Ekonomiye can verdiler

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu ve denetim kurulu üyelerinin katılımıyla Antalya’da bir otelde düzenlenen basın toplantısında BAİB Yönetim kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, birliğin ihracatının 1 milyar Dolar değerinde bir seviyeye ulaştığını açıkladı. BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, BAİB’in bölgesel olarak Antalya, Isparta, Burdur illerinde etkili olduğunu, söyleyerek, ‘‘Yaklaşık olarak 7 bin aktif olarak da ticaret yapan 2 bin 500 civarında da ihracat ile uğraşan üyemiz ile yola devam etmekteyiz’’ diye konuştu.

Ekonomiye can verdiler

Ekonomiye can verdiler

 

‘‘SANKİ SAVAŞ BİZİM BÖLGEMİZDE’’

Şubat ayında başlayan Ukrayna-Rusya savaşının ihracatı olumsuz yönde etkilediğini belirten Çavuşoğlu, ‘‘Pandemi süreci ile mücadele ederken 2022 yılı şubat ayında Ukrayna-Rusya savaşı ile karşı karşıya kaldık. Bu bizler için olabildiğince olumsuzlukları beraberinde getirdi. İhracat alanına baktığımızda en büyük düşüşleri bölgemiz yaşamakta, bu bağlamda ben hep şöyle diyorum; Sanki savaş bizim bölgemizde gerçekleşiyor. Bu anlamda savaşın bir an önce son bulmasını arzu ediyoruz’’ dedi.

Çavuşoğlu, ‘‘İhracat tutarı ekseninde sektörlere baktığımızda sıralama şu şekilde oluşuyor yaş meyve sebze-maden sektörü-ağaç ve orman ürünleri-kimyevi maddeler, demir ve demir dışı metallerden oluşuyor, ihracat ilişkilerinde bulunduğumuz ülkelerin sıralaması da Çin-Almanya-Romanya-Rusya ve Hollanda olarak devam etmektedir’’ diye konuştu.


‘‘DOLAR BAZLI BİR ATIŞ SÖZ KONUSU’’

Geçen yıla göre dövizin belirli bir düşüş yaşandığı dile getiren Çavuşoğlu, ‘‘Bölgemiz 1 Milyar Dolar  sınırını aşmış durumda. Ocak ayından bu yana değerlendirdiğimiz veriler geçen yılın aynı döneminde yaklaşık % 6 civarında dolar bazlı bir artışımız söz konusu. Olumsuzluk kısmı ise yaklaşık % 23-24 civarında kilogram olarak bir düşüşümüz. Eğer kilogramlarımızı da düşüş yaşamadan gerçekleştirebilirsek % 30-35 bir artışımız olacak. Her ne kadar döviz bazlı artışlara sevinsek de özellikle hem yurtiçindeki maliyet artışlarından hem de yurtdışındaki maliyet artışlarından ve lojistikten dolayı bir artış yaşıyoruz’’ dedi. İSLAM ÇELİK-STAJER ARDA KIR

 

 


Yorum Yap