedeki talepleri de iletelim yerleştiriversinler” dedi.

“KREDİLER GİBİ TAHSİSLER DE Mİ SİZİN ONAYINIZA BAĞLI?”

    Cengiz, AKP İl Başkanı Taş’a “Halkın yoğun olarak kullandığı Sarısu alanının geçen dönem olduğu gibi bu dönemde de belediye eliyle işletilmesini neden engellemeye çalışıyorsunuz? Tünektepe’nin tahsisini neden engelliyorsunuz? Yoksa krediler gibi tahsisler de mi sizin onayınıza bağlı? Altın Portakal’a ne kadar bütçe ayırıldığını merak edip soran Ethem Taş, acaba iktidarın il başkanı olarak; vatandaşın mutfağa ayırabildiği bütçeyi, kira bütçesini, faturalar için ne kadar ödemesi gerektiğini de merak edip sorguluyor mu? Doların neden her geçen gün rekor üstüne rekor kırdığını, ülkemizi ekonomik krizin ortasına sürükleyen nedenleri de merak ediyor mu? Kendisinin de yer aldığı bir toplantıda AKP’nin iki bakanı tarafından öne sürülen Serik’teki 500 bin lirayı kimin aldığını, 128 milyon doların nerede olduğunu, mafyadan aylık 10 bin dolar alan siyasetçinin kim olduğunu, iktidarın il başkanı olarak merak edip sorguluyor mu? Yoksa bu merak, kredilerinin dahi kendi onaylarından geçtiğini itiraf ettiği CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyemizin hizmetleri ve etkinlikleri söz konusu olduğunda mı baş gösteriyor?” diye sordu.

“VATANDAŞ ÇÖPTEN EKMEK ARAR HALE GELDİ”

    Bugün Türkiye’de insanlar, pazar artıklarından sebze meyve, çöp konteynırlarından ekmek arar hale gelmiştir! Bunun tek sorumlusu 20 yıl ülkeyi yöneten AKP iktidarıdır! 20 yıllık AKP iktidarının il başkanıysan, uluslararası marka değeri taşıyan bir etkinliğe harcanan bütçeyi sorgulamadan önce vatandaşın ne halde olduğunu sorgulaman gerekir! 20 yıllık iktidarın il başkanının merak etmesi, sorgulaması gereken şey; halkın ne yiyip, ne içtiği, eve nasıl ekmek götürdüğü, ne durumda olduğudur!” diye konuştu.

“ENGELLEMELERE RAĞMEN İKTİDARA YÜRÜYORUZ”

    Başkan Cengiz açıklamalarının devamında, “Madem ki bakanlıklar, iktidarın il başkanlığısınız diye sizlerle böyle bağlantılar kuruyor, öyleyse bu ağı; CHP’li belediyeleri çalıştırmamak için değil; halkın sorunlarını nasıl çözeriz, gıda fiyatlarını nasıl azaltırız, ev kiraları ve faturalardaki artış için neler yapabiliriz, üretimi nasıl arttırır, işsizliğe nasıl engel oluruz diye düşünerek, çalışmalar yaparak kullanın! Türkiye’deki bütün büyük gücü elinde bulunduran AKP iktidarının tüm baskılarına, engel olma çabalarına, yarattığı zorluklara rağmen hizmeti kesintisiz sürdürüyor ve emin adımlarla iktidara yürüyoruz!” diyerek sözlerine son verdi.

 

Fadime Yiğit

 


Yorum Yap