'Çiftçiye derman olun'

Saadet Partisi (SP) Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Zübeyde Güler, Çiftçiler Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güler, resmi rakamlara göre hem tarım alanlarındaki hem de çiftçi sayısındaki azalmanın vatandaşları zor durumda bıraktığını ifade ederek, iktidarın çiftçilerin sorunlarına derman olacak adımları atması için çağrıda bulundu.

'Çiftçiye derman olun'

'Çiftçiye derman olun'

 

    “Toprak ve tarım yüzyıllardır insanı ve tarihi biçimlendirmektedir. Tarımsal üretim sayesinde büyük medeniyetler kurulmuş, yine tarımsal üretimin azalmasıyla büyük medeniyetler felakete uğramıştır” diyen Güler, “Bugün de tarihtekine benzer bir şekilde toprağı ekenlerin tüm insanlığı biçimlendirmekte olduğunu görüyoruz. İşte bu nedenle toprağa verilen emek insan yaşamında ve ülke kalkınmasında büyük önem arz ediyor. Ancak maalesef toprağa ve toprağı işleyen çiftçilere hak ettiği değerin verilmediğini üzülerek ifade etmek zorundayız” dedi.

    Güler, açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Anadolu’nun doğusundan batısına kadar her karışında eşsiz bir tarım potansiyeli mevcut. Ancak bu potansiyele rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 2009 yılında 1 milyon 16 bin 692 çiftçi varken, bu sayı 2021’in Haziran ayı itibarıyla 541 bin 346’ya düştü. Orman Bakanlığı verilerine göre ise tarım arazilerinde de ciddi ölçüde azalma gözlenmektedir. 500 küsur bin kişinin 85 milyonu besleyebilecek bir üretim kapasitesini karşılaması mümkün değildir.”

 

“ACİLEN ÖNLEM ALINMALI”

    Türkiye’nin ve Antalya’nın giderek tarım alanında dışa bağımlı bir hale geldiğini vurgulayan Güler, özellikle fiyatlarda yaşanan artışın sebebinin dışa bağımlılık olduğunu belirterek, “Ülke içerisinde tarımsal üretim kapasitemizin giderek azalması gıdada dışa bağımlılığımızın artmasına neden olacak su götürmez bir gerçektir. Şu anda gıda fiyatları noktasında bu bağımlılığın olumsuz etkilerini görüyoruz, yaşıyoruz ne yazık ki. Bu açıdan bakıldığında tarım, acilen önlem alınması gereken çok ciddi bir güvenlik meselesi haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

    Ekonomik kriz ile birlikte tarım alanında sorunların daha da arttığını belirten Güler, “Korona virüs salgını öncesinde başlayan ve salgınla daha da derinleşen ekonomik krizde tarım sektörü ciddi hasar almıştır. Uygulanan yanlış tarım politikalarının ve kuraklık gibi mevsimsel faktörlerin etkisiyle zor günler geçiren çiftçimiz, yüzünü devlete çevirmiş fakat ne yazık ki iktidar çiftçimizin derdine derman olacak desteği bu süreç içerisinde de sağlayamamıştır” dedi.

 

"STRATEJİK SEKTÖR" TEKLİFİ  

    Güler, tarım ve hayvancılığın "Stratejik Sektör" ilan edilmesi gerektiğini ifade ederek açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Tarım ve hayvancılık stratejik bir sektör olarak ilan edilerek tarımsal girdilerde uygulanan vergi ve faizler kademeli olarak kaldırılmalı, çiftçilerimiz krediye mahkum edilmemelidir. Mevcut borçları için faiz tamamen sıfırlanarak borcun büyüklüğüne göre 3 ile 5 yıl aralığında taksitlendirilmelidir. Gübre, tohum, elektrik ve su faturası gibi tüm girdilerde çiftçiye destek olunmalı, zamanında ve uygun fiyatlar ile tedarik edilmelidir. Aşırı fiyat artışının önüne geçilmeli, ürün girdi paritesi kurularak çiftçi geliri garanti altına alınmalıdır. Her şartta gübre, ilaç, yem, motorin tedarikçisi ve üreticisi kazanç sağlarken tüm risk çiftçiye kalmaktadır. Tarımda ithalat değil, üretim esas alınmalıdır. Doğru desteklemeler ile gerçek üreticilerin desteklenmesi sağlanmalıdır. Mevcut destekleme modeli üretimi ve üreticiyi desteklemekten çok uzaktır. Kuraklık, dolu, sel gibi doğal afetlerde üretici yalnız bırakılmamalı, TARSİM Sigortası teşvik edilmeli, küçük üreticiler için poliçe bedeli Hazine’den karşılanmalıdır. Asli vazifesinden uzaklaştırılarak sermaye transferine aracı yapılan, hükümetin medya üzerindeki tahakkümünü güçlendirmek için büyük holdinglere verdiği krediyi henüz geri alamayan Ziraat Bankası, isminin hakkını vermeli ve çiftçimize gerçek manada ve yeterli miktarda destek olmalıdır. Tarımsal kredilerin tarım dışında kullanımının önüne geçilmeli, gerçek üretici desteklenmelidir. KOSGEB başta olmak üzere ilgili kurumlar tarafından tarım ve hayvancılık için verilen mali destek ve hibelerin takibi sıkı bir şekilde yapılmalı, üretim dışında kullanılmasının önüne geçilmelidir.”

 

    Çiftçilerin desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Güler, Saadet Partisi’nin çiftçilerin yanında olduğunu belirterek, “Tarım sektörü bir ülkenin güvenlik meselesidir, can damarıdır. Çiftçilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi ülke ve insanımız için hayati öneme sahiptir. Saadet Partisi olarak her zaman çiftçilerimizin yanında olduğumuzu tekrar dile getiriyor ve tarım sektörünün asla ihmal kabul edemeyeceğine dikkat çekmek isterim” diye konuştu.

Haber Merkezi


Yorum Yap