Taksicilerden 'martı' tepkisi

Antalya’daki taksiciler, kiralık scooter uygulaması ‘Martı’dan ‘haksız kazanç’ gerekçesi ile şikayetçi. İYİ Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur’un ziyaret ettiği taksiciler, kiralık scooter uygulamasının hem işlerini olumsuz yönde etkilediğini hem de trafik kazalarına sebep olduğunu söylerken, “Biz binlerce taksici gece gündüz çalışırken, kiralık scooter ile sadece bir kişi para kazanıyor” diyerek tepki gösterdiler

Taksicilerden 'martı' tepkisi

Taksicilerden 'martı' tepkisi

Elektrikli scooter olan ve halk arasında ‘Martı’ olarak gündeme gelen, ardından Antalya’da birden fazla firmanın faaliyet göstermesi özellikle taksicilerin işlerini olumsuz etkilerken, İYİ Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur, Cumhuriyet Taksi’yi ziyaret ederek taksici esnafının sorunlarını dinledi. Cadde ve sokakları işgal eden elektrikli scooterlara kimlerin ne şartlarda izin verdiğini merak eden taksiciler, “Uygulamanın Antalya’da başlamasının ardından işlerimiz ciddi anlamda düşmeye başladı. Birilerinin bu haksız rekabet ortamına ‘dur’ demesi gerekir” diye konuştular.

 

ADİL VE GÜVENLİ DEĞİL

Taksicilerin ve esnafların sorunlarını dinlemek için ziyaretlerde bulunduğunu ifade eden Başkan Tayfur, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gibi sözü taksici esnafına bıraktı. Elektrikli scooterların güvenlik açısından da çok tehlikeli olduğunu ifade eden taksiciler, “Bizler bir plaka için o kadar bedel öderken, bunlar yüzlerce araç için bedel ödemiyorlar. 2 bin Lira’lık aletlerle akşama kadar para kazanmak ne kadar adil? Öte yandan bu araçlar güvenlik açısından da çok tehlikeli. Aynı zamanda binlerce hırsız için alt yapı hazırlıyor” dediler.

 

İKTİDAR YANLISI BİRİ İÇİN Mİ KULLANILIYOR?

Elektrikli scooterların kullanılmaya başlandığı günden bu yana vatandaşı ve sürücüleri de risk altına alan bir uygulamanın hayata geçirildiğini belirten taksici esnafı, “Çalışırken sıklıkla bu scooterlarla ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bazı arkadaşlarımız kaza atlattılar. Aracın sesi yok, ışıklandırması çok zayıf. Nerede karşınıza çıkabileceği belli değil. Tek kişilik olmasına rağmen 3 kişinin bindiğine şahit olduk. Özellikle akşam saatlerinde alkol alan insanların kullandığı araç haline dönüştü. Zikzaklar çizerek trafikte kazaya sebep oluyorlar. Bunlar için bir bisiklet yolu ya da bir mavi alan ayarlanması gerekmektedir. Öte yandan bir kazaya sebep olduklarında araç sigortalarında karşılıkları da yok. Yani trafikte yok hükmündeler. Böyle bir durumda kazaya sebep olduklarında başvuracağımız ya da masrafları karşılatacağımız bir sistem de yok. Bu uygulamaya kimler onay verdiğini bilmiyoruz. Hangi kurumlar nasıl denetliyor bilgimiz yok. Acaba bu yine iktidar yanlısı bir şahsın para kazanması için uygulanan bir sistem mi?” dediler.

 

ENGELLİ VATANDAŞLARA DA ENGEL

Elektrikli scooter uygulaması ile ilgili diğer bir eleştiri konusu da araçların kullanım sonrası gelişigüzel bırakıldıkları kaldırımlarda engelli vatandaşlar için sorun oluşturması. Halk arasında ‘Martı’ adı verilen sessiz araçların görme ve işitme engellilerle yaşlılar için tehlikelere yol açtığını belirten taksici esnafı “Motosikletler ve bisikletlerden sonra şimdi Martı adı verilen bu sessiz araçlar yaya yollarında insanlara engel oluyor” diye serzenişte bulundular.

 

ÇÖZÜM İÇİN GÖRÜŞECEĞİZ

Taksici esnafının sorunlarını dinledikten sonra konuyu basın aracılığı ile duyuracağını ifade eden İYİ Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur, “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in önderliğinde saha çalışmalarımıza devam ediyoruz. Esnaflarımızın sorunlarını dinleyip, sorunları kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bugün taksici esnafımızın yaşadığı sorunları dinledik. Elektrikli scooter sisteminin kente getirilerini araştırıp, esnafın işlerini sekteye uğratmaması için gerekli çalışmaları yapıp, konuyu meclise taşıyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Taksici esnafımızın yaşadığı problemlere çözüm bulmak için gerekli mercilerle görüşmelerimizi yapacağız” diye konuştu.

Haber Merkezi


Yorum Yap