reklam

Kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye’nin dört bir yanından YÖREX için Antalya’ya gelen kadın kooperatifleriyle buluşmasında “Kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık çok doğru olur” diye konuştu

Kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık

Kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık

 Başkan Uysal, ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde bu yıl 11’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX 2021 için Antalya’da bulunan kadın kooperatifleriyle bir araya geldi. Başkan Uysal’ın kadın kooperatifleriyle buluşmasına Balıkesir, Manisa, Burdur, Yozgat, Sinop, Isparta, Ankara, Aydın’dan 30’a yakın kooperatifin temsilcisi katıldı.

 

UFUK AÇAN ÇALIŞMALAR

Buluşma, Muratpaşa Belediyesi’nin fuar alanında bulunan stantta gerçekleşti. Kooperatif temsilcileri, Muratpaşa Belediyesi’nin 2018’de Türkiye’de ilk kez düzenlendiği Kadın Kooperatifleri Festivali’yle ortaya çıkan birlik ve beraberliğin bugün çok daha güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti. Kadınlar, Başkan Uysal’a bu alandaki ufuk açıcı çalışmaları için teşekkür ederken bölgelerinde devam eden çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

 


“DOĞRU TEŞVİK LAZIM”

Başkan Uysal, kadınların bağımsız ekonomi kurabilmelerinin toplumların gelişmişlik düzeyi göstergelerinin başında geldiğini söyledi. Pandemi nedeniyle yapılamayan Kadın Kooperatifleri Festivali’nin çok temel bir ihtiyacın ürünü olduğunu aktaran Başkan Uysal, son dönemde teşviklerle kadın kooperatiflerinin sayısı hızla atarken üretilen ürünlerin pazar bulmasında sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Dostça bir çağrıda bulunmak istiyorum. Kadınların ürettiklerinin satışı için yollar bulalım. İlgili bakanlığımız, yurtdışında el yapımı ürünlerin satıldığı yerleri bulup Türkiye genelinde kadın kooperatiflerinin ürünlerinin oralara ulaşmasıyla ilgili sistematik bir çalışma yapabilir. Asıl teşvik bu. Teşvik, makine hibeleri verip kooperatif sayısını artırıp birbirlerini rekabetle kırmalarına neden olmak değil. Doğru yerden teşvik etmek lazım. Birçok kooperatifimiz bugün tescilli ürünler üretiyor. Ama onların satış yapmaya çok ihtiyacı var. Kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık çok doğru olur.”

 

KADIN KOOPERATİFLERİNE MAĞAZA

Başkan Uysal, bu çerçevede Antalya’da, kadın kooperatiflerinin el emeği göz nuru ürünlerini doğrudan tüketiciyle buluşturacak bir satış yerinin Erdal İnönü Kent Parkı’nda açılacağının da müjdesini verdi. Kurulacak satış yerinin farklı bir model olacağını belirten Başkan Uysal, “Her kooperatifimize raf tahsis ettiğimiz, konsinye satış modeliyle çalışacak bir sistem kuruyoruz. Bunu internet sitesiyle de destekleyeceğiz” dedi.


Haber Merkezi


Yorum Yap