“Ek gösterge yetmez, enflasyon korumalı maaş”

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi, bugün saat 13.00’da Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü önünde, Toplu İş Sözleşme (TİS) Masası’nın yeniden kurulması, ek ödemelerin temel ücrete dahil edilmesi, ek gösterge, öğle yemeği ve ulaşım desteği, kira yardımı ilgili basın açıklaması yaptı.

“Ek gösterge yetmez,  enflasyon korumalı maaş”

“Ek gösterge yetmez, enflasyon korumalı maaş”

Basın açıklamasını yapan Şube Kadın Sekreteri Selma Ulaşkın, Büro Emekçileri Sendikası olarak yıllardır kamudaki ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesi ve emeklilik maaşlarının hesaplanmasında dikkate alınmayan ek ödemelerinin temel ücrete yansıtılması için mücadele ettiklerini belirterek, ek göstergeyle ilgili hayal kırıklığı yaşadıklarını bildirdi. Ukaşkın, ‘‘2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kamuda istihdam edilen dört meslek mensubu için vaat edilen 3600 ek gösterge düzenlenmesine biz büro emekçilerinin de dahil edilmesi için siyasi partilerle görüşmeler yürütmenin yanı sıra bir takım eylem ve etkinliği hayata geçirdik. En son açıklanan haliyle masanın bir tarafında bulunan yandaş ve yancı sendika olan MEMUR-SEN’in bile anlayamadığı bir düzenlemeye dönüşeceği anlaşılan 3600 ek gösterge düzenlemesiyle kapsam içinde olan dört meslek grubu dahil bütün kamu çalışanları yine ve yeniden hayal kırıklığına uğratılmıştır. Biz genel idare hizmetler sınıfında bulunan büro emekçileri bu hayal kırıklığı yaratan düzenlemede bile kapsam dışı bırakılmanın öfkesini daha fazla hissetmekteyiz’’ dedi.

“SABAHIN SAHİPLERİYİZ”

Ulaşkın, ‘‘Emekli ikramiyesi ile ev alınabildiği dönemlerden, ikinci el bir otomobil bile alınamadığı, ev fiyatlarının milyonlarla ifade edildiği bir dönemde emekli ikramiyelerinde 50 bin Lira, emekli maaşlarında 1000 Lira artışın kamu emekçilerine müjde olarak sunulması tarihsel bir ironiden öte bir şey değildir” diyerek kamuda adil bir ek gösterge düzenlenmesi istediklerini kaydetti. Taban 3600 ek göstergenin alınarak bütün kamu emekçilerinin yapılan düzenlenmeden faydalandırılması gerektiğini belirten Ulaşkın, “Kamu emekçilerinin çalışırken elde ettiği gelirlerin emeklilikte garanti altına alınması, kıdem hesaplarında üst sınırın kaldırılması ile ek gösterge talebimizin karşılanmasının mümkün olacağını bir kez daha ifade ediyoruz. Siyasi iktidarı yaşanan bu olağan dışı süreçte toplu sözleşme masasına çağırıyoruz. Bakan Nebati’nin dediği gibi bu dönemin tek kaybedeni olan dar gelirliler olarak kayıplarımızın karşılanmasını istiyoruz. Biz emekçiler, size göre dar gelirliler toplumun yüzde 95’yiz. Sabahın alaca karanlığında sokağa dökülen işçiler, kamu emekçileri, çiftçiler yani üretenler biziz. Bizler sabahın sahipleriyiz, hesap sormayı da biliriz yaralarımızı sarmayı da,  biz üretmesek hayat durur.”

‘‘ENFLASYON KORUMALI MAAŞ İSTİYORUZ’’

Ulaşkın, “Emekli maaşlarının asgari ücretin, asgari ücretinde açlık sınırının altında kaldığı, yoksulluk sınırının üzerinde maaş ve ücretlerin ayrıcalıklı hale geldiği Maliye Bakanı Nebati’nin dediği gibi dar gelirliler hariç herkesin kar ettiği bir dönemden geçiyoruz” diyerek, gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamları üzerinden verilen farkları zam diye sunmayı eleştirdi. BES Şube Kadın Sekreteri Selma Ulaşkın, “Enflasyondan kaynaklı kayıplarımızın bir sonraki ay karşılanması gerekir. Emekçiler olarak bizler de enflasyon korumalı maaş istiyoruz’’ dedi.

‘‘MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ’’

Ulaşkın, büro çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Eğitim sağlık ve sosyal güvenlik başta olmak üzere kamu hizmetlerinin piyasalaşmasından, kamu emekçileri arasındaki ücret adaletsizliğine, adaletsiz ek gösterge sisteminden, kamuya işe alım ve kamuda yapılan görevde yükselme sınavlarında mülakat sınavları marifetiyle yaşanan haksızlıklara, emekli yaşının yükseltilmesinden, emekli maaşlarının düşüklüğüne, kamuda siyasi kadrolaşmalardan, liyakat sistemine, güvencesiz çalışma rejimlerine karşı, iş güvencesine, kamu emekçilerinin insanca yaşam talepleri ile birlikte barış içerisinde demokratik bir ülkede eşit ve özgür yurttaşlık için mücadele ettik, Bugün de etmeye devam ediyoruz’’ dedi.

Nizamettin ÖZMEN


Yorum Yap