YOKSULLUK SINIRI 20 BİNİ AŞTI

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık İktidarın, yanlış para politikasıyla tetiklediği Türk lirasının değer kaybı, uluslararası gelişmelerin yol açtığı yüksek enflasyon, yoksulluk ve açlık sorunu ile ilgili açıklama yaptı.

   YOKSULLUK SINIRI 20 BİNİ AŞTI

YOKSULLUK SINIRI 20 BİNİ AŞTI

AÇLIK SINIRI 3 BİNİ GEÇTİ

Temel gıda fiyatlarında son aylarda yaşanan olağanüstü artışlar dört kişilik bir ailenin açlık sınırını Haziran’da 6 bin 779 liraya kadar çıkarırken, barınma, ulaşım, ev eşyası gibi harcamalarda yaşanan yüksek oranlı artışların da etkisiyle yoksulluk sınırı da 20 bini aştığını vurgulayan Mehmet Balık “Açlık sınırı haziranda bir önceki aya göre 314 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 420 lira artarak 13 bin 361 liraya yükseldi, yoksulluk sınırı da 736 lira daha artarak 20 bin 140 lira çıktı. Geçen yıl haziran ayına göre ise açlık sınırı 3 bin 311 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 4 bin 877 lira arttı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı son bir yılda toplam 8 bin 215 liralık artış gösterdi” dedi.

 

1 YILDA BİN 66 LİRALIK ARTIŞ OLDU

Dengeli ve sağlıklı beslenme için yapılması gereken gıda harcamasının geçen aylara göre değerlendirmesini yapan Başkan Balık

“Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama haziranda bir önceki aya göre 317 lira artarak bin 893 liraya yükseldi. Son bir yıllık dönemde ise bin 66 liralık artış oldu. Meyve için harcanması gereken para haziranda 84 lira azaldı, geçen yılın aynı ayına göre ise 84 lira artarak 455 lira oldu. Sebze harcamasının parasal tutarı da haziranda önceki aya göre 9 lira azaldı, geçen yılın aynı ayına göre ise 559 lira artarak 824 lira oldu. Haziranda, 86 lira artarak 704 liraya yükselen ekmek, un ve makarna gibi ürünler için yapılması gereken harcama son bir yılda 245 lira arttı.  Pirinç ve bulgur harcamaları haziranda 8 lira, son bir yılda ise 163 lira artarak 251 liraya yükseldi. Yağ için yapılması gereken harcama ise haziranda 16 lira daha artarak 227 liraya çıktı.

Şeker, bal, pekmez, reçel gibi gıda maddelerine yapılması gereken harcama da haziranda 24 lira azalarak 378 lira oldu. Aynı ailenin zeytin için yapması gereken harcama ise 5 lira artarak 142 liraya yükseldi” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

 

 


Yorum Yap