“Oyalamayın! Önerilerimizi yasalaştırın”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan ve sağlık emekçilerinin özlük haklarına yönelik yasayı eleştirdi.

“Oyalamayın! Önerilerimizi yasalaştırın”

“Oyalamayın! Önerilerimizi yasalaştırın”

SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz yaptığı açıklamada, “Bizim için bir yasa hazırlanıyor ise hazırlık aşamasında olmak zorundayız. Yasal düzenleme yetersizdir. Bizlere sus payı olarak verilmeye çalışılmaktadır. Oyalamayın! Haklarımızı verin! Haklarımız için 15 Haziran Çarşamba günü 1 günlük iş bırakıyoruz” dedi. Başkan İçöz “2021 Aralık ayında hekim, diş hekimi ile emekli hekim ve diş hekimlerinin özlük haklarına yönelik düzenlemenin kapsamının dar olduğuna yönelik eleştiriler üzerine daha kapsamlı bir yasa tasarısı çıkaracağız gerekçesiyle geri çekilmişti. Altı aydır beklediğimiz düzenleme 07.06.2022 tarihinde TBMM Sağlık Komisyonu’na yeniden getirildi. Ancak 6 ay boyunca beklediğimiz yasa tasarısı bir önceki yasa tasarısından bile daha geri durumdadır” ifadesini kullandı.

 

15 HAZİRAN’DA İŞ BIRAKIYORLAR

Başkan İçöz “Biz biliyoruz ki yıllarca yürüttüğümüz mücadele özellikle de son bir yıldır yapılan iş bırakmalar, iş yeri önü ve alan eylemleri, beyaz buluşmalar, beyaz mitingler sonrası bu yasal düzenlemeyi yapmak zorunda kaldınız. Bizlerin görüşlerini dinlemeden değer vermeden düzenleme hazırlıyorsunuz. Ancak yasal düzenleme yetersizdir. Bizlere sus payı olarak verilmeye çalışılmaktadır. Üstelik her seferinde iş barışını bozan ve kimseyi memnun etmeyen düzenlemeler getirerek motivasyonumuzu ve moralimizi daha fazla bozmaktasınız. Vazgeçin diyoruz. Taleplerimize kulaklarınızı ve gözlerinizi kapatmayın diyoruz. TBMM getirilen yasa teklifi sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin taleplerini karşılamıyor. Oyalama değil haklarımızı istiyoruz. Haklarımızı gasp eden bu düzenlemeye karşı sağlık ve sosyal hizmet iş kolundaki emek ve meslek örgütlerinin bütün bileşenlerini 15 Haziran’da 1 günlük iş bırakmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

 

“SORUNLARIMIZA DERMAN OLMAYACAK”

“Bizlerin, işkolumuzdaki diğer emek ve meslek örgütlerinin ve muhalefet vekillerinin itirazlarına rağmen yasa taslağı iki komisyonda da olduğu gibi kabul edilmiştir” diyen Başkan İçöz, “Bu yasa sorunlarımıza, dertlerimize derman olmayacaktır. İktidar bloğunun yetkili ve yandaş sendikalar ile TİS süreçlerinde yaptıkları anlaşmalar; sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini sefalete ve açlık sınırında ücretlere mahkum etmiştir. Bu yasa tasarısı hem iktidar bloğu tarafından hem de bu sendikalar tarafından bizlere kazanım olarak sunulmaktadır. Fakat kazanım olarak lanse edenler aslında sağlık sisteminin içinde olduğu krizinde sorumlularıdır. İktidar bloğuna, muhalefet partilerine bir kez daha sesleniyoruz. Yasa tasarısını önerilerimizi dikkate alan şekilde genişleterek yasallaştırın” dedi.

 

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap