TOKİ’nin ‘yurt’ planı Meclis’te

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Songül Başkaya’nın Akdeniz Gerçek’in 22 Kasım’da ‘Yurda çöktüler’ başlıklı haberi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı tarafından Meclis’e taşındı. Milletvkili Arı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na “Bu yeri yurt alanı dışına çıkarmanızın hangi anlamı olduğunu ve çıkardıktan sonra da kime verdiğinizi takip edeceğim, sonuçta takip ettiğimizde de gerçeği ortaya çıkaracağız” dedi

TOKİ’nin ‘yurt’ planı Meclis’te

TOKİ’nin ‘yurt’ planı Meclis’te

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın Antalya Konyaaltı İlçesi Arapsuyu Mahallesi’nde üniversite öğrencileri için yurt alanı olarak ayrılan yaklaşık 24.000 m2’lik 4108 ada 2 parseli, plan değişikliğiyle özel eğitim alanına çevirdiği ve iİlgili plan tadilatının 18 Kasım’da Antalya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldığı haberimiz ses getirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, konuyu gündeme taşıdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2022 Yılı Bütçe Teklifi’nin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na hitaben konuşan Arı, “Okulların, üniversitelerin açıldığı ilk günlerde sayısız, yüzlerce, binlerce öğrencimizin yurtta yer bulamadığı bir dönemde siz Akdeniz Üniversitesi gibi 60 bin öğrencinin bulunduğu bir bölgede yurt alanı olarak ayrılmış bulunan 23.802 metrekarelik bir taşınmazı hangi niyetle, hangi amaçla kime vermek için özel eğitim alanına çevirdiniz öğrenmek istiyorum. Bu yeri yurt alanı dışına çıkardıktan sonra da kime verdiğinizi takip edeceğim ve gerçeği ortaya çıkaracağız” diye tepki gösterdi.

 

BELEDİYELERE SORMADAN PLAN

Sayıştay raporunda öğrenci yurdu olarak kullanıma elverişli olmayan binaların kiralandığına dair bir tespit var Sayın Bakan, bu husus geçen yıl da vardı ancak bu tarzdaki binaların kiralanmasına devam edildiği ortadadır diyen Antalya Milletvekili Cavit ARI, “Sayıştay’ın yurt olarak kullanılmasına uygun olmayan binaların yurt olarak kullanılmaya, kiralanmaya devam edildiği şeklinde görüşüne rağmen bakın, Antalya Konyaaltı ilçesinde Akdeniz Üniversitesi'ne çok yakın bir alanda TOKİ tarafından 4108 ada 2 parsel sayılı taşınmaz imar planında yurt alanı iken, inşaat emsali de 1,20 oranında iken şimdi burada inşaat emsali 1,50 emsale çıkarılarak özel eğitim alanına çevrilmiştir. 23.802 metrekare ve Konyaaltı Belediyesi’nin de 490 metrekare hissesi bulunan bu taşınmazın plan tadilatının, ne Büyükşehir ne de ilçe belediyesine sormadan, Bakanlığınız tarafından plan tadilatı yapılarak yurt alanı olan bu alanın özel eğitim alanına çevrilmesinin anlamı nedir?” dedi.

 

“TAKİP EDİP ÇIKARACAĞIZ”

Milletvekili Cavit Arı konuşmasını “Burada Bakanlık bütçenizin ilk sunumundan itibaren öğrencilerimizin yurtla ilgili yaşadığı sıkıntıların bu kadar yüksek sesle dile getirildiği ve okulların, üniversitelerin açıldığı ilk günlerde sayısız, yüzlerce, binlerce öğrencimizin yurtta yer bulamadığı bir dönemde siz Akdeniz Üniversitesi gibi 70 bin öğrencinin bulunduğu bir bölgede yurt alanı olarak ayrılmış bulunan 23.802 metrekarelik bir taşınmazı hangi niyetle, hangi amaçla kime vermek için özel eğitim alanına çevirdiniz öğrenmek istiyorum Sayın Bakan. Planında yurt alanı olarak ayrılmış bulunan bu yeri yurt alanı dışına çıkarmanızın hangi anlamı olduğunu ve çıkardıktan sonra da kime verdiğinizi takip edeceğim, sonuçta takip ettiğimizde de gerçeği ortaya çıkaracağız” diyerek tamamladı.

Haber Merkezi


Yorum Yap