“YATIRIM ORTAMINI KURUTTUNUZ”

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, yabancı sermayenin arkasına bakmadan Türkiye’yi terk ettiği bir ortamda İstanbul Finans Merkezi projesinin ölü bir yatırım olduğunu söyledi. İstanbul Finans Merkezinin kurulmasına yönelik kanun teklifinin TBMM Genel Kurul görüşmeleri sırasında konuşan Budak, “Yatırım ortamını kuruttunuz. Şirketler hayatta kalamıyor” diye konuştu.

“YATIRIM ORTAMINI KURUTTUNUZ”

“YATIRIM ORTAMINI KURUTTUNUZ”

 

SICAK PARA ÜLKEYİ TERK ETTİ

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, “Yılbaşından beri yaklaşık 5 milyar dolar sıcak para ülkeyi terk etti. Borsa İstanbul’da yabancıların payı yüzde 66 seviyelerinden yüzde 38 seviyelerine geriledi. İktidarınız yönetiminde ülkede ne demokrasi ne de rasyonel bir ekonomi yönetimi var. Yabancı sermaye Türkiye’ye neden gelsin? Aksine bir an önce Türkiye’den kaçmanın yollarını arıyorlar” dedi.

 

ÜLKEDE DEMOKRASİ YOK

İnşaata yatırım yapılarak finans merkezi olunamayacağını ifade eden Budak; şöyle konuştu:  “Demokrasinin geliştiği, insan haklarının, özellikle de hukukun üstünlüğünün geliştiği ekonomilerde kendiliğinden zaten finans merkezleri oluşmuştur; işte, buna Londra Borsası'nı verebilirsiniz, New York'u verebilirsiniz, hatta Singapur'u bile verebilirsiniz. Bir de yapay oluşturulanlar var. Yapay oluşturulanlara da örnek olarak Dubai'yi verebilirsiniz, Doha'yı, onun dışında Astana'yı verebilirsiniz ve bunlarda da böyle vergi istisnaları, teşvikler, destekler vardır. Yapay bir şekilde oluşturduğunuz bir alanın demokrasiyle taçlandırılmaması durumunda orada çok büyük başarı elde edemezsiniz. Bir yere arı kovanlarınızı götürüyorsunuz, kuruyorsunuz. İstanbul Finans Merkezini böyle düşünün. Arı kovanlarını götürdük ve arıların yaşayabileceği bir ortam oluşturmanız gerekiyor. Merkez Bankanızı götürüyorsunuz, BDDK'yi götürüyorsunuz, devlet bankalarını götürüyorsunuz. O binaların içinde eğer demokrasi kültürü yoksa o arıları orada yaşatamazsınız. Şimdi, yabancı yatırımcının bir ülkeye gelebilmesi için orada ilk önce aranan demokrasidir. Ülkede demokrasi var mı? Maalesef yok artık.

YARGININ TARAFSIZLIĞI TARTIŞILIR DURUMDA

Ülkeye yatırımların gelebilmesi için önce altyapının oluşmasının gerektiğini söyleyen Çetin Osman Budak “Peki, yabancı yatırımcı ne arar? Hukukun üstünlüğüne bakar, yargı bağımsız mıdır, ona bakar. Eğer yargı bağımsız değilse o ülkeye yatırımlarını getirmez. O ülkeye yatırımlarını getirebilmesi için önce bu altyapının oluşması gerekiyor. Var olan altyapıyı biz yok ettik. Şu anda var olan altyapı yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı tartışılır durumda, demokrasi tartışılır durumda, insan hakları tartışılır durumda, gazeteciler cezaevinde, siyasetçiler cezaevinde. Böyle bir ülkede yatırım ortamını iyileştirmeden o arıları yaşatamazsınız. Yatırım ortamının iyileştirilebilmesi için ilk önce bu saydıklarımızın hepsinin olması gerekiyor. O ortamda çiçekler yoksa bal da yok”dedi.

YATIRIM YÜZDE 38’LERE DÜŞTÜ

Budak “Borsa İstanbul’da bundan iki sene önce yabancı yatırımcı yüzde 66 oranındaydı, şimdi bu yarı yarıya düştü, yüzde 38'ler seviyesine gelmiş. Yılbaşından bugüne kadar aşağı yukarı 4 milyar dolarlık daha hisse senetlerini satıp çıkmışlar. Sıcak para gelmiyor, sıcak paranın gelebilmesi için ülkede yine saydıklarımızın olması lazım. Ülkenin CDS yani İflas Riski Primi 800'ün üstüne çıkmış. Yani bizim reel sektör için, finans sektörü için ve devlet için minimum borçlanma oranımız dolar bazında yüzde 11'e çıkmış. Böyle bir ülkeye finansman getirir mi insanlar yani böyle bir ülkeye yatırım yaparlar mı? diye konuştu. Haber merkezi

 


Yorum Yap