Kerkük Türküleri seslendirildi

Göç İdaresi Başkanlığı ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) işbirliğinde düzenlenen "Yerelde Uyum Buluşmaları" etkinliği Antalya Kültür Merkezi (AKM) Perge Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kerkük Türküleri seslendirildi

Kerkük Türküleri seslendirildi

    "Uyum Buluşmaları" Etkinliğinde Türkiye’deki göçmenlerin kurduğu sivil toplum kuruluşları kendi çalışmalarını paylaştı, Göçmenler de kendi kültürlerinden renkli örnekler sundu, müzik, dans ve diğer sahne sanatları performanslarını gerçekleştirdi. Antalya'da yerleşik yaşayan göçmenler etkinliğe yöresel kıyafetleriyle katıldı. Resim sergisi, video gösterimleri, el sanatları sergisi ve yöresel müzik dinletisi gerçekleştirilen etkinlikte göçmenlere yönelik eğitim, sağlık, iş gücü piyasası, hak ve yükümlülüklerle ilgili bilgilendirme sunumları yapıldı.

 

“ETKİNLİĞE RENK KATTI”

    22 yıldır Antalya’da faaliyet gösteren Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği bünyesinde oluşturulan Çağdaş Türk Halk Müziği Koro Şefi Arzu Dede "Yerelde Uyum Buluşmaları"  temalı etkinlikte sahne aldı. Koro Şefi Arzu Dede Kerkük Türkülerini seslendirdi ve izleyenleri mest etti. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Kürşat Çavuşoğlu, “Irak Türkleri bu etkinliğe renk kattı. Kültürünü, sanatını, müziğini, geleneksel kıyafetlerini, el sanatlarını ve kitapların tanıttı. Koromuz şefi Arzu Dede hanımefendi “Kerkük Türkülerini” seslendirerek muhteşem bir performans ile büyük beğeni topladı” dedi.

 

    Toplantı, katılımcıların soru, cevap ve önerilerin sunulması ile sona erdi.

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap