2022’de patlama olabilir!

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, sektör temsilcilerini Antalya'da bir araya getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından bu yıl ilki düzenlenen ve 21 Kasım’da sona eren 2021 Turizm Kongresi ile 2021 pandemi sürecinde geçen turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

2022’de patlama olabilir!

2022’de patlama olabilir!

    Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB), Antalya-Serik Belek turizm bölgesinde bir otelde düzenlediği 2021 Turizm Kongresi sona erdi. Kongrede, 600'den fazla katılımcıyla 30 oturum yapıldı ve çok sayıda konuşmacı yer aldı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Acentelerin, rehberlerin, otelcilerin ve aklınıza gelecek bütün birimlerin buluştuğu bir toplantıydı. Bizler de aslında fuarları özledik. Çünkü fuarlar artık sosyalleşmenin ve normalleşmenin belirtisi olarak gözüküyor. Bu fuarların turizmin son günlerini yaşadığımız şu günlerde geleceğe dair bir fikir oluşturması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım devamı gelir ve sürekliliği olur” dedi.

 

“İYİ BİR SEZONUN SONUNDA YAPILDI”

    19-21 Kasım arasında gerçekleştirilen kongreyle ilgili açıklama yapan Recep Yavuz, “2021 Turizm Kongresi ilk defa yapıldı ve iyi bir sezonun sonunda yapıldı. Morallerin yüksek olduğu bir dönemde yapıldı ve çok önemli bir kongreydi. Türkiye’nin genelinde çok iyi bir katılımda sağlandı. Özellikle orada yapılan toplantılar ve katılımcıların konuşmaları oldukça değerliydi. Sektörün bütün birimleri bir araya geldi. Acenteler vardı, rehberler vardı, otelciler vardı yani aklınıza gelecek bütün birimlerin buluştuğu bir toplantıydı. Bizler de aslında fuarları özledik. Çünkü fuarlar artık sosyalleşmenin ve normalleşmenin belirtisi olarak gözüküyor. Tabi ki tedbirlerimizi de alarak katıldık kongreye” diye konuştu.

 

UMARIM ULUSLARARASI BOYUTA DA TAŞINIR”

    Antalya’nın arka arkaya dört tane önemli fuara imza attığını ve bu fuarların da turizmin kalbi olan Antalya için çok önemli olduğunu belirten Recep Yavuz, “Bu fuarların turizmin son günlerini yaşadığımız şu günlerde geleceğe dair bir fikir oluşturması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım devamı gelir ve sürekliliği olur. Dünyanın diğer yerlerindeki fuarlar gibi bir de uluslararası bir boyuta önümüzdeki yıllarda taşınır. Uluslararası katılımcılarla beraber daha da güçlenir diye düşünüyorum” ifadesini kullandı. “Katılım çok yoğundu büyük bir kitle vardı” diyen Yavuz, “Özellikle toplantılarda bazı katılımcılar tarafından konuşulan ve ele alınan konular daha da değerliydi. Böyle bir dönemde böyle önemli bir fuarı gerçekleştirenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

“HIZLI DAVRANDIK HIZLI TEDBİR ALDIK”

    Salgın döneminde turizm ve Antalya’nın önemli bir sınav verdiğini söyleyen Başkan Recep Yavuz, Kovid-19 sürecinde 2021 yılı turizmini değerlendirdi. Yavuz, “Bütün dünya gibi biz de pandemide, sütten ağzı yanınca yoğurdu üfleyerek yedik aslında. Fakat belki biz dışarıya göre biraz daha her şeyde aceleci olmamızın ve hızlı davranmamızın yararını gördük. Daha hızlı davrandık ve daha hızlı tedbirlerimizi aldık. Yoksa 9 milyon turist gelen bir destinasyonda çok daha büyük facialar yaşanırdı. Özellikle otelcilerimiz, sektör temsilcilerimiz ehemmiyetle bu alınan kararları uyguladılar. Havayolları, oteller, seyahat acenteleri çok dikkatli bir şekilde turistleri havaalanlarından otellerine ulaştırdılar. Otellerden alıp tekrar ülkelerine geri gönderdiler” şeklinde konuştu.

 

“TERCİH EDİLEN BİR DESTİNASYON”

    “Çok büyük bir vaka akımıyla karşı karşıya kalmadık” diyen Yavuz, “Diğer ülkelerde olduğu gibi kapanmalar olmadı. Bu konuda çok dikkatli olmamızın getirdiği sonuçta 9 milyon turistin gelmesi oldu. Hatta bu tercih edilen bir destinasyon. Pandemi krizinde 9 milyon turistin gelmesi. Dünyada başka yer yok bildiğimiz kadarıyla 9 milyon turist ağırlayan. Hassas bir dönemde bu anlamda başarılı bir süreç yönetildi diyebiliriz. Otellerde turistlerin testlerinin yapılması bile çok önemliydi konuda” dedi.

“SEYAHAT ARZUSU ARTARAK BÜYÜYECEK”

    Başkan Yavuz, “2022’ye dair ise henüz bir şey söylemek çok erken ama seyahat arzusu daha da artarak büyüyecek önümüzdeki günlerde. Çünkü gerçekten insanların başka yerlere gitmeye, başka yerleri görmeye ihtiyaçları var. Pandeminin artık yavaş yavaş kontrol altına alınarak hayatımızdan çıkacağını, 2022 yılının normalleşme açısından önemli bir geçiş yılı olacağını tahmin ediyoruz. Antalya önümüzdeki yıl yoğun bir taleple karşı karşıya kalabilir. Çünkü Antalya bu süreci olumlu atlattı. Şu anda hepimiz çok dikkatli bir şekilde koronanın gelişimini takip ediyoruz.  Bütün her şey ona bağlı. Eğer korona ile ilgili kontrol sağlanırsa iyi bir sezon bizi bekliyor. Koronavirüs gündemde kalırsa tabi ki yine tedbirli ve kontrollü bir şekilde sezona başlanacaktır” ifadesini kullandı.

 

 Fadime YİĞİT

 


Yorum Yap