Yüreğimizden silemezler

Antalya’da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Törende uzun süredir olduğu gibi önce resmi sonra halk kutlaması yapıldı

Yüreğimizden silemezler

Yüreğimizden silemezler

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 103. yılı, yurt genelinde olduğu gibi Antalya’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlik, Cumhuriyet Meydanında ki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın yer almadığı etkinliğe CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Adalet Birlik Partisi Antalya İl Başkanı Hüseyin Taşören, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Cavit Arı, Rafet Zeybek, İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya Büyükşehir Başkanvekili Deniz Filiz, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ADD Başkanı İbrahim Daş, ANŞOYAD Başkanı Şükrü Erciyeslioğlu, TMMOB bağlı oda başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan yaptı. Gürhan, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden alıntı yaparak,  ‘‘Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz, Cumhuriyet’i biz kurduk onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz’’ diye konuştu. Konuşmanın ardından lise öğrencisi şiir dinletisi ile insanları büyüledi. 


‘‘MİLLETİMİZİN YÜREĞİNDEN SİLEMEZLER’’

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, törende yaptığı konuşmada, ‘‘Cumhuriyetimiz ne yazık ki son yıllardaki basiretsiz siyasetçilerin yanlış politikaları sonucu çok büyük tehlike altındadır. Ekonomimiz, tarımımız çökertilmiş, yurttaşlarımız hiç hak etmediği ağır ekonomik zorluklara mahkûm edilmiştir. Diğer yandan Cumhuriyet rejimimiz değiştirilmiş, İstiklal savaşımızı yöneten, ülkemizi kuran yüce meclis etkisizleştirilmiştir. Bir an önce hukukun üstünlüğüne dayalı, demokrasinin egemen olduğu, huzurlu bir Türkiye için parlamenter sistem tekrar ayağa kaldırılmalı ve egemenlik kayıtsız şartsız, sonsuza kadar milletin olmalıdır’’ dedi.


 

“MİLLETİMİZİN VİCDANINI İNCİTİYORLAR”

‘‘Atatürk’ün düşüncelerini ve eserlerini hiç kimse milletimizin yüreğinden silemez’’ diyen Başkan Daş, “Atatürk’ün adını, stadyumlardan, meydanlardan, havaalanlarından silmeye kalkanlar bilsinler ki; Milletimizin vicdanını incitiyorlar. Türk Milleti’nin ihtiyaçları yerine ABD emperyalizminin taleplerini yerine getirenler, tarihimizde kara bir leke olarak yer alacaklardır. Milli bayramlar, devlet erkânı ile milletin birlikte kutladığı bayramlardır. Bugün devletin en yetkilileri ve devlet erkânı hiçbir bayrama katılmamaktadır. Kurtuluş ve kuruluş tarihimizin milli bayramları ne yazık ki kaldırılmıştır. Yeni bayramlar icat edilmiş ve gerçekle alakası olmayan bir tarih bilinci yurttaşlarımıza verilmektedir’’ ifadesini kullandı.

 

“KURTULUŞ GENÇLİKTEDİR”

19 Mayıs ruhunu taşıyan gençlerin üzerindeki baskılar ve sorunlara değinen CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz iktidarın yanlış politikaları nedeniyle gençlerin ülkeyi terk ettiğini, gençlerin hayal dahi kuramadığını, gençlerin ülkenin umudu ve gururu olduğunu dile getirdi. Cengiz, ülke durumunun gidişatına yönelik değişimlerin zamanının geldiğini şu cümleler ile aktardı: ‘‘Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletini gençlerin azmiyle, gençlerin gücüyle, onların hayalleriyle kuracağız! Bu köhnemiş, bu bezirgan iktidardan kurtulacağımız günler yakındır! Kurtuluş yakındır! Kurtuluş gençliktedir! Kurtuluş bizimledir! Özgürlük için geliyoruz! Demokrasi için geliyoruz! Hak, hukuk, adalet için geliyoruz!’’


‘‘YA İSTİBDAT OLACAK YA HÜRRİYET’’

 İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya AKP Milletvekillerinin ve İl başkanlarının 19 Mayıs kutlamalarına katılmamasını sert bir dille eleştirdi. Başaran, ‘‘20 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidarın 1 tane milletvekili yok. Burası Atatürk’ün Cumhuriyet Meydanı. Bir tane AKP’li Milletvekili, Belediye başkanı, İl başkanı gören oldu mu? Bütün Türk gençliği Atatürk’ün emanet ettiği bu ülkeyi bir araya gelerek tek adam yönetimini parlamenter sistem yönetimine giden yolu hep beraber kurabileceğimize inanıyorum. Ya istibdat olacak ya hürriyet bunun ortası yok’’ dedi.

.

STAJYER - ARDA KIR

 

                                         

 


Yorum Yap